Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mączka wapienna zamiast tradycyjnego wapna?

Autor:

Dodano:

Podczas pokazów „Manewry polowe 2020” zorganizowanych przez Grupę Unia, mieliśmy okazję zobaczyć wysiew mączki wapiennej za pomocą rozsiewacza belkowego RCW 120 TD Helix. Jakie zalety i jakie ograniczenia ma wysiew takiego materiału?

Jednym z punktów pokazów polowych zorganizowanych na polach IUNG Puławy był wysiew mączki wapiennej Kujawit Premium oferowanej przez firmę Lafarge. Francuski producent działa w Polsce od 1995 r. Obecnie w niemal 50 zakładach zatrudnia blisko 1500 pracowników.

Z rolnictwem są związane dwa zakłady: jeden w okolicach Kielc, gdzie produkowane są wapna węglanowo-magnezowe Radkowit i Radkowit Premium oraz k. Inowrocławia, skąd pochodzą wapna węglanowe Kujawit i Kujawit Premium.

- Kujawit Premium (mączka wapienna) charakteryzuje się bardzo dużym rozdrobnieniem materiału – niemal całość ma ziarnistość poniżej 0,1 mm. Są badania dowodzące, że cząsteczki o takiej wielkości rozkładają się w ciągu jednego roku – mówi Tomasz Piszczatowski z Lafarge.

To oznacza wysoką reaktywność produktu i jego szybkie działanie. Zaletą jest też możliwość stosowania w rolnictwie ekologicznym.

- Mączka ma reaktywność na poziomie ok. 98 proc. wiec jest to wapno węglanowe o największej w tej chwili reaktywności w Polsce. Stosowana dawka przez rolników w Polsce to średnio ok. 2 t/ha – wyjaśnia Piszczatowski.

- Bardzo ważna rzecz to także bezpieczeństwo. Mączka wapienna to po prostu bardzo dobrze zmielona skała wapienna, dlatego może być też stosowana w uprawach ekologicznych – dodaje.

Zużycie wapna nawozowego sięga obecnie w Polsce ok. 5 mln ton rocznie

Bardzo dobre rozdrobnienie wapna ma więc swoje zalety agronomiczne, ale i ograniczenia. Przede wszystkim dotyczą one jej wysiewu – ze względu na pylistość, właściwie nie da się jej wysiać zwykłym rozsiewaczem tarczowym. Potrzebny jest rozsiewacz belkowy.

 Wapno jest transportowane za pomocą samochodów ciężarowych z naczepami typu cysterna (jak do sypkiego cementu), a następnie jest wpompowywane bezpośrednio do rozsiewacza z belką, takiego jak Unia RCW 120 TD Helix, którego pracę mogliśmy obserwować podczas „Manewrów polowych”.

Unika się więc procesu załadunku ładowarką, ale z drugiej strony w normalnych warunkach gospodarskich nie może być składowane – dowóz musi być więc doskonale skoordynowany z wysiewem.

Do cysterny wchodzi ok. 26 t nawozu. To w przypadku rozsiewacza RCW TD Helix wystarcza na dwa „tankowania”.

Wapno może być też dostarczane w big-bagach, które trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć przed wilgocią. To może być dobrym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw, które jednak muszą dysponować choćby niewielkimi rozsiewaczami ale ze żmijką (belką) rozprowadzającą, a to bardzo niepopularne u nas rozwiązanie.

Jak mówi Piszczatowski, cena za tonę oferowanej przez Lafarge mączki wapniowej jest wyższa niż tradycyjnego wapna, ale w ostatecznym rachunku – uwzględniając m.in. wyeliminowanie kosztów załadunku, wysoką reaktywność i wysiew mniejszej ilości na jednostkę powierzchni – koszt może być porównywalny.

×