• Badanie cen paliw stałych, zlecone przez Polski Alarm Smogowy, wskazuje na spadek cen węgla i pelletu oraz wzrost cen drewna kominkowego w handlu detalicznym.
  • Średnia cena drewna kawałkowego (kominkowego) wynosi ok. 718 zł/m3 i wzrosła o 4% w styczniu br. w porównaniu do listopada 2022 r.
  • Cena pelletu wynosi ok. 2510 zł/t na styczeń br.  i spadła o 10% w porównaniu do listopada 2022 r.
  • Średnia cena węgla opałowego typu orzech ustabilizowała się styczniu br. na poziomie 2472 zł/t i spadła o 23% w stosunku do listopada ub.r.
  • Z kolei za ekogroszek zapłacimy średnio ok. 2551 zł/t w styczniu br. czyli o 22% mniej niż w listopadzie 2022 r.

Raport PAS "Zmiana cen paliw stałych w składach opału w latach 2021 2023" został przygotowany na podstawie badań z lat 2021-2023 w składach opału.

Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem techniki typu mystery calling – osoby dzwoniące do składów opału podawały się za klientów planujących zakup opału.

Jak eksperci PAS skontrolowali ceny węgla, ekogroszku, pelletu i drewna składach opału

Kontrola cen w styczniowej edycji monitoringu cen paliw stałych wykonana została w dniach 9-11 stycznia 2023 r. Polski Alarm Smogowy przeanalizował ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach, we wszystkich województwach.

Jak podają autorzy badania opublikowane w raporcie kwoty to ceny brutto dla klienta indywidualnego z reguły zwierające koszty transportu do 10 km.

Kontroli poddano pod dwa składy z każdego województwa, zaś  w całej Polsce 32 składy opału. Wybrano składy zlokalizowane w różnych miejscowościach.

Sprawdź ile zapłacisz za węgiel, ekogroszek, pellet i drewno kawałkowe w styczniu 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS
Sprawdź ile zapłacisz za węgiel, ekogroszek, pellet i drewno kawałkowe w styczniu 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS

Kontrola cen dotyczyła ceny węgla typu Orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. Duża rozpiętość cen węgla wynika z faktu, że węgiel dostępny na składach pochodzi z różnych krajów, a co za tym idzie jego cenę kształtuje wypadkowa różnych elementów: rzeczywista jakość opałowa, aktualna podaż, koszty transportu oraz niemniej istotny czynnik jakim jest zaufanie konsumentów do produktu.

Najdroższy jest węgiel polski, najtańszy kazachstański.

W trakcie badania pozyskiwano również ceny drewna kominkowego oraz pelletu. Dostępność drewna w tym kanale sprzedażowym jest niska. Drewno dostępne było w zaledwie w kilku składach, pellet w 20 składach. Dodatkowo sprawdzono ceny tych paliw w najpopularniejszych sieciach DIY.

Drewno kominkowe wykazuje znaczną rozpiętość cenową, stąd dynamika zmian jego cen jest najtrudniejsza do oszacowania.

W sezonie zimowym dostępność drewna jest bardzo niska, a jego ceny uzależnione są od wielu czynników – regionu kraju, źródła pochodzenia, gatunku, stopnia przygotowania do transportu i późniejszego wykorzystania a przede wszystkim stopnia wysuszenia. Ceny drewna sezonowanego są bardzo wysokie i tym tłumaczyć należy znaczny wzrost średniej ceny tego paliwa w stosunku do cen z lata ubiegłego roku.

Należy pamiętać również, że osoby, które korzystają z drewna w większych ilościach, z reguły posiadają własne źródła taniego lub nawet darmowego paliwa.

Jak kształtowały się ceny węgla i ekogroszku w 2023 r.

 Jak podali eksperci PAS, węgiel dostępny jest w zdecydowanej większości składów. Składy dysponują jednak głównie węglem importowanym.

Ceny węgla opałowego typu Orzech wrosły o ok. 181% od stycznia 2021 r. do stycznia 2023 r. Największą cenę węgiel opałowy osiągnął w listopadzie 2022 r., gdzie za tonę średnio płaciliśmy 3204 zł. Pamiętajmy że w badaniu, ceny nie obejmują kosztów transportu powyżej 10 km.

Wśród 32 objętych badaniem składów zidentyfikowano paliwo sprowadzone z tak egzotycznych kierunków jak Indonezja, Kolumbia, Nowej Zelandia czy Australia. Najczęściej dostępny jest natomiast opał pochodzący z Kazachstanu. W niektórych składach można również nabyć rosyjski węgiel z Syberii.

Sprawdź jak zmieniały się ceny węgla i ekogroszku od 2021 do 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS
Sprawdź jak zmieniały się ceny węgla i ekogroszku od 2021 do 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS

Średnia cena węgla opałowego typu orzech ustabilizowała się styczniu br. na poziomie 2472 zł/t i spadła o 23% w stosunku do listopada ub.r.

Z kolei za ekogroszek zapłacimy średnio ok. 2551 zł/t w styczniu br. czyli o 22% mniej niż w listopadzie 2022 r.

Z kolei ekogroszek najwyższe średnie ceny osiągnął na poziomie 3275 zł za tonę także w listopadzie 2022 r. Pamiętajmy że w badaniu, ceny nie obejmują kosztów transportu powyżej 10 km.

— Generalnie cena węgla znacznie spadła od ostatniej edycji badania realizowanej w listopadzie 2022 r. Węgiel zagraniczny jest znacznie tańszy od polskiego. Średnia cena krajowego opału oscyluje wokół 2700 zł (orzech), podczas gdy za węgiel zagraniczny przeciętnie zapłacić trzeba około 2400 zł - podkreślali eksperci PAS.

Ceny drewna kawałkowego i pelletu cały czas rosną w 2023 r.

Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana w przypadku cen pelletu i drewna kawałkowego. Te paliwa opałowe praktycznie nie staniały od 2021 r. a ich dynamika cen w niewielkim stopniu została obniżona.

Jak podaje PAS średnie ceny pelletu wzrosły o 173% od stycznia 2021 r. do stycznia 2023 r. Z kolei drewno kawałkowe (kominkowe) odnotowało wzrost cen na poziomie 237% w latach 2021-2023.

Sprawdź jak zmieniały się ceny pelletu i drewna kawałkowego (kominkowego) od 2021 do 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS
Sprawdź jak zmieniały się ceny pelletu i drewna kawałkowego (kominkowego) od 2021 do 2023 r. w Polsce. Źródło: PAS

Średnia cena drewna kawałkowego (kominkowego) wynosi ok. 718 zł/m3 i wzrosła o 4% w styczniu br. w porównaniu do listopada 2022 r. Cena pelletu drzewnego wynosi ok. 2510 zł/t na styczeń br. i spadła o 10% w porównaniu do listopada 2022 r.

— Potaniał również pellet, jednak spadek cen tego surowca (10% w porównaniu do listopada 2022 r.) na tle spadku cen węgla (ponad 20%) opisać należy jako nieznaczny - podsumowują eksperci PAS.