Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Już 50 ognisk ASF w tym roku

Autor:

Dodano:

Od wczoraj w naszym kraju potwierdzono kolejne trzy ogniska ASF. Oznacza to, że w tym roku na terenie Polski chorobę potwierdzono już w 50 stadach trzody chlewnej.

Wszystkie trzy omawiane ogniska choroby pojawiły się na obszarze południowej Lubelszczyzny, czyli w regionie który w ostatnich tygodniach stał się prawdziwym zagłębiem pomoru. Ogniska potwierdzono w następujących lokalizacjach:

- Ognisko nr 48 - miejscowość Gorajec Zastawie (gm. Radecznica, pow. zamojski)

- Ognisko nr 49 - miejscowość Majdan Stary (gm. Księżpol, pow. biłgorajski)

- Ognisko nr 50 - miejscowość Olchowiec (gm. Obsza, pow. biłgorajski)

Wszystkie trzy ogniska zlokalizowane są na obszarze włączonym do obszaru zagrożenia (strefa niebieska), co wynika z występowania na tym terenie wcześniejszych ognisk pomoru.

Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono już 50 ognisk choroby - więcej niż ubiegłym roku. Liczba zwierząt ubitych w wyniku ich wystąpienia, już dawno "pobiła" zeszłoroczny wynik. Na dzień dzisiejszy straty związane z występowaniem choroby wynoszą już blisko 44 tys. świń. Mówimy oczywiście o stratach bezpośrednich, równie ważne są straty związane z włączeniem szeregu gmin do strefy niebieskiej, i wynikające z tego faktu znacznie niższe ceny skupu tuczników na tych terenach.

×