Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Korekta spadkowa na światowych rynkach oleistych

Autor:

Dodano:

W minionym tygodniu taniały kontrakty terminowe na oleiste na światowych rynkach. Przez tydzień najwięcej straciła amerykańska soja – 3,9 proc.

Miniony tydzień przyniósł na światowych giełdach spadek cen kontraktów na oleiste. Korekta zbiegła się z pogorszeniem nastrojów na innych rynkach- m.in. akcji, metali, ropy i olei roślinnych. Spadki były spowodowane głównie wzrostem zakażeń koronawirusem na świecie i obawami o początek (wcześniej niż oczekiwano) drugiej fali zachorowań.

Cena rzepaku na Matif w kontrakcie listopadowym w piątek wzrosła o 1,0 proc. i wyniosła 384,50 euro/t (1749 zł/t) i była o 0,7 proc. niższa niż o tej porze przed rokiem. W ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 2,7 proc.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek wzrosły o 1,4 proc. i wyniosły 518,30 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 15,4 proc. W ujęciu tygodniowym canola potaniała o 2,4 proc. Amerykańska soja podrożała o 0,2 proc. i kosztowała 368,35 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 12,8 proc., natomiast przez ostatni tydzień obniżyła się o 3,9 proc.

Na rynku olei roślinnych i ropy naftowej w ujęciu tygodniowym notowania były zdecydowanie spadkowe. Cena amerykańskiej ropy WTI w minionym tygodniu spadła o 2,6 proc. (przed tygodniem wzrosła o 10,7 proc.), a cena Brent obniżyła się o 2,9 proc. (o 8,3 proc. wzrosła tydzień wcześniej). Olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur w minionym tygodniu potaniał o 6,5 proc. (tydzień wcześniej cena wzrosła o 8,6 proc.). Cena oleju sojowego spadła o 6,8 proc. (tydzień wcześniej wzrosła o 4,8 proc.).

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,98 proc. (384,50 euro/t- 1749 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,25 proc. (383,41 USD/t- 1437 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,43 proc. (518,30 CAD/t- 1514 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×