PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy można wydzierżawić świeżo nabytą działkę rolną pod farmę fotowoltaiczną?

Czy można wydzierżawić świeżo nabytą działkę rolną pod farmę fotowoltaiczną?
Czy można wydzierżawić świeżo nabytą działkę rolną pod fotowoltaikę? Fot. Shutterstock

Z jednej strony ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nie określa zasad wydzierżawienia nieruchomości rolnych przez firmy. Z drugiej strony jasno nakłada ona na właścicieli gruntów rolnych zasady komu i jak mogą oni je dzierżawić lub zbywać. Czy można dzierżawić każde grunty rolne pod fotowoltaikę?



Twórcy ustawy o ustroju rolnym, jak i jej przeprowadzonej nowelizacji, z jednej strony chcieli uchronić polską ziemię rolną przed nadmierną wyprzedażą.

Z drugiej strony intencją autorów ustawy o ustroju rolnym było to, żeby grunty rolne były wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem - głownie do produkcji rolnej oraz działalności rolniczej i okołorolniczej. 

Z kolei do wszelkich działań inwestycyjnych w zakresie prowadzenia działalności pozarolniczej (np. związanych z tworzeniem ) firmy dzierżawiące oczywiście powinna poszukiwać działek rolnych nie nadających się do produkcji rolnej. Czyli jakich?

Jakie działki rolne nadają się do dzierżawy pod fotowoltaikę?

Warto podkreślić, że nie każdy grunt rolny można przeznaczyć na dzierżawę pod farmę fotowoltaiczną. W pierwszej kolejności weryfikowana jest klasa gruntów na jakich ma być wybudowana zgodnie z prawem/

Okazuje się że farmę fotowoltaiczną można budować na gruntach o słabej klasie jakości: IV, V, VI lub na nieużytkach. Oznacza to, że grunty o klasie III, II i I mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na produkcję rolną. 

Ponadto w zależności od firmy taka działka nie może być mniejsza niż 1,5-2 ha (do 100 ha), a jej minimalna szerokość musi wynosić min. 50 m. Grunty rolne przeznaczone pod dzierżawę pod fotowoltaikę nie może znajdować się na terenie zagrożonym powodzią oraz w bliskim sąsiedztwie terenów chronionych np. Natura 2000, parki krajobrazowe.

Jednak czy rolnik indywidualny może przeznaczyć świeżo nabyte grunty pod dzierżawę np. pod farmę fotowoltaiczną?

Czy można wydzierżawić świeżo nabytą działkę rolną pod fotowoltaikę?

Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jasno określają, że nabywcą lub dzierżawcą nieruchomości rolnej powinien być rolnik indywidualny powiększający swoje gospodarstwo rodzinne, które zobowiązany jest prowadzić osobiście.

Ponadto należy zaznaczyć, że stosownie do postanowień art. 2b ust. 1 ustawy i o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca świeżo zakupionej nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat. Czas ten liczony jest od dnia nabycia nieruchomości rolnej.

Z kolei, gdy grunty rolne nabyła osoba fizyczna to ma ona obowiązek prowadzić to gospodarstwo rolne osobiście też przez okres 5 lat.

Co najważniejsze, jak określa art. 2b ust. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w okresie 5 lat nabyta nieruchomość nie może być ani zbyta, ani oddana w posiadanie innym podmiotom także firmom szukających gruntów pod fotowoltaikę.

Nie ma wyjątków prawnych pozwalających ominąć okres 5 lat

W art. 2b ust. 4 ustawy o ustroju rolnym określone zostały sytuacje, w których nie stosuje się przepisów (ust. 2) dotyczących ograniczenia we wcześniejszym oddaniu w posiadanie nieruchomości rolnej innemu podmiotowi.

Przy czym sytuacje te są warunkowane - komu miałaby być oddana/sprzedana lub wydzierżawiona świeżo nabyta nieruchomość, a z drugiej strony odnoszą się do specyfiki nieruchomości lub dokonywanej czynności prawnej.

Na próżno szukać w powyższych przepisach wyjątku polegającego na umożliwienie wydzierżawienie działki rolnej pod fotowoltaikę innemu podmiotowi (firmie) w okresie krótszym niż 5 lat.

W związku z tym, jeżeli nieruchomość zostaje świeżo nabyta  przez rolnika indywidualnego to obowiązuje go zakaz wcześniejszego zbycia lub oddania w posiadanie nieruchomości rolnej innemu podmiotowi (tj. wydzierżawienia) w ciągu 5 lat od dnia nabycia.

Ponadto jeżeli nabywca działki rolnej (zgodnie z art. 9 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy) w okresie 5 lat nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego (w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego) to nie wykonuje on zobowiązania, o którym mowa w art. 2a ust. 4 pkt 1 lit. b, pkt 2 lit. c lub pkt 3 lit. d. Innymi słowy nie prowadzi działalności rolniczej na świeżo nabytej nieruchomości rolnej.

W takiej sytuacji KOWR na mocy prawa może wystąpić do sądu o nabycie nieruchomości rolnej oczywiście z zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej, określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • brzoza 2021-05-28 07:38:36
    Dla rolnika posiadanie ziemi w Natura2000 jest katastrofą nic z tego niema , a jak wejdzie w programy PRSK to ARIMR obszary niekoszone w danym roku kwalifikuje jak nieuprawiane i doje sankcje przykład BP w pomorskim odwołanie powoduje lawinę kontroli i opóźnienia po dwa lata w wypłatach lub gorsze obstrukcje. Ma problemy z budową siedliska . A o fotowoltaice to zapomnij. Ziemia traci połowę wartości.
    • Damian 2021-05-31 18:38:06
      Pomorskie Biura Agencji to jest dramat zero pojęcia o rolnictwie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.233.219.62
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.