PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy zdążysz z podłączeniem fotowoltaiki przed zmianą zasad rozliczania prądu?

Czy zdążysz z podłączeniem fotowoltaiki przed zmianą zasad rozliczania prądu?
Samo podłączenie instalacji do licznika dwukierunkowego nie jest równoznaczne z zakwalifikowanie się do rozliczania prądu z fotowoltaiki na obecnie korzystnych zasadach. Foto. Maria Godfrida, Pixabay

Czas kompletnego podłączenia instalacji fotowoltaicznej może wydłużyć się do ponad 1,5 miesiąca. Jeżeli od 1 stycznia 2022 r. zmienią się przepisy znoszące system opustów to jest coraz mniej czasu na zainwestowanie w fotowoltaikę i oddawanie prądu do sieci na dotychczasowych, korzystnych zasadach.Warto na samym początku podkreślić, że samo podłączenie instalacji do licznika dwukierunkowego nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do rozliczania prądu z fotowoltaiki na obecnie korzystnych zasadach. Jeżeli od 1 stycznia 2022 r. zmienią się przepisy Prawa energetycznego oraz nastąpi nowelizacja ustawy o OZE znoszące system opustów to jest coraz mniej czasu na zainwestowanie w fotowoltaikę.

Ile trwa kompletne podłączenie fotowoltaiki do sieci energetycznej?

Sam montaż przydomowej instalacji fotowoltaicznej zajmuje profesjonalnym instalatorom od 1 do 2 dni. Oczywiście musi on być poprzedzony wywiadem, dobrze opracowanym planem oraz szczegółowym projektem instalacji fotowoltaicznej.

Generalnie instalatorzy zazwyczaj najwięcej  czasu przeznaczają na poprawne zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu oraz podpięcie i sprawdzenie całego systemu. 

Najdłużej trzeba czekać na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Ustawowy czas przyłączenia wynosi do 30 dni. Jednak długość oczekiwania uzależniona jest  od dostawcy energii, a dokładniej jego wewnętrznych procedur. Coraz więcej inwestorów skarży się że termin przyłączenia mimo spełnienia wszystkich formalności potrawie wydłużyć się ponad 30 dni i sięgać nawet kilku miesięcy.

Jak podaje PVGE Fotowoltaika, czy portal Wysokie Napięcie, czas oczekiwania na podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci wynosi

 • Energa – około 16 dni od potwierdzenia kompletnego zgłoszenia
 • Enea – od 14 do 21 dni  od potwierdzenia kompletnego zgłoszenia
 • PGE – PGE Dystrybucja realizuje przyłączenie mikroinstalacji do sieci na podstawie zgłoszenia w terminie 30 dni od potwierdzenia kompletności tego zgłoszenia, przy czym sprawy rozpatrywane są w kolejności składania zgłoszeń. We wskazanym terminie zostanie wymieniony lub przeprogramowany istniejący licznik, który będzie mierzył energię pobraną z sieci i wprowadzoną do sieci OSD.
 • Tauron – nie udziela odpowiedzi, jaki jest średni czas przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci – wg spółki instalacje odbywają się zgodnie z terminami zgłoszeń klientów o gotowości do instalacji.

Jednak czy samo przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci jest równoznaczne że stajemy się prosumentami i jesteśmy objęci dotychczasowymi zasadami rozliczenia prądu?

Czy podłączenie fotowoltaiki to gwarancja 15-letniego systemu opustów?

Obecny system rozliczenia upustów (model 1:0,8) jest bardzo korzystny dla prosumentów. Rozwiązuje on problem związany z magazynowaniem energii z fotowoltaiki i wykorzystanie nadwyżek w okresie jesienno-zimowym,, gdy instalacje produkują mało prądu. 

Niestety, najprawdopodobniej od nowego roku (2022 r.) obecny system ten zostanie zastąpiony sprzedażą nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci po średniej cenie rynkowej.

Dlatego też potencjalni inwestorzy chcący zainwestować w instalację fotowoltaiczną muszą się pospieszyć, żeby podłączyć ją do sieci do końca 2021 r. i tym samym być objętym korzystnym systemem opustów.

Jednak czy samo podłączenie fotowoltaiki do sieci (przez licznik dwukierunkowy) jest jednoznaczne z uzyskaniem 15-letniej gwarancji na korzystne rozliczanie z magazynowania nadwyżek i odbioru prądu? 

Spytaliśmy o to ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oto jaką odpowiedź uzyskaliśmy:

"Podstawą do skorzystania z rozliczenia energii elektrycznej w systemie opustów, jest wytworzenie i wprowadzenie energii elektrycznej do sieci elektroenergetycznej z mikroinstalacji, która przyłączona jest do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, do czasu wejścia w życie nowych przepisów."

 A więc zgodnie z odpowiedzią ekspertów MŚiK samo podłączenie instalacji do dwukierunkowego licznika oraz załatwienie wszystkich formalności z dystrybutorem energii nie są wystarczające aby nasza instalacja została objęta dotychczasowym system opustów.

Warunkiem koniecznym jest więc wyprodukowanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej i przesłanie jej do sieci dystrybutora jeszcze przed wejściem nowych przepisów w życie,

Kolejne wątpliwości, jakie wnoszą już obecni prosumenci mający podłączoną i działającą fotowoltaikę to obawy, że Rząd zmieni prawo oraz zasady obecnego rozliczania wyprodukowanego prądu w ramach obecnego systemy opustów.

Czy po zmianie przepisów utracisz gwarancję 15-letniego systemu opustów?

Wielu obecnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych, które podłączyli i produkują prąd, obawiają się, że rządzący nie będą działali zgodnie z prawem i pozbawią ich zagwarantowanych prawem 15-letniego okresu rozliczania prądu na obecnie panujących zasadach.

Co na to odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

"Warto podkreślić, że dotychczasowi prosumenci, jak również Ci, którzy wejdą do systemu przed wejściem w życie nowych przepisów, mają zagwarantowane prawa nabyte. Będą mogli tym samym korzystać z systemu opustów przez 15 lat."

A co z tymi, którzy nie zdążą przyłączyć fotowoltaiki do 31 grudnia 2021 r.?

To, że Rząd zapowiada odejście od systemu opustów od 2022 r. nie jest równoznaczne, że nastąpi to już od 1 stycznia 2022 r. Wszystko zależy od procesu legislacyjnego, czyli od tego jak szybko zmiany prawne zostaną wprowadzone w życie.

Jest duża szansa że nowe przepisy nie będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., jednak jak przyznaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska prace nad nowelizacją Prawa Energetycznego są na zaawansowanym etapie

- Po dokonaniu analizy zebranych uwag w trakcie uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych, dotyczących projektu nowych regulacji prosumenckich w projekcie UC74, Ministerstwo Klimatu i Środowiska kończy prace nad optymalnym modelem rozliczeń prosumentów, z uwzględnieniem wymogów prawa UE. Planowany termin wejścia w życie nowych regulacji jest uzależniony od  dalszego procesu legislacyjnego i może ulec przesunięciu - dodaje ekspert z Wydziału Komunikacji Medialnej
Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska. -Jednocześnie informujemy, że w Sejmie toczą się prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o OZE, zawierającym m.in. rozwiązania dla prosumentów (druk sejmowy 1382). Ministerstwo Klimatu i Środowiska bierze w nich udział celem wypracowania spójnych zapisów ustawowych w tym zakresie, jednak o ostatecznym kształcie tego projektu, w tym także w zakresie terminu wejścia w życie, zadecydują posłowie i senatorowie.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • Tomek 2021-10-18 12:59:45
  A ja słyszałem, że ma wejść nowa technologia o wiele tańszych paneli, dlatego tak szczuja ludzi aby wykupili co jest na rynku aby firmy, producenci paneli nie mieli strat,
 • Tomek 2021-10-18 12:58:23
  Przestańcie szczuć ludzi i tworzyć jakiś znowu dziwny wyścig. Kto chce niech robi a kto nie chce niech nie robi. teraz najwięcej to na tej całej fotowoltaice zarabiają te wszystkie firmy i banki od kredytów. Ludzie dostaja okruchy ze stołu, a będzie jeszcze gorzej myślicie ?
  • Sprzedawca PV 2021-10-18 14:29:36
   Ale chłopie pieprzysz!!! Jako sprzedawca dla dużej firmy zarabiam mniej, niż właściciel instalacji każdego roku, pomijając fakt, że musi zapłacić za 5 lat z góry. To akurat jest proste do policzenia, akurat nie dla ciebie. Owszem, kto chce, to założy, z tym masz rację. Tylko że raczej ma znaczenie, czy inwestycja zwróci mu się w 5 lat czy w 12.
   • zobzczymy 2021-10-19 12:03:52
    zobaczymy po zmianie przepisów jaka opłacalności instalacji ,owczy pęd nakręcany nie bez interesownie ,ciekawe co napiszesz jak zmienią już istniejace przepisy i oszczędnosci popłyną,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   • Sprzedawca PV 2021-10-19 22:22:55
    @obaczymy - Przecież to jest proste do policzenia. Na dzień dzisiejszy średnia cena hurtowa to 26 gr/kWh. Ostatnio zawyżają ją kontrakty spotowe, ale one w Polsce stanowią 10-12% rynku, więc istotnego wzrostu średniej nie spowodują.
 • brzoza 2021-10-16 22:35:03
  Przecież przez ten tani prąd z fotowoltaiki jest ten kryzys i przyrost cen energii z której się właśnie pokrywa koszty budowy wiatraków i farm foto.A ponieważ branża energetyczna z tego powodu padła więc zastępuje się energie elektryczną ropą która służy teraz do grzania domów i winduje cenę baryłki do góry. Prawo komunizmu jak dyletant miesza w gospodarce to wszystko pada.
  • Sprzedawca PV 2021-10-18 12:56:55
   Na światowych giełdach cena węgla i gazu wzrosła o kilkaset procent, a rodzima yntelygencja obwinia OZE o wzrost cen prądu!
   • Arkadiusz 2021-10-19 19:28:54
    Prąd drożeje z powodu praw do emisji CO2.
   • Sprzedawca PV 2021-10-19 22:24:25
    @ Arkadiusz - to sprawdź i napisz, o ile wzrosły ceny emisji w ciągu ostatnich 2 miesięcy, a o ile ceny węgla i gazu.
 • Tomasz 2021-10-16 20:06:48
  Panowie . Jak zwał tak zwał cała ta fotowoltaika to jest ,, dobrowolny przymus '' żeby zarobić pieniądze . Po drugie ci co nie będą mieli fotowoltaiki więcej zapłacą za prąd itp z kolei ci co będą ją mieli i takich gospodarstw domowych będzie coraz więcej to pewnie wymyślą jakiś podatek bo będzie na tyle dużo użytkowników że warto będzie taka opłatę wprowadzić... Ciekaw jestem co będzie później z tymi panelami kto i za jaką kwotę będzie je utylizowal ....
  • Sprzedawca PV 2021-10-18 14:32:38
   Nie mam bladego pojęcia, więc się wypowiem. Typowo polskie prostactwo. Paneli się nie utylizuje, tylko poddaje recyclingowi. Na dzień dzisiejszy mają obowiązek robić to wszyscy producenci, a mamy ich w Polsce co najmniej 7 oraz co najmniej 3 firmy niezależne, które widzą w tym interes - Enerad, Veolia, trzeciej nie pamiętam. Ale zapewne jest ich więcej.
 • Rychu 2021-10-15 03:12:00
  Nic w Polsce się nie opłaci tak tam mówili zakładac gaz w samochodach czy teraz się opłaci nie z fotowoltaniką jest teraz tak samo
  • Luka 2021-10-17 11:35:37
   Za energię oczywiście niewiele zapłacisz bo już zapłaciłeś z wieloletnim wyprzedzeniem
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.210
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.