Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Senat: planowane dalsze prace w komisjach nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt

Autor:

Dodano:

Na przyszły tydzień planowane są kolejne posiedzenia senackich komisji - ustawodawczej i rolnictwa ws. noweli o ochronie zwierząt. Jak przekazał szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, prace nad nowelą będą kontynuowane w komisji 8 października. Komisja rolnictwa zbierze się po 7 października.

Jak wynika ze wstępnego harmonogramu prac Senatu na stronie internetowej, izba podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 29 i 30 września, miała zająć się m.in. nowelą o ochronie zwierząt. Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Anna Godzwon poinformowała, że na Konwencie Seniorów, który zbierze się o godz. 9.00 przed rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniem Senatu, opiniowana będzie zmiana polegająca na wykreśleniu z porządku obrad punktu dotyczącego noweli ustawy o ochronie zwierząt.

Podkreśliła, że posiedzenie, na którym Senat zajmie się nowelą odbędzie się 13 października. Zaznaczyła, że senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi nie skończyły jeszcze prac nad nowelą.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) pytany, czy nowela o ochronie zwierząt znajdzie się w planie najbliższego posiedzenia Senatu, podkreślił, że "była zapowiedź, żeby zdjąć ustawę z porządku obrad, ale jak to w Senacie ostatnio - wszystko jest możliwe".

Przewodniczący komisji rolnictwa senator Jerzy Chróścikowski (PiS) poinformował, że do 7 października komisja przyjmuje "wnioski" ws. noweli ustawy, zaś termin posiedzenia komisji nie został jeszcze ustalony.

Natomiast szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (senator niezrzeszony) przekazał, że posiedzenie komisji ws. noweli o ochronie zwierząt jest zaplanowane na 8 października na godz. 11. Podkreślił, że senatorowie zapowiedzieli złożenie poprawek podczas posiedzenia komisji.

- Senatorowie zapowiedzieli kilkadziesiąt poprawek. Te sygnały, które do mnie docierają wskazują na to, że możemy mieć kilkadziesiąt, jak nie ponad 100 poprawek do noweli - mówił Kwiatkowski.

- Zamówiłem opinie, ekspertyzy, które dotyczą tego, jak np. branże futrzarskie były wygaszane w innych krajach Unii Europejskiej; także m.in. opinię, jak uwarunkowania religijne wpływają na możliwość uśmiercania zwierząt gospodarczych bez zadawania zbędnego cierpienia. Będzie także ekspertyza dotycząca wpływu procedowanej ustawy na różne branże gospodarcze czy działalności rolnicze w Polsce - powiedział Kwiatkowski.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

W czwartek senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi przez prawie siedem godzin rozpatrywała nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Podczas posiedzenia senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Potrzebę wprowadzenia poprawek do noweli zapowiedzieli także senatorowie podczas środowego posiedzenia komisji ustawodawczej, w której wzięli udział przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Nowela została uchwalona przez Sejm 18 września.

×