Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Fendt Cargo T955 - nietuzinkowa ładowarka (ładowacz?)

Autor:

Dodano:

Ładowacz teleskopowy Cargo T955 (bo takim mianem określa swoją nową maszynę Fendt) to jak na razie jedyna tego rodzaju konstrukcja oferowana na rynku maszyn rolniczych. Dlaczego? Zobaczcie sami.

Unikatowość ładowarki Fendt Cargo T955 polega przede wszystkim na tym, że kabina jest unoszona i to na wysokość 4,25 m. Operator maszyny może zatem obserwować pracę wysięgnika z wysokości co najmniej pierwszego piętra!

Mieliśmy okazję wypróbować jak działa takie rozwiązanie podczas załadunku kompostu na wysoką przyczepę skorupową wyposażoną jeszcze w dodatkowe nastawki, co dawało wysokość burt na poziomie ok. 3,8 m.

Trzeba przyznać, że wrażenia z pracy z maksymalnie uniesioną kabiną są zupełnie nietuzinkowe. Wysoka pozycja daje doskonałą widoczność na osprzęt ładowarki – w tym przypadku łyżkę ale i poziom załadunku i rozłożenie materiału na przyczepie, co wprawnemu kierowcy daje możliwość dokładnego zapełnienia platformy. Na pewno będzie to też świetnym rozwiązaniem przy pracach wymagających dużej precyzji manipulowania wysięgnikiem na dużych wysokościach.

 

Z drugiej jednak strony do pracy na takiej wysokości trzeba się na pewno przyzwyczaić – podczas kilkunastominutowej próby towarzyszyły nam osobliwe uczucia..., zwłaszcza gdy maszyna podczas jazdy trafiała na nierówności – efekt nawet delikatnego przechylenia ładowarki na wyniesionej maksymalnie do góry kabinie jest potęgowany.

Jednak do większości prac nie ma potrzeby aż tak wysoko podnosić kabinę. Można unieść ją na kilkadziesiąt cm i już uzyskamy świetną widoczność na osprzęt i boki maszyny – czego nie uświadczymy w typowych ładowarkach teleskopowych, a do tego zyskamy bardzo dobre tłumienie drgań na siłowniku hydraulicznym podnoszącym „szoferkę”, które może być dodatkowo regulowane przy amortyzatorze gazowym. Widoczność na wysięgnik poprawia dodatkowo brak przedniej deski rozdzielczej – monolityczna szyba łączy dach z podłogą.

Podnoszenie i opuszczanie kabiny inicjuje się stopkami umieszczonymi pod lewą nogą operatora. Obok znajduje się także hamulec. Pozostałe elementy sterowania wyglądają podobnie jak standardowej ładowarce teleskopowej – wszystko jest intuicyjne i rozmieszczone z zasadami ergonomii.

Cargo T955 to bez wątpienia maszyna przeznaczona dla największych gospodarstw i firm usługowych. Oferuje bowiem bezkompromisowe rozwiązania i parametry pracy. Zamysłem jej twórców (maszyna powstała we współpracy z niemiecką firmą Sennebogen) było połączenie zalet klasycznej ładowarki teleskopowej – takich jak wysokość podnoszenia (8,5 m), wysięg, niewielka wysokość całkowita konstrukcji, duża zwrotność i optymalna stabilność – z mocą i wydajnością ładowarki kołowej należącej do tej samej klasy wagowej.

Maksymalny udźwig to aż 5,5 t, a pompa oferuje maksymalny wydatek na poziomie 200 l/min. i ciśnieniu 310 bar. Pod maską pracuje 4-cylindrowy silnik Perkinsa o mocy 167 KM.

Warto dodać, że ładowacz Fendta jest dostępny z różnymi typami opon (przeznaczonymi do pracy na twardym podłożu oraz na polu), różnymi zaczepami, czy wagą.

Podstawowe dane techniczne ładowarki Fendt Cargo T955

-       Masa robocza: 11,8 t

-       Maks. ładowność: 5,5 t

-       Maks. wysokość podnoszenia: 8,5 m

-       Maks. ładowność przy maks. wysięgu: 2,4 t

-       Siła zrywająca przy czerpaku: 85 kN

-       Przepływ oleju hydraulicznego: 200 l/min (ciśnienie robocze 310 bar)

-       Maks. prędkość jazdy: 20 km/h, opcjonalnie 40 km/h

-       4-cylindrowy silnik o mocy: 123 kW przy 2 200 obr/min, pojemność skokowa 4,5 l

-       Oscylacja osi tylnej +/- 8°

×