Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Płonęło zboże na pniu, słoma i kombajny

Autor:

Dodano:

Wraz z rozpoczęciem żniw na polach coraz częściej dochodzi do pożarów.

Pożar z nieznanych jeszcze przyczyn wybuchł w miniony czwartek na polu w Broniszewie, w gminie Września, w woj. wielkopolskim. Z pożogą walczyło 17 zastępów straży pożarnej z okolicznych jednostek PSP i OSP z powiatu wrześnieńskiego oraz posiłki z PSP w Gnieźnie. Ogień błyskawicznie się rozprzestrzeniał, a słup dymy widać było z odległości wielu kilometrów. Mimo wysiłków strażaków spaliło się 24 ha zboża na pniu.


Dziewięć zastępów strażaków gasiło z kolei wczoraj pożar zboża na pniu w miejscowości Brzezie koło Sulechowa, w woj. lubuskim. Z powodu dość silnego wiatru ogień błyskawicznie objął 10 hektarów pola. Zadysponowane na miejsce trzy zastępy strażaków szybko musiały wzywać wsparcie i dodatkowa cysternę z wodą o pojemności 25 tysięcy litrów, by opanować żywioł – informuje newslubuski.pl. Z uwagi na zagrożenie dla okolicznych lasów, z Leśnej Bazy Lotniczej w Przylepie skierowano do działań samolot gaśniczy.


Kilka dni wcześniej z dymem poszło 8 ha zboża na pniu, w jednym z gospodarstw miejscowości Wysokie, koło Zielonej Góry. Z pożarem walczyło 5 zastępów strażaków. Tam jak podaje newslubuski.pl, nieoficjalna przyczyna pożaru było zerwanie linii energetycznej.


Do pożaru rżyska, który zagrażał również niezebranemu jeszcze zbożu doszło między Uszczynem, a Korytnicą, w gminie Sulejów (woj. łódzkie). Spłonęło około 3 hektarów rżyska oraz kilka bel świeżo sprasowanej słomy. W akcji gaśniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej.


Dzięki błyskawicznej akcji strażaków udało się natomiast uratować kombajn, który podczas pracy stanął w płomieniach na polu w Retkowie, w gminie Grębocice. Jak podaje portal myglogow.pl, strażacy byli akurat w pobliżu, bo patrolowali teren w ramach akcji „Żniwa”. Na miejsce dojechały 4 zastępy pożarników i ogień został stłumiony, nim rozprzestrzenił się na rosnące wokół zboże. Uratowany kombajn wart jest około 150 tys. zł.


8 zastępów straży pożarnej z powiatów brzeskiego i opolskiego, oraz samolot gaśniczy walczyły z kolei z pożarem zboża w Kurzniach w gminie Popielów w woj. opolskim. Jak donosi portal strazacki.pl, wskutek zaprószenie ognia przez pracujące na polu maszyny spłonęły 4 ha zboża na pniu. Straty oszacowano na 25 tysięcy złotych.

 

×