PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy wystarczy zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej, aby rozliczać fotowoltaikę na starych zasadach?

Czy wystarczy zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej, aby rozliczać fotowoltaikę na starych zasadach?
Co trzeba zrobić aby załapać się jeszcze na rozliczanie prądu z fotowoltaiki na starych zasadach? Foto. lucascgouvea0, Pixabay

Nowi inwestorzy mają wątpliwości, czy do 31 marca 2022 r. wystarczy złożyć poprawne zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci, aby przez 15 lat rozliczać prąd w systemie opustów. Sprawdź, co odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.



Nasza redakcja zgłosiła się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z pytaniem czy aby zdążyć przed likwidacją systemu opustów czyli do 31 marca br. trzeba podłączyć nową instalację fotowoltaiczną do licznika dwukierunkowego i wyprodukować prąd czy wystarczy tylko złożyć poprawne zgłoszenie do operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci? 

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Jak wiemy od 1 kwietnia 2022 r. zmieniają się całkowicie zasady rozliczania prądu z fotowoltaiki

Dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy wejdą do systemu przed 1 kwietnia 2022 r., mają zagwarantowane prawa nabyte.

Oznacza to, że będą oni mogli korzystać z preferencyjnego systemu opustów przez 15 lat Jednak wcześniej, czyli w 2021 r., MKiŚ odpowiadał, że w tym wypadku będzie się liczyć termin wytworzenia w instalacji PV i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.

Czy to się zmieniło po nowelizacji ustawy o OZE, wokół której toczyła się prawna batalia?

Zapytaliśmy o to jeszcze raz ekspertów Ministerstwa Klimatu i Środowiska, po tym jak ustawa o OZE została uchwalona Parlament i podpisana przez Prezydenta RP.

Liczy się jednak tylko prawidłowe zgłoszenie do OSD

Jak poinformowali nas eksperci z Wydziału Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. wprowadziła od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów system wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, tj. net-billing, w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

- Dotychczasowi prosumenci jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat (podstawa prawna – art. 4d ust. 2 ustawy o oze) - potwierdzili  eksperci z Wydziału Komunikacji Medialnej
Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Oznacza to, że warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej w terminie do 31 marca br.

- Bez znaczenia dla nabycia tego prawa jest wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, jednak pozostają bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu - zapewnili nas  eksperci z Wydziału Komunikacji Medialnej Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (26)

  • Michal 2022-01-15 18:07:22
    Aktualnie sie buduje i ze wzgledu na to bede posiadal taryfe C11 oraz fotowoltaike (przed 1 kwietnia). Czy pozniej po zakonczeniu budowy moge przejsc na zwykla taryfe i dalej zachowac rozliczenia na starych zasadach? W Enei wypowiedzi sa rozbiezne i oni sami nie wiedza, czy zmiana taryfy po 1 kwietnia oznacza automatycznie przejscie na nowe zasady.
  • Sławomir 2022-01-14 07:28:24
    Wg mnie samo zgłoszenie to za mało. W takiej sytuacji prosumenci mogliby zasypać operatora wnioskami a montażu dokonać dużo później, nawet po kilku latach. I co też mieliby nabyte prawa? Raczej nie. Radziłbym się dopytać indywidualnie. Artykuł to słaba podstawa prawna.
    • Sprzedawca PV 2022-01-14 12:13:44
      Tak, trolle z zerowym pojęciem mają najwięcej do powiedzenia! Chłopie, nie rób z siebie idioty takimi wpisami!
  • Marek 2022-01-13 14:14:13
    Mam instalację od dwóch lat. Teraz chcę dołożyć 3 kw. Czy mnie jakiś termin zobowiązuje by zostać na starych warunkach?
  • Marek 2022-01-12 21:29:50
    Czy ktoś może mi odpowiedzieć na takie pytanie. Stawiam dom, mam już część instalacji zrobione i przygotowane okablowanie pod fotowoltaike ale ciągle dom nie jest podłączony do sieci elektrycznej i nie ma licznika dwukierunkowego. Deweloper podpisał umowę z energetyka na podłączeni ale w umowie mają czas do września 2022, czy w tej sytuacji jestem w stanie złożyć papiery do urzędu oczywiście po założeniu kompletnej instalacji i być rozliczanym na starych zasadach czy dopiero gdy dom będzie podłączony do sieci i zawrę umowę z jakimś dostawca energii. Czy ktoś mi pomoże co z tym klopsem zrobić?
    • Franek 2022-01-12 22:20:25
      Wyżej jak byk jest napisane że liczy się poprawne złożenie dokumentacji
      • Marek 2022-01-12 22:26:44
        Pytam ponieważ mój wykonawca instalacji, "całkiem duża firma pod Krakowem"powiedzieli mi że muszę być podłączony do sieci i posiadać licznik dwukierunkowy.
    • Sprzedawca PV 2022-01-12 23:48:06
      Równie dobrze możesz sobie przyłączyć kawałek lasu albo pole lub jezioro. Gdzie chcesz tę instalację przyłączyć? Dopóki nie masz założonego licznika, nie masz takiej opcji. W ustawie masz jasno napisane, że musisz mieć umowę kompleksową z OSD. Jeśli działka jest twoja i masz skrzynkę na działce, możesz wystąpić o przyłączenie - szansa, że zdążą jest w okolicach zera, ale jest. Jeśli działka wciąż należy do dewelopera - zapomnij i w ogóle porzuć wszelką nadzieję.
  • Pietrek 2022-01-12 15:01:40
    Firma columbus 1:1 posiadajom swój zakład energetyczny
    • Sprzedawca PV 2022-01-12 18:41:20
      Columbus wycofał to z oferty. Nie zbilansowało im się.
    • Marysia 2022-01-13 08:56:17
      Firma ma zawyżone ceny rynkowe, daje niby jakiś kod rabatowy na 5000 zł ale uuwaga! Nie ma jak go wykorzystać. Rodzice zostali przez nich oszukani. Nie polecam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 94.254.236.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.