Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pomimo „Piątki dla zwierząt” ceny w skupach bydła rosną

Autor:

Dodano:

Zakłady szykowały się niedawno na obniżki cen, jednak ze względu na niewielką podaż bydła konieczne było odłożenie tych planów, a nawet, jak to uczyniła znaczna część punktów skupu, podniesienie stawek. Na najbliższą przyszłość zapowiadana jest stabilizacja.

Zagrożenie w postaci ograniczenia uboju rytualnego i związanych z nim możliwych spadków cen wisi w powietrzu jednak póki co nie ma bezpośredniego wpływu na stawki oferowane przez zakłady. W cennikach ankietowanych punktów skupu widać pewne ożywienie, a prognozy, choć bardzo ostrożne, w większości dotyczą stabilizacji cen. Część zakładów zapowiadała niedawno obniżki cen, jednak ze względu na niewielką podaż bydła do spadków nie doszło.

W większości ankietowanych zakładów stawki oferowane za byki w rozliczeniu na WBC wzrosły, zaś w przypadku cen za samce skupowane na wagę żywą ceny nie uległy korekcie.  Obecnie stawki za buhaje w klasie R wynoszą maksymalnie 13,2 zł/kg (średnio 12,6 zł/kg), zaś w klasie O górna stawka osiąga 12,8 zł/kg (średnio 12,3 zł/kg). Cena samców skupowanych w wadze żywej dochodzi do 7,5 zł/kg (średnio 7,2 zł/kg).

W przypadku cen za jałówki w rozliczeniu na WBC połowa ankietowanych zakładów skorygowała stawki na korzyść rolników. Ceny oferowane za samice na wagę żywą w większości zakładów nie uległy zmianie. Za samice w klasie R zakłady płacą maksymalnie 13,3 zł/kg (średnio 12,8 zł/kg), a w klasie O 12,5 zł/kg (średnio 12,0 zł/kg). Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą obecnie otrzymać maksymalnie 7 zł/kg (średnio 6,3 zł/kg).

Wzrost stawek w ankietowanych zakładach dotyczy również cen za krowy - większość podniosła stawki w rozliczeniu na WBC. Ceny krów sprzedawanych w rozliczeniu na WBC dochodzą do 11,80 zł/kg (średnio 10,80 zł/kg). Za żywą wagę producenci zaś mogą otrzymać maksymalnie 5,5 zł/kg (średnio 5,0 zł/kg). (ceny netto).

×