Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa przystawka Claas Orbis - 9 m składana do 3 m

Autor:

Dodano:

Firma Claas zaprezentowała nowy model bezrzędowej przystawki do kukurydzy Orbis. Narzędzie o szerokości niemal 9 m w pozycji transportowej nie przekracza 3 m. Co jeszcze ciekawego ma nowa przystawka?

Podobnie jak w Orbis 750, rama ORBIS 900 również ma konstrukcję pięcioczęściową. To zapewnia szybkie skłanie i bardzo kompaktowe gabaryty transportowe. Plusem jest tutaj też brak poważnych ograniczeń widoczności do przodu i na boki.

Szybkie składanie do 3 m

Szerokość transportowa wynosi tylko 3 m i jak zapewnia producent, z przystawką można bezpiecznie poruszać się z prędkością transportową do 40 km/h.

Drga ciekawostka to w pełni zintegrowane zabezpieczenie transportowe z naklejkami ostrzegawczymi i oświetleniem, które automatycznie odchyla się do położenia do pracy w polu lub jazdy po drodze.

Cały proces składania trwa tylko 30 s i nie wymaga wysiadania z kabiny przez operatora. To znacząco skraca to czas dojazdu i przezbrajania oraz odciąża operatora podczas przemieszczania się maszyną między polami. Przy prędkości 2–7 km/h wystarczy dotknięcie palcem, aby rozpocząć proces automatycznego składania. W położeniu roboczym zabezpieczenie transportowe spoczywa bezpiecznie w pozycji parkowania.

Zintegrowany system transportowy

Szeroka na niemal 9 m przystawka (8,93 m) to również wyzwanie jeśli chodzi o masę i obciążenie przedniej osi. Aby nie przekraczało ono 11,5 t, dostępny jest zintegrowany system transportowy. Wysuwa się on samoczynnie po aktywacji trybu drogowego lub systemu amortyzacji wstrząsów.

Montaż przyrządu roboczego Orbis 900 jest prosty i szybki. Pomaga w tym m.in. system wykrywania przyrządu roboczego i automatyczne dołączanie napędu.

 Nie tylko do kukurydzy

Płaski, regulowany dwustopniowo kąt doczepiania i bardzo płaska konstrukcja pozwalają uzyskać minimalną wysokość cięcia 85 mm. W połączeniu z zastosowaniem małych i dużych trzystopniowych tarcz transportowych umożliwia to wykorzystywanie Orbisa do zbioru zarówno kukurydzy, jak i kiszonki z całych roślin. Ponadto przyrząd roboczy nadaje się do stosowania w przypadku upraw o niskim plonie.

Istnieje też możliwość wyboru komponentów przepływu materiału w wersji standardowej lub w odpornym na zużycie wariancie Premium Line. Ten ostatni obejmuje listwy prowadzące ze stali, bębny wciągające z dodatkową powłoką oraz wyjątkowo trwałe noże o sprawdzonym i niezawodnym profilu sierpowym. Modułowa konstrukcja bębnów sprawia, że są one łatwe w obsłudze serwisowej.

Tworzący kształt litery V i tym samym oszczędny przepływ materiału roślinnego wspomagają dwa stożki transportowe umieszczone z każdej strony na bębnach odwracających. Dalej rośliny są wciągane przez bębny z 3-stopniową regulacją prędkości obrotowej. Do zbioru wyległej kukurydzy dostępne są osłony boczne z hydraulicznie napędzanym ślimakiem, stożki do zewnętrznych tarcz transportowych, przedłużony czub środkowy, a także przedłużenia czubów. Do bardzo wysokich upraw kukurydzy możliwy jest montaż podwyższeń pałąków wprowadzających.

Dzięki dwustopniowej przekładni głównej można łatwo dostosować prędkość obrotową do różnych warunków pracy. W przypadku zmiennego napędu przyrządu roboczego sieczkarni polowej zawsze stosowany jest pierwszy stopień przełączania. Przekładnie pracują na niskim poziomie prędkości obrotowej, co przedłuża żywotność ich elementów.

Szeroki Orbis dopasowany do podłoża

Przy dużej szerokości roboczej potrzebny jest dobrze działający układ kopiowania terenu. Tutaj zapewnia to wahliwa rama z kompensacją wahań 5°w połączeniu z systemem hydraulicznej kompensacji wahań Auto Contour.

Oprócz dwóch standardowych pałąków kopiujących w obszarze zewnętrznym dostępny jest też trzeci pałąk dodatkowy, montowany na środku. Pozwala to w odczuwalny sposób poprawić dopasowanie do podłoża, w szczególności na nierównych polach. Długie, sprężynujące pałąki kopiujące zapewniają niezawodne prowadzenie przyrządu roboczego na każdym podłożu.

Przystawka Orbis 900 będzie dostępna na sezon 2021.

×