PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy właściciele fotowoltaiki muszą wysyłać oświadczenia, aby dalej rozliczać prąd na starych zasadach?

Czy właściciele fotowoltaiki muszą wysyłać oświadczenia, aby dalej rozliczać prąd na starych zasadach?
Czy zgodnie z znowelizowaną ustawą o OZE obecni właściciele domowej fotowoltaiki powinni wysyłać oświadczenie do sprzedawców energii, że chcą rozliczań prąd produkowany z fotowoltaiki na starych zasadach. Foto. MinkS, Pixabay

Wielu obecnych prosumentów obawia się, że jeżeli nie wyślą pisemnych oświadczeń o pozostaniu przy obecnym systemie opustów to automatycznie, bez ich zgody i wiedzy, zostaną im zmienione zasady rozliczania prądu z fotowoltaiki na net-billing od lipca 2022 r. Zwróciliśmy się o wyjaśnienie do MKiŚ.



Wielu właścicieli przydomowych instalacji fotowoltaicznych zgłasza się do  redakcji Farmera z nietypowym pytaniem - czy muszą wysyłać jakiekolwiek zgłoszenia (do swoich sprzedawców energii), potwierdzające że nie chcą zmieniać obecnego systemu rozliczenia prądu z fotowoltaiki opartego na systemie opustów (net-meteringu). Skąd takie pytanie?

Otóż w ostatnim czasie Internet, jak i portale social media zalało wiele postów i  filmików, w których użytkownicy instalacji fotowoltaicznych przestrzegają innych prosumentów, że jeżeli nie wyślą pisemnego oświadczenia o woli pozostania przy systemie opustów to z automatu zostanie on im zmieniony na nowy, mniej opłacalny, system net-billingu.

Opierają oni swoje obawy o znowelizowany art. 4 ust. 1b, ustawy o OZE, który zobowiązuje do wysyłania pisemnych oświadczeń.

Dlatego też zwróciliśmy się bezpośrednio z tym pytaniem do Wydziału Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Czy zgodnie z znowelizowaną ustawą o OZE obecni właściciele domowej fotowoltaiki powinni wysyłać oświadczenie do sprzedawców energii, że chcą rozliczań prąd produkowany z fotowoltaiki na starych zasadach (net-metering) bo w przeciwnym wypadku jeżeli tego nie zrobią to automatycznie od lipca 2022 r. będą rozliczani na nowych zasadach net-billingu? Jeżeli musza wysłać takie oświadczenie to do jakiego terminu mają czas aby to zrobić?

Ustawa o OZE nie wymaga wysyłania pisemnych oświadczeń?

Poniżej prezentujemy odpowiedź od ekspertów MKiŚ dotyczących znowelizowanego art. 4 ust 1 b ustawy o OZE.

"Nowe regulacje nie wprowadzają obowiązku dla obecnych prosumentów, korzystających już z systemu opustów, do przekazywania oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach. Założeniem jest uwzględnienie praw nabytych prosumentów, aby mogli oni nadal korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń."

Czemu więc mają służyć zapisy zawarte w art. 4 ust 1 b?

Eksperci MKiŚ tak odpisali naszej redakcji:

"Tylko w przypadku, gdy prosument korzystający z systemu opustu chciałby zmienić system rozliczeń na net billing (rozliczenie z uwzględnieniem wartości rynkowej energii elektrycznej), będzie miał obowiązek złożenia oświadczenia do sprzedawcy energii (podstawa prawna: art. 4 ust. 1b ustawy o oze, który wchodzi w życie 1 kwietnia 2022 r.)."

Z wypowiedzi ekspertów MKiŚ wynika, że obecni właściciele instalacji fotowoltaicznych wysyłają dobrowolnie pisemne oświadczenie do sprzedawców energii ,jeżeli chcą zmienić obecny system opustów na nowy system rozliczeń prądu z fotowoltaiki, który zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r.

Sprawdź oferty dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę na Giełdzie Rolnej



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • nic 2022-01-14 22:58:09
    nie muszą - i tak zostaną potraktowani jak wszyscy ... w biznesie nie ma równych i równiejszych , tym bardziej ,że ta dziedzina wymaga natychmiastowej inwestycji w infrastrukturę w wymiarze 1 mld PLN / 2 roczne budżety RP .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.87.33.97
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.