Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sucha zgnilizna kapustnych w rzepaku już jest

Autor:

Dodano:

Pierwsze symptomy suchej zgnilizny kapustnych obserwować już można na liścieniach i pierwszych liściach rzepaku.

Zaobserwowanie nekrotycznych plam na liściach i pierwszych liściach świadczy o infekcji chorobowej wywołanej przez Phoma lingam. Jeśli stwierdzamy obecność suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku, gdy rośliny wykształcą minimum 4 liście (BBCH 14) można rozpocząć ochronę fungicydem. W zależności od stanu plantacji i informacji jakie dostarczają komunikaty SPEC, walkę z suchą zgnilizna kapustnych prowadzimy do fazy 8 liści roślin (BBCH 18), czyli do czasu wejścia rzepaku w spoczynek zimowy.

W ochronie chemicznej przed suchą zgnilizną kapustnych wykorzystuje się przede wszystkim preparaty triazolowe, które z jednej strony działają ochronnie przed chorobami, z drugiej - regulująco na pokrój roślin.

Triazole powodują zamieranie grzybów i uniemożliwiając ich rozmnażanie - niszczą błony komórkowe grzybów. W roślinach natomiast inicjują przemiany produkcji giberelin i tym samym działają regulująco na wzrost roślin.

Najczęściej wykorzystywanymi substancjami czynnymi z grupy triazoli są: tebukonazol i metkonazol - Przy czym tebukonazol oraz należący do triazoli paklobutrazol wykazują najsilniejsze działanie regulujące z triazoli. Łagodniejszy wpływ regulacyjny mają substancje czynne: difenkonazol i protiokonazol, które działają głównie grzybobójczo. Preparaty triazolowe i ich mieszaniny stosuje się w temperaturze 10-12°C.

Jeśli sięgamy po typowy „regulator”, gdzie np. obok metkonazolu występuje chlorek mepikwatu z grupy piperydyn, który także wykazuje działanie regulujące wzrost to nie powinniśmy zbyt wcześnie stosować preparatu. Taką mieszaninę np. Caryx 240 SL stosujemy przy widocznym intensywnym rozwoju plantacji rzepaku jesienią. W plantacje o normalnym tempie wzrostu podać można mieszaninę triazoli, np. paklobutrazolu i difenokonazol (Toprex 375 SC).

×