Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W minionym tygodniu potaniały zboża na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

W ostatnim tygodniu na światowych giełdach potaniały wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe. Największa przecena wystąpiła na amerykańskiej pszenicy- o -5,3 proc.

Miniony tydzień przyniósł na światowych giełdach spadek cen kontraktów zbożowych. Korekta zbiegła się z pogorszeniem nastrojów na innych rynkach- m.in. akcji, metali, ropy i oleistych. Spadki były spowodowane głównie wzrostem zakażeń koronawirusem na świecie i obawami o początek (wcześniej niż oczekiwano) drugiej fali zachorowań. Zniżka cen zbóż na paryskiej giełdzie była dość niska, a w trakcie tygodnia zarówno pszenica jak i kukurydza wyznaczały lokalne szczyty notowań w obecnej fali wzrostowej.

Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą w grudniu w piątek nie zmieniła ceny i kosztowała 192,25 euro/t (874 zł/t) i jest o 11,1 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Przez ostatni tydzień notowania obniżyły się o 1,2 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym w piątek spadła o 0,6 proc. i wyniosła 171,00 euro/t (778 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 4,7 proc. W ujęciu tygodniowym notowania spadły o 0,3 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie grudniowym w piątek potaniała o 1,0 proc. i kosztowała 199,97 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 12,4 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 5,3 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 0,5 proc. i wyniosła 143,79 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 1,9 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły o 3,5 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena nie zmieniła się (192,25 euro/t- 874 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,00 proc. (199,97 USD/t- 780 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,58 proc. (171,00 euro/t- 778 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,48 proc. (143,79 USD/t- 561 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×