PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy opłaca się zainwestować w kondensacyjny kocioł grzewczy na gaz?

Czy opłaca się zainwestować w kondensacyjny kocioł grzewczy na gaz?
Nowoczesne kondensacyjne gazowe kotły grzewcze wyróżniają się znacznie mniejszymi rozmiarami niż ich odpowiedniki zasilane olejem opałowym lub paliwami stałymi. Foto. Bosch Termotechnika

Dlaczego warto zainwestować w kondensacyjny kocioł grzewczy niż w tradycyjne urządzenia grzewcze oparte na innych paliwach. Przed wszystkim przewaga tych pierwszych wynika z niższych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Istnieją również inne ważne czynniki powodujące, że użytkownicy wybierają właśnie kondensacyjne kotły grzewcze.Nowoczesne kondensacyjne gazowe kotły grzewcze wyróżniają się znacznie mniejszymi rozmiarami niż ich odpowiedniki zasilane olejem opałowym lub paliwami stałymi.

Kotły gazowe służące do produkcji ciepła dla celów ogrzewania jak i ciepłej wody, to najczęściej niewielkich rozmiarów jedno- lub dwufunkcyjne przepływowe urządzenia wiszące oraz dwufunkcyjne, zintegrowane z zasobnikami ciepłej wody, urządzenia wiszące lub stojące.

- Kompaktowe rozmiary kotłów kondensacyjnych marki Junkers i marki Bosch powodują, że można je instalować zarówno w oddzielnych kotłowniach, jak i w łazienkach, kuchniach, pralniach, pomieszczeniach gospodarczych, zlokalizowanych zarówno w piwnicach, w pomieszczeniach na dowolnych kondygnacjach budynków oraz na poddaszach podkreśla Edmund Slupek, senior product manager w Bosch Termotechnika.

Zalety kotłów kondensacyjnych

W odróżnieniu od kotłów zasilanych olejem, węglem, granulatem węglowym tzw. ekogroszkiem, drewnem lub pelletem, kotły kondensacyjne na gaz ziemny, nie wymagają dodatkowych powierzchni lub wręcz pomieszczeń potrzebnych na magazyn paliwa. Dzięki temu cenne metry kwadratowe domów lub mieszkań można najczęściej zagospodarować zgodnie z potrzebami mieszkańców.

- Użytkowanie kondensacyjnego kotła gazowego  to również komfort związany z brakiem pyłu z paliw stałych w domu oraz dymu spalanego węgla lub nieprzyjemnego zapachu oleju opałowego w powietrzu – twierdzi  Edmund Słupek.

Przy wyborze kotła kondensacyjnego warto też upewnić się  czy wyposażony został w funkcję sterowania za pomocą aplikacji mobilnej. Jak zauważa ekspert Bosch Termotechnika, umożliwia ona kontrolę i sterowanie domowym systemem ogrzewania za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca na świecie, poprzez Internet, Wi-Fi lub sieć GSM.

Elementem pozwalającym na komunikację pomiędzy smartfonem lub tabletem, a automatyką kotła kondensacyjnego może być odpowiedni regulator lub moduł automatyki montowany w kotle lub na ścianie.

- Użytkownicy gazowych kotłów kondensacyjnych nie muszą obawiać się również, że ich urządzenia przestaną pracować z powodu problemów z zapowietrzeniem instalacji olejowej, blokowaniem się palników z powodu starzenia się paliwa, czy w przypadku kotłów na pellet lub granulat węglowy, zacinaniem się podajników lub cofaniem płomienia w kierunku zbiornika paliwa – zwraca uwagę  Edmund Słupek.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kotła kondensacyjnego?

Sprawdź zakres modulacji kotła

Wybierając gazowy kocioł kondensacyjny bardzo często stajemy przed dylematem jakiej mocy urządzenie należy zastosować w konkretnym obiekcie.

Z jednej strony nasze urządzenie powinno być gotowe do pokrycia maksymalnego zapotrzebowanie na moc cieplną budynku, a z drugiej powinno pracować bezawaryjnie i ekonomicznie również w przypadku zapotrzebowania minimalnego lub zbliżonego do minimalnego.

W przypadku wielu budynków zakres zapotrzebowanie na moc cieplną w w/w przypadkach często sięga od kliku do kilkudziesięciu kilowatów.

- Największe zróżnicowanie występuje zwykle w nowych budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach, w których maksymalne zapotrzebowanie na moc cieplną na potrzeby ogrzewania nie przekracza zwykle 14-24 kW, a na zapotrzebowanie na moc cieplną na potrzeby c.w.u. sięga 24-30 kW – podkreśla Edmund Słupek i dodaje: Dodatkowo w tego typu budynkach w okresie jesiennym lub wiosennym, ze względu na temperatury zewnętrzne powietrza, znacznie wyższe od minimalnych w zimie, zapotrzebowanie na moc cieplną na potrzeby ogrzewania zmniejsza się nawet do 2-3 kW.

Jak zauważa ekspert Bosch Termotechnika, takie zróżnicowanie oznacza, że zakres zapotrzebowania na moc cieplną często wynosi nawet od ok. 10-15 % do 100 % zapotrzebowania maksymalnego.

Aby kocioł grzewczy mógł sprostać wymaganiom w/w instalacji powinien mieć możliwość ciągłej pracy zarówno z maksymalną jak i minimalną mocą potrzebna do pokrycia chwilowego zapotrzebowania.

Dlatego coraz częściej powszechnie stosowane są kotły o szerokim zakresie modulacji (inaczej o głębokiej modulacji) mocy wynoszącym od ok. 10-15 % do 100 % (od 1:7 do 1:10), mocy maksymalnej.

- Zbyt mały zakres modulacji w okresach niskiego zapotrzebowania na moc cieplną powoduje częste starty i zatrzymania pracy kotła lub wręcz tzw. taktowanie. Zwiększona liczba startów i zatrzymań grozi zwiększonym zużycie paliwa gazowego i zmniejszeniem sprawności kotła. Dodatkowo brak płynnej modulacja w całym zakresie mocy zwiększa ryzyko szybszego zużycia niektórych podzespołów kotła. Może na przykład być przyczyną zanieczyszczenia wymiennika ciepła w kotle (nawet w przypadku tzw. wymiennika samoczyszczącego), a w efekcie zmniejszenia jego mocy i  sprawności. W skrajnej sytuacji, w przypadku wymienników trudnych do czyszczenia lub nie dających możliwości czyszczenia mechanicznego, może powodować nawet konieczność wymiany tego wartościowego elementu – podsumowuje Edmund Słupek, ekspert Bosch Termotechnika.

Szeroki zakres modulacji kotła pozwala zatem uniknąć podwyższonych kosztów eksploatacyjnych i dyskomfortu związanego z obniżeniem parametrów jego pracy oraz dodatkowymi konserwacjami urządzenia.

Kiedy stosować kocioł jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny?

Zadaniem gazowych kotłów grzewczych jest produkcja ciepła dla potrzeb różnego rodzaju systemów ogrzewania oraz podgrzewanie wody użytkowej np. dla potrzeb sanitarnych.

– Ze względu na przeznaczenie, gazowe kotły grzewcze dzielą się one na jednofunkcyjne tj. zasilające w ciepło instalację grzewczą (c.o.) oraz dwufunkcyjne pracujące na potrzeby ogrzewania i samodzielnie podgrzewające wodą użytkową ( c.o. + c.w.u.) – zauważa Edmund Słupek i dodaje: Kotły jednofunkcyjne mogą również podgrzewać ciepłą wodę. Aby było to możliwe muszą współpracować z dodatkowymi zasobnikami pojemnościowymi ciepłej wody.

Wybór urządzeń służących produkcji ciepłej wody zależy od wielu czynników: od ilości osób, która będzie z niej korzystała, od tego czy użytkownicy będą korzystali z niej równocześnie oraz rodzaju, rozmieszczenia w budynku i wielkości punktów poboru. Zaletą kotłów dwufunkcyjnych są ich małe wymiary i mała powierzchnia potrzebna do ich montażu.

Z reguły wszystkie elementy kotła są umieszczone pod estetyczna obudową, dzięki czemu urządzenie może być zmontowane w widocznym dla użytkowników miejscu, bez negatywnego wpływu na estetykę pomieszczenia.

- Kolejną zaletą są minimalne straty ciepła w porównaniu z kotłami współpracującymi z zasobnikami lub podgrzewaczami ciepłej wody, które w celu utrzymania odpowiedniej temperatury zużywają nawet do 2 kWh/d (w zależności od pojemności, utrzymywanej temperatury i zastosowanej izolacji). Minimalne straty ciepła związane z podgrzewaniem wody w kotłach dwufunkcyjnych wynikają z faktu, że w tych kotłach woda podgrzewana jest tylko wówczas, gdy jest pobierana przez użytkowników, czyli wtedy, kiedy jest potrzebna – podkreśla Edmund Słupek.

Kotły dwufunkcyjne mają jednak swoje ograniczenia. Są to urządzenia przeznaczone do domów lub apartamentów wyposażonych w niewielką liczbę punktów poboru ciepłej wody (np. jedną łazienkę i kuchnię) lub w punkty poboru o niezbyt dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę (np. natrysk lub niewielka wanna).

Dodatkowo są to rozwiązania polecane w przypadku niezbyt rozległych instalacji, a to z powodu braku możliwości zastosowania skutecznej i ekonomicznej cyrkulacji ciepłej wody.

Kotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim w mieszkaniach lub domach, w których między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem czerpalnym ciepłej wody (np. kranem) jest stosunkowo niewielka odległość.

Im odległość ta jest większa, tym dłuższy jest czas potrzebny na przepłynięcie ogrzanej wody z kotła do kranu. W czasie, gdy woda nie jest używana, wcześniej podgrzana ciepła woda znajdująca się w rurach oddaje ciepło do otoczenia i stygnie.

Dlatego po otwarciu kranu potrzeba trochę czasu zanim woda podgrzana w kotle przepłynie rurą do punktu czerpalnego.

- Dla przykładu: strumień wody ok. 4 litrów/min dopłynie rurą o długości 10 m i średnicy DN 15 mm od kotła do kranu po około pół minuty. Wynika z tego, że w tym przypadku każdy metr rury oznacza ok. 2-3 sekundy oczekiwania na ciepłą wodę. Oczywiście oznacza to straty wody, ale należy pamiętać, że w przypadku zastosowania cyrkulacji, nie ma wprawdzie strat wody, ale podgrzewanie wody krążącej w przewodzie cyrkulacyjnym również stanowi często poważny koszt – podsumowuje Edmund Słupek, ekspert Bosch Termotechnika.

Planujesz zainwestować w OZE w gospodarstwie rolnym? Zapraszamy do skorzystania z Giełdy Rolnej!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Janki 2021-02-23 12:20:02
  Ja w starym nie ocieplonym domu z drewnianymi podłogami i metrażem 80m2 za okres zimowy od listopad 20r do dnia dzisiejszego luty 21r za te 4 najzimniejsze miesiące rachunek za gaz ziemny z sieci nie przekroczył mi 250zl.. z kont te tysiące u was (Junkers)
 • Paweł 2021-01-07 22:10:52
  Do Edzia mam 220m2 dom jednorodzinny na dole podłogówka a na górze grzejni tradycyjne rocznie place 2000 zł za gaz kocioł brotje whbs 22 dom ma 4 lata więc nie wiem czy jest możliwość płacenia mniej niż teraz ja płacę budynek ocieplony 15cm styropian szary i 30vm dach wełną mineralne jestem zadowolony i mam św spokój
 • Edzio 2021-01-07 18:18:02
  Tu nie jest wazne ile kosztuje piec gazowy najgorsze sa oplaty za ogrzewanie domu kazdy kto zalozy piec gazowy bedzie plakal na oplaty tak wygoda jest niedamowita ale to najdrozszy opal jaki istnieje.ogrzewajac dom gazem koszt xa zime 6 tysiecy a grzejac tetaz w kominku z plaszvzem wodnym koszt 1800 zl nie sluchac innych co robia w bambulo
  • Franek 2021-01-08 09:42:18
   I napisz ze w salonie masz kotłownie oraz co rok malowanie miałem ten wynalazek i odradzam jak chcesz palić dzewew to w piecu CO
 • Lech 2021-01-06 18:55:51
  20kw.niestety powyżej 10 koła.
 • Rolnik 2021-01-06 12:54:31
  Jak kocioł gazowy może być tańszy od węglowego, skoro kosztują tyle samo? Jak kocioł gazowy może być tańszy w eksploatacji od opalanego darmowym drewnem kotła węglowego? Jak kocioł gazowy, który wymaga serwisu i częstej wymiany drogich części może być tańszy w utrzymaniu od bezobsługowego kotła węglowego?
  • Andrzej 2021-01-06 16:55:59
   Mam do czynienia z oboma rodzajami kotłów. Na gaz w swoim domu i na 'eko' groszek w pracy. Skoro mój gazowy o mocy 24kW kosztował 3700zł to weź mi pokaż czy znajdziesz taki na groszek? Bo z podajnikiem są nawet i droższe. Więc nie gadaj jak nie znasz cen.
   • Poczekaj 2021-01-07 13:29:09
    jak ruski zakręci gaz. Chrustem w swoim kotle gazowym będziesz palił?
   • Bogiel 2021-01-08 05:36:53
    Ruski już 10 lat zakręca i jakoś zakręcić nie może. Idź im pomóż
  • Krzyś 2021-01-07 21:10:21
   Ja mam ogrzewanie gazowe i koszt całoroczny to 3 tys żaden węgiel śmiech na sali a dobry piec z deditrich to koszt tylko 5tys
   • Maro 2021-01-12 10:23:19
    Jaką masz poqierzchnię do ogrzania ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.2.4
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.