Trzydzieści sześć tysięcy megawatogodzin ciepła wyprodukowały kotłownie cukrowni dla mieszkańców Środy Wlkp. i Gostynia. W Środzie Wlkp. cukrownia dostarczyła ok. 28 tys. MWh ciepła, w Gostyniu ponad 8 tys. MWh.

W Środzie Wlkp. cukrownia Pfeifer & Langen Polska zaopatruje w ciepło całą sieć ciepłowniczą miasta, w Gostyniu ciepło jest dostarczane przede wszystkim do Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Ciepło z sieci w znacznym stopniu ogranicza konieczność korzystania z pieców domowych, które w Polsce są główną przyczyną smogu – mówi Joanna Embros, Specjalista ds. ochrony środowiska Grupy Pfeifer & Langen Polska.

Ciepło bez słodzenia? Czy to ekologiczne i efektywne ogrzewanie?

Produkcja ciepła w cukrowniach odbywa się w sposób bardziej efektywny tzn. że z tej samej ilości paliwa można uzyskać więcej energii niż w innych, mniej wydajnych źródłach.

Ponadto emisje ze spalania paliw, przy spełnieniu wszystkich wymagań prawnych co do jakości spalin, są wynoszone wyżej (wysokie kominy) co sprawia, że  ograniczana jest tzw. niska emisja zanieczyszczeń, która jest w większości przypadków odpowiedzialna za powstawanie smogu.

W Środzie Wlkp. ciepło dociera do lokali spółdzielczych (ponad 2 tys. mieszkań), komunalnych, prywatnych oraz urzędów i instytucji. W sumie ogrzewanych jest ponad osiem tysięcy mieszkańców.

W Gostyniu ogrzewanych jest ponad 900 mieszkań spółdzielczych, a także mieszkania we wspólnotach mieszkaniowych, domki jednorodzinne i przedszkole miejskie.

– Instalacje, które są niezbędne do funkcjonowania cukrowni mogą pracować też na rzecz lokalnych społeczności. Czujemy się silnie związani z mieszkańcami, dlatego zaopatrujemy ich w ciepło – podkreśla prezes Pfeifer & Langen Polska.

W najbliższych latach Pfeifer & Langen Polska planuje inwestycje w poprawę efektywności energetycznej we wszystkich swoich zakładach. Dzięki nim ma się zmniejszyć emisja CO2 o 100 tys. ton.

Jednocześnie Spółka inwestuje w mniej emisyjne paliwa i rozważa możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, co spowoduje zmniejszenie emisji tlenków siarki i azotu oraz pyłu do powietrza, a także dalszą redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Sprawdź najnowsze oferty na Giełdzie Rolnej!