Minister Moskwa przypomniała, że Polska - jako jedyna w Europie - zamroziła w tym roku ceny energii na poziomie cen z 2022 r.

Jakie będą ceny energii 2024?

Pytana w Radiu Zet, jakie będą ceny energii w 2024 r. odparła: "Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, ale - tak jak w ubiegłych latach - czekamy na te ostatnie miesiące, żeby mieć pełen obraz i pełną prognozę ceny na kolejny rok".

Mam w swoim resorcie gotową ustawę - bardzo dużą ustawę, która obejmuje i gaz, i ciepło, i energię w różnych wariantach. Mam do niej gotowe rozporządzenia. Zaraz po wyborach - tak jak w ubiegłych latach - dokonamy szybkiej analizy. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - zapowiedziała szefowa MKiŚ.

- Jeszcze mamy przed sobą kilka miesięcy, gdzie będziemy mieć pełen obraz. Widzimy, że ceny się stabilizują - dodała Anna Moskwa, odpowiadając na pytanie o zmiany cen prądu w przyszłym roku.

Pytana, jakie jest prawdopodobieństwo, że ceny ciepła systemowego będą zamrożone w przyszłym roku, powiedziała, iż "ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca tego roku". - Mechanizmy mamy gotowe. Część tych taryf, które składają ciepłownie to są taryfy na dłuższy okres, więc będą też obowiązywały w kolejnym roku - dodała.

Obserwujemy sytuację. Tak jak w ubiegłym roku - to wsparcie się pojawiło w ostatnim kwartale, żeby mieć pełen obraz. Mimo tego w cieple jeszcze korygowaliśmy ustawę na początku roku - przypomniała minister Moskwa.

- Potrzebujemy mieć pełen obraz czterech kwartałów cen gazu, cen węgla, cen surowców. Taka decyzja zapadnie - tak jak w ubiegłym roku - w końcówce października, taką decyzję poodejmowaliśmy mając również obraz czwartego kwartału. Ale ustawy w różnych wariantach są u mnie gotowe od kwietnia tego roku - podkreśliła szefowa resortu klimatu.

Anna Moskwa zapewniła, że w tym roku węgla nie zabraknie "ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki". Jak wskazała, są zapasy węgla z ubiegłego roku, przede wszystkim w polskich kopalniach.

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. (...) Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło - będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje - dodała minister Moskwa.