Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silne wzrosty cen zbóż na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się mocnymi wzrostami cen i wyznaczeniem nowych szczytów notowań w obecnej fali wzrostowej. Najbardziej podrożała amerykańska pszenica 5,2 proc.

Środowe notowania zbóż na giełdzie w Chicago były pod wpływem raportu USDA dotyczącego zapasów pszenicy i kukurydzy w USA. Zapasy okazały się mniejsze niż oczekiwano, co doprowadziło do bardzo mocnych wzrostów cen amerykańskich zbóż. Wzrosty za oceanem przełożyły się na wzrost cen zbóż na paryskiej giełdzie.

Pszenica na MATIF w kontrakcie z dostawą w grudniu podrożała wczoraj o 2,9 proc. i kosztowała 197,75 euro/t (895 zł/t) i jest o 12,8 proc. droższa niż przed rokiem o tej porze. Osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 08 maja br. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie listopadowym wzrosła o 1,8 proc. i wyniosła 172,50 euro/t (781 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 4,7 proc. Uzyskana cena jest najwyższa od 27 lipca br.

Pszenica na CBOT w kontrakcie grudniowym wczoraj podrożała o 5,2 proc. i kosztowała 212,38 USD/t. Natomiast w ujęciu r/r notowania wzrosły o 15,9 proc. Osiągnięta wczoraj cena jest najwyższa od 25 marca br. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w grudniu na giełdzie w Chicago wzrosła o 3,9 proc. i wyniosła 149,21 USD/t, a przez ostatni rok obniżyła się o 3,4 proc. Wczorajsza cena jest najwyższa od 11 marca br.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 2,86 proc. (197,75 euro/t - 895 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 5,19 proc. (212,38 USD/t - 821 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 1,77 proc. (172,50 euro/t - 781 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 3,91 proc. (149,21 USD/t - 577 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×