Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stan plantacji kukurydzy w rejonie zagrożonym suszą

Autor:

Dodano:

Zlustrowaliśmy kilka plantacji kukurydzy w powiecie gostyńskim, w woj. wielkopolski, gdzie kukurydza uprawiana jest licznie. Jest to jeden z rejonów wg ostatniego raportu IUNG, w którym uprawa kukurydzy na kiszonkę i ziarno zagrożona jest występowaniem suszy.

Odwiedzone plantacje prezentują się różnie od dobrych, które nie mają większych oznak deficytów wody bo wyglądające źle. 

Najlepiej wyglądają plantacje siane najwcześniej, jeszcze w pierwszej dekadzie kwietnia. Poradziły sobie w trakcie chłodów w maju, ponieważ miały lepiej rozwinięty system korzeniowy niż kukurydza siana później.

W przypadku kukurydzy sianej później, która w lipcu nie rozpoczęła jeszcze kwitnienia była obawa czy proces nie będzie zakłócony z powodu niedoborów wody, który mieliśmy właśnie w lipcu. Termin siewu jest zatem ważnym czynnikiem agrotechnicznym decydującym w dużej mierze o powodzeniu uprawy, na który mamy wpływ.

Kukurydza jest w fazie największych potrzeb wodnych od ok. 20 czerwca do połowy sierpnia. IUNG w tym czasie stwierdził suszę rolniczą dla większości województw i największe zagrożenie wskazał dla kukurydzy.

Wg ostatniego raportu IUNG zagrożenie suszą rolniczą dla kukurydzy uprawianej na kiszonkę odnotowano we wszystkich gminach województwa zachodniopomorskiego. Podobna sytuacja jest w ponad 90 proc. gmin. woj. pomorskiego i wielkopolskiego.

×