Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podejrzenie drugiego ogniska ASF w powiecie kaliskim

Autor:

Dodano:

W drugim z gospodarstw w powiecie kaliskim służby weterynaryjne wykryły pojawienie się wirusowej choroby zwanej afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w sobotę PAP powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu Miłosz Bąkowski.

Wystąpienie ASF w gospodarstwie w Jankowie Pierwszym potwierdziło laboratorium przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu. Jednak badania muszą zostać powtórzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach; ich wyniki nadejdą w poniedziałek. Od tych wyników będzie zależeć los 70 zwierząt, którym grozi wybicie.

11 dni wcześniej pierwsze ognisko wystąpiło w gospodarstwie w Łaszkowie. Tam wybito ponad 100 chorych na ASF świń.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał wówczas zarządzenie, na mocy którego wszystkie miejscowości w promieniu 10 km zostały objęte tzw. strefą zagrożenia, który będzie obowiązywać przez 45 dni.

"W tym okresie z zagrożonego terenu nie będzie można sprzedawać świń, ponieważ nie będziemy wydawać świadectw zdrowia" - wyjaśnił Bąkowski.

Wzmożona ostrożność obowiązuje także myśliwych w czasie polowań. Najczęściej źródłem afrykańskiego pomoru świń są dziki, z których wirus przedostaje się na zwierzynę hodowlaną.

Odstrzelone dziki - mówił Bąkowski - będą musiały być badane na ASF i do czasu uzyskania wyników będą musiały być trzymane chłodni.

Choroba ASF jest groźna dla zwierząt, ale nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

×