PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w słoneczne dni i jak temu zaradzić?

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna wyłącza się w słoneczne dni i jak temu zaradzić?
Jakie są przyczyny ograniczania produkcji prądu z fotowoltaiki? Foto. Paolo Pagaling, pixabay

Mój falownik nie pracuje w trakcie dnia, czy to jest prawidłowe? To jedno z częściej zadawanych pytań na forach internetowych. W komentarzach mnożą się wykluczające odpowiedzi i porady. Wspólnie z ekspertem Fixit Polska przygotowaliśmy zestaw wskazówek dla właścicieli paneli fotowoltaicznych.Trzeba zacząć od podstawowego pytania — czym jest fotowoltaika i w jaki sposób działa? Już w czasach starożytnych zauważono związek promieni słonecznych z energią.

Ale dopiero w XIX wieku powiodły się próby wykorzystania światła słonecznego jako energii. W tej technice prąd powstaje w wyniku przemieszczania się ładunków elektrycznych, które tworzą się wskutek absorbowania przez panele fotowoltaiczne promieni słonecznych.

Za pomocą falownika prąd stały, który jest wytwarzany przez panele fotowoltaiczne, przetwarzany jest w prąd przemienny, czyli ten, z którego korzystamy na co dzień.

Czy więcej słońca to więcej wytworzonego prądu?

Ilość wytworzonego prądu zależy od wielu czynników, a także od mocy paneli fotowoltaicznych. Panele montuje się zazwyczaj na dachu, na gruncie bądź innym dobrze nasłonecznionym miejscu.

Wpływ na działanie paneli ma również poprawne zamontowanie instalacji i podłączenie jej za pomocą odpowiednich elementów, takich jak m.in. odpornego na warunki atmosferyczne okablowania, dobrej jakości inwertera (inna nazwa falownika), który zamienia prąd stały na przemienny. Falownik steruje pracą paneli. Oprócz zmiany prądu, za jego pomocą wytworzona energia trafia do sieci.

Urządzenie jest wyposażone w funkcję zabezpieczającą sieć energetyczną operatora w razie awarii, np. źródła napięcia. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości odłącza nasz system i przerywa dalsze przekazywanie energii do sieci operatora.

- Przed wybraniem paneli fotowoltaicznych w naszych domach lub przedsiębiorstwach należy oszacować ilość zużywanej na co dzień energii elektrycznej. Dodatkowymi czynnikami, które trzeba wziąć pod uwagę to powierzchnia dachu i poziom nasłonecznienia. Dobra instalacja powinna wytrzymać nawet do 25-30 lat, dlatego warto pamiętać o jej regularnej i fachowej kontroli, którą ułatwia długoletnia gwarancja- mówi ekspert Fixit Polska.

Jakie są przyczyny obniżenia produkcji prądu z fotowoltaiki?

Do najczęstszych powodów obniżenia ilości produkowanej energii lub wyłączania się instalacji w słoneczne dni należą:

 • Wysoka temperatura - panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej w temperaturach otoczenia do 10 stopni Celsjusza, gdzie ogniwo wówczas nagrzewa się do temperatury roboczej – nominalnej około 20-40 stopni. Wbrew pozorom instalacja PV nie działa sprawniej w gorące dni. Im wyższa temperatura, tym większa strata w wytwarzaniu prądu i możliwość przegrzewania się paneli.
 • Brudne panele - instalacja jest narażona na trudne warunki atmosferyczne, opadające pyły, brud, ptasie odchody czy nawet spadające liście. Może to doprowadzić do znacznego obniżenia ilości produkowanej energii a w skrajnych przypadkach do zniszczenia ogniwa.
 • Zbyt duże napięcie sieci - ilość wytwarzanego prądu przez panele w naszej szerokości geograficznej nie zawsze starcza na cały rok użytkowania. Z tego względu w trakcie projektowania i dostosowania mocy instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego montowana moc sumaryczna paneli zostaje nieznacznie przewymiarowana w stosunku zapotrzebowania. Mało kto posiada drogie i trudne w utrzymaniu magazyny energii. Podpięcie do ogólnodostępnego dystrybutora rozwiązuje ten problem, poprzez ,,oddawanie” dodatkowej energii do sieci. Kiedy sieć dostawcy jest „napełniana”, a konsumpcja nie pokrywa się z produkcją, wyprodukowana przez panele energia „gromadzi się” i nie ma ujścia, przez co dochodzi do przeładowania infrastruktury elektroenergetycznej operatora a napięcia wzrastają powyżej wartości granicznej 253 V i co skutkuje wyłączeniem falownika.

Jak skutecznie ograniczyć przerwy pracy instalacji fotowoltaicznej?

Na pierwszy z podanych powodów nie mamy możliwości wpłynąć, ale na pozostałe już tak.

Zanieczyszczenia paneli nie da się ograniczyć, dlatego należy pamiętać o czyszczeniu ich każdego roku. Warto skorzystać z usług doświadczonych firm. Nieumiejętne mycie paneli zwykłą wodą lub detergentami spowoduje zniszczenie powłoki, a tym samym wpłynie na mniejszą żywotność i sprawność instalacji.

W trzecim przypadku, który najczęściej powoduje wyłączanie się systemu, jest zbyt duże napięcie sieci. W takim przypadku należy skontaktować się dostawcą energii, który jest zobowiązany do przeprowadzenia pomiarów.

Pogotowie energetyczne może obniżyć napięcie transformatora, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zatrzymywania funkcjonowania  systemu fotowoltaicznego. Warto wspomnieć, że problemy nasilają się również z powodu dużego wzrostu użytkowników fotowoltaiki w Polsce.

Krajowa sieć energetyczna nie jest w stanie przyjąć i magazynować wyprodukowanego prądu z OZE szczególnie w szczytowe, słoneczne dni. Rozwiązanie tej kwestii to jednak sprawa, która musi zapaść na szczeblu krajowym i jest jednym z najistotniejszych problemów naszej energetyki.

Sprawdź oferty dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę na Giełdzie RolnejPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (108)

 • studia wyższe 2022-01-18 14:22:52
  sprzedawca skończył wyższe studia w Stężycy nad Wisłą
  • Sprzedawca PV 2022-01-18 15:16:16
   Próby obrażania mnie bez żadnego powodu dowodzą tylko, jakim małym, zawistnym kmiotem jesteś. Cieszę się, że ci ulżyło. Twoja uwaga wniosła niezmiernie dużo nt wyłączania się falowników, dokładnie tyle, na ile cię stać.
 • zenon 2022-01-17 21:14:42
  nie każdy musi znać się na wszystkim bo nie ma takiej możliwości ,... do sprzedaży paneli wystarczy szkoła podstawowa maksymalnie zawodówka, resztę załatwia właściciel firmy, sprzedawca pv został zatrudniony jako zwykły robotnik a do tej pracy wystarcza tylko podstawówka więc niech się nie wymądrza,... i przestanie pisać że inni są głąby.
  • Sprzedawca PV 2022-01-17 22:04:57
   Tak, frustracie. Może i wystarcza podstawówka, ale tak się składa że mam studia podyplomowe. I może pracuję poniżej swojego wykształcenia, ale nie martw się - bardzo mi to się opłaca.
   • Rolnik 2022-01-17 22:34:39
    Po gównianych studiach, gówniana praca. Dobrze, że masz tę olbrzymią kolejkę przedsiębiorców bo trochę szkoda byłoby zmieniać pracę którą ledwo zacząłeś. Z drugiej strony z rocznym czy dwuletnim stażem na pewno znalazłbyś pracę jako sprzedawca cudownych garnków dla emerytów. A powiedz ty jesteś z tych którzy dobijali się do drzwi czy z tych którzy nękali ludzi telefonami?
   • Sprzedawca PV 2022-01-18 08:26:22
    @Rolnik - tworzysz sobie w swoim móżdżku jakąś rzeczywistość i jeszcze ją komentujesz. Tu już tylko lekarz może pomóc, chociaż nie wiadomo, jakie to stadium. Jeśli idzie o moje studia - jedna z lepszych politechnik w Polsce, kompleksów nie mam. Naprawdę, nie martw się o mnie, moją pracę i moją przyszłość, bo raczej mógłbyś pozazdrościć. Odpowiadając na pytanie - jestem w 30% z tych, którzy dobijają się do drzwi, 30% z tych, do których dobijają się klienci z polecenia i 40% z tych, którzy otwierają oferty na portalach ogłoszeniowych.
   • Rolnik 2022-01-19 16:03:52
    Nie tworzę rzeczywistości tylko charakteryzuję naciągacza który po nietrafionych studiach skończył jako domokrążca handlujący instalacjami PV. Takich jak ty przez każde gospodarstwo przewinęły się tabuny, nie mówiąc już o nękających telefonach. Nie zazdroszczę ci świetlanej przyszłości, bo nie mam ciągotek do handlowania garnkami na pokazach dla emerytów. A ta twoja przygoda z panelami PV ledwo się zaczęła a już się pomału kończy. Ale życzę ci żebyś jeszcze wykorzystał czas i naciągnął tzn. pozyskał klientów wśród prostych świniopasów i innych łykających każde twoje słowo. Pamiętaj, najważniejszy klient wierzący że właśnie zrobił interes swojego życia i twoje zadowolenie z premii za wyniki w sprzedaży. Reszta się nie liczy. Prawda panie "ekspercie" z rocznym stażem w handlu panelami?
   • Sprzedawca PV 2022-01-19 21:05:27
    Owszem - tworzysz rzeczywistość pisząc o moich "gównianych studiach". Nie były nietrafione - znów tworzysz rzeczywistość, przepracowałem 22 lata w wyuczonym zawodzie, na etacie, sporo osiągając, dorabiając się pieniędzy, które pozwoliły mi rozpocząć własną działalność. Inną, niż obecna, ta obecna była prawie bezkosztowa. Biorąc pod uwagę nakład pracy i i warunki, w jakich pracuję - we własnym domu, przy własnym biurku z własną kawą, jest o wiele lepsza i bardziej dochodowa od twojej. Do tego daje olbrzymią satysfakcję w postaci uśmiechu dziesiątek zadowolonych klientów, czasem miłego telefonu parę miesięcy po instalacji. Ktoś zajmujący się wyrzucaniem gnoju spod wieprzy nigdy tego nie zrozumie. "Nie zazdroszczę ci świetlanej przyszłości" - pisałem, nie martw się. To twoja branża ciągle skowyczy, jak to jest źle prowadzić gospodarstwo, nie moja. Nie pracuję dla firemki zoo z kapitałem zakładowym 5 tys.. "A ta twoja przygoda z panelami PV ledwo się zaczęła a już się pomału kończy" - i taki był plan. Decydując się na to liczyłem na 2-3 lata eldorado, bo widziałem, co się zaczyna dziać. Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne. Pewnie popracuję jeszcze ze 2-3 lata, to będzie wartość ponad plan. A potem się zobaczy - mam tyle pomysłów na życie, że i tak wszystkich nie zrealizuję. "Pamiętaj, najważniejszy klient wierzący że właśnie zrobił interes swojego życia i twoje zadowolenie z premii za wyniki w sprzedaży. Reszta się nie liczy" - no i właśnie tym się różnimy. Ktoś zajmujący się wywozem obornika, żyjący wśród świń lub krów mógłby tak uważać, człowiek z zasadami, jak ja, niekoniecznie. A propos - nigdy nie dostałem premii za wyniki, jedynie wynagrodzenie za sprzedaż. A, byłbym zapomniał - czasem jakiś symboliczny gift od Klienta był premią. O co ci prostaku chodzi? Na czym polega twój problem?
   • Rolnik 2022-01-20 12:31:51
    Wiesz o co mi chodziło? O to żebyś w końcu napisał to co napisałeś. Uwaga! Cytuję: " "A ta twoja przygoda z panelami PV ledwo się zaczęła a już się pomału kończy" - i taki był plan. Decydując się na to liczyłem na 2-3 lata eldorado, bo widziałem, co się zaczyna dziać. Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne. Pewnie popracuję jeszcze ze 2-3 lata, to będzie wartość ponad plan. A potem się zobaczy - mam tyle pomysłów na życie, że i tak wszystkich nie zrealizuję". I teraz tę swoją wypowiedz skonfrontuj ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami na tym portalu. Zwłaszcza z tymi zarzutami pod adresem redakcji, podważaniem zdania ekspertów z branży itd. A to zdanie o głąbie to możesz skierować do swoich kilkudziesięciu klientów którzy najwyraźniej uwierzyli, że "to będzie wieczne". Uwierzyli człowiekowi z "zasadami", który wiedział, że to jest szybki skok na kasę i już ma pomysły na to co będzie robił za 2-3lata(wciskanie garnków na pokazach dla emerytów). A klienci? Cóż, do bramy i się nie znamy(ciekawe czy któryś zadzwoni z podziękowaniami po 10 latach a nie po paru miesiącach). Musiałeś ich nieźle skroić na kasę skoro twierdzisz że twoja praca jest lepsza i bardziej dochodowa od mojej. A wiesz co ja myślę? Że tak naprawdę jesteś zwykłym desperatem na śmieciówce który biega z poogryzanymi przez psy nogawkami od domu do domu i szuka "głąba" który uwierzy w jego wyliczenia. A ponieważ ma świadomość, że jego eldorado się kończy to bardzo się spieszy i staje się coraz bardziej agresywny (podobnie jak konkurencja)...
   • Rolnik 2022-01-20 20:43:42
    Urojeń? Dobre. To są twoje słowa, a nie moje urojenia. Ale po tym jak otwarcie przyznałeś jaki miałeś plan na biznes z panelami i jakie widzisz dla siebie perspektywy w tym biznesie to wcale się nie dziwię że tak napisałeś...
   • Sprzedawca PV 2022-01-20 20:54:07
    Walnij się w pusty czerep. Ze swoimi interpretacjami prostych tekstów zajmij się tłumaczeniem Biblii. Tylko żeby ci koran albo XIII księga nie wyszły. Nie mam zamiaru tłumaczyć ci, że nie jestem wielbłądem, bo i tak do pustego łba nie dociera. Ty też nie musisz tłumaczyć, że nie jesteś osłem, nie ma sensu.
   • Rolnik 2022-01-21 08:28:48
    Wiesz co w tym widzę? Żałosnego handlarzynę bez doświadczenia i perspektyw w branży który próbował się kreować na eksperta w dziecinie instalacji PV. PS Daruj sobie te nieudolne próby obrażania bo mnie to nie rusza a świadczy tylko o twoim prostactwie.
   • Sprzedawca PV 2022-01-21 09:27:55
    Spójrz w lustro i zobacz, jakim jesteś zerem. Zupełnie nie masz pojęcia o temacie, na który zabierasz głos, masz jedynie wyobrażenia, niestety, przeważnie błędne. Ja mógłbym ci wyjaśnić wiele rzeczy, ale nie ma sensu z takim psycholem dyskutować, jeśli każdy mój prosty argument interpretujesz na swój sposób, żeby tylko pasował do twoich urojeń i wyciągasz (z palca, kapelusza, rękawa, nosa, sufitu - nie wiem) dwa kolejne bzdurne argumenty istniejące w twojej główce. Nawet, jeśli los cię skrzywdził, to tu swoich smutków nie wyleczysz.
   • Rolnik 2022-01-21 12:13:50
    No właśnie popatrz w lustro i odpowiedz jakim trzeba być zerem żeby trzy tygodnie temu pisać " Nie planuję zwijać żagli, wręcz przeciwnie. Nadchodzą świetne czasy dla PV," a teraz napisać "taki był plan. Decydując się na to liczyłem na 2-3 lata eldorado, bo widziałem, co się zaczyna dziać. Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne. Pewnie popracuję jeszcze ze 2-3 lata, to będzie wartość ponad plan. A potem się zobaczy - mam tyle pomysłów na życie, że i tak wszystkich nie zrealizuję" Jesteś zwykłym naciągaczem jakich wielu na tym rynku. I chociaż temu zaprzeczałeś dla takich jak ty nie będzie miejsca... Ale to akurat wyjdzie na plus dla fotowoltaiki.
   • Sprzedawca PV 2022-01-21 20:42:32
    @Rolnik - daruj sobie - zajrzyj, czego dotyczyło to stwierdzenie. Pomogę, dotyczyło twojego wpisu: "Drogi naciągaczu PV po prostu się zastanawiam co będzie z tymi twoimi klientami jak ty po nowym roku (podobnie jak 80% firm z branży) zwiniesz żagle " - Nowy Rok minął, wciąż działam w branży, kolejne 2-3 lata to tyle samo lub więcej w stosunku do mojej aktywności w tej dziedzinie. O co ci k... chodzi? Jak masz coś do dodania nt fotowoltaiki poza bzdurami, to napisz. Sęk w tym, że nie masz. Jedyne, na co cię stać, to szczekanie pod moim adresem, biedny, sfrustrowany człowieczku, któremu w życiu jedynie wyszły zęby i włosy. Boli cię, że można wejść w nową branżę i osiągnąć sukces, rolniku z mentalnością chłopa pańszczyżnianego, od urodzenia do śmierci przypisanego do ziemi.
   • Rolnik 2022-01-23 13:30:59
    Bądź poważny człowieku. Teraz nastały świetne czasy dla PV i będziesz rozwijał żagle żeby za dwa lata(moim zdaniem szybciej) je zwinąć? Co się stanie? Masz plan się zwijać czy nie? Przecież przekonujesz na tym forum że zmiany w rozliczeniach będą korzystne. Technologia idzie do przodu, instalacje będą coraz bardziej wydajne, wg. ciebie prąd będzie coraz droższy a konsumenci stracą ochronę URE. Więc co się nagle stanie że twierdzisz "taki był plan. Decydując się na to liczyłem na 2-3 lata eldorado, bo widziałem, co się zaczyna dziać. Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne" ? Mi się wydaje, że ty teraz postępujesz wg. zasady z pokrewnej branży "jak cie złapią za rękę, mów, że to nie twoja ręka". Przecież nie powiesz teraz tej grupce swoich klientów "Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne." A może się boisz że twoi klienci za dwa lata zaczną weryfikować twoje obietnice szybkiego zwrotu? Powiedz co ma mnie boleć? Czego mam zazdrościć? Tego twojego "sukcesu" polegającego na sprzedaniu kilkudziesięciu (nawet nie setki) instalacji w dwa lata? Ile na tym zarobiłeś? Chyba niewiele skoro szczycisz się tym, że po 20 latach pracy na etacie teraz jesteś na swoim i masz własne biurko i własną kawę. Naprawdę wielki szacun. Cały świat o tym marzy.
   • Sprzedawca PV 2022-01-23 14:31:01
    Ja jestem poważny i o to samo chcę zaapelować do ciebie - nie pisz głupot, nie przekręcaj moich wypowiedzi, ani nie próbuj ich interpretować w sposób, jaki ci pasuje. Tak, nastały świetne czasy - w grudniu, po roku starań, sprzedałem swoją pierwszą farmę. Okazało się że firma, której chciałem zaproponować 50 kW, ma kilka razy większe potrzeby. Sprzedałem 300 kW. To więcej, niż sprzedałem do tej pory. W 2022 liczę na kilka podobnych, chociaż konkurencja nie śpi. Dziś sprzedaje się moce, o których rok temu nawet się nie śniło, fakt, że marża na kW jest dużo mniejsza. Branża pojedzie jeszcze ze 2 lata z prostej przyczyny - każdy, kto będzie miał założyć PV, założy ją, zostaną tylko komercyjne projekty. Naprawdę tak trudno to pojąć? "Przecież przekonujesz na tym forum że zmiany w rozliczeniach będą korzystne" - no i co kłamco, znów zaczynasz się bawić w manipulacje? Gdzie coś takiego napisałem? "Technologia idzie do przodu, instalacje będą coraz bardziej wydajne, wg. ciebie prąd będzie coraz droższy a konsumenci stracą ochronę URE. Więc co się nagle stanie że twierdzisz "taki był plan." - no właśnie to, co napisałem wcześniej. Chyba, że sądzisz, że właściciele PV będą je wymieniać po 5 czy 6 latach. "Mi się wydaje, że...." - tak, masz rację, wydaje ci się. Prawie wszystko w temacie PV wydaje ci się, rzeczywistość trochę się różni. Przecież nie powiesz teraz tej grupce swoich klientów "Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne." - czy li co, sugerujesz, że jeśli nastąpi zapaść w branży, albo ja z niej odejdę, to ich instalacje przestaną pracować, czy co? "Ile na tym zarobiłeś?" uwierz, naprawdę nieźle. W pisowskim nowym ładzie będę płacił wyższą stawkę zdrowotną miesięcznie, niż ty rocznie razem z KRUS. A pomimo takich kosztów branża nie protestuje, tylko robi swoje. "Chyba niewiele skoro szczycisz się tym, że po 20 latach pracy na etacie teraz jesteś na swoim i masz własne biurko i własną kawę." - naprawdę napisałem, że szczycę się tym, czy po prostu przedstawiłem komfort swojej pracy? Pracujesz w lepszych warunkach w swojej oborze? To pochwal się. Wyciągasz lepsze stawki za godzinę swojej pracy? No może, pod warunkiem że hodujesz kury znoszące złote jajka, albo masz całkowicie zautomatyzowaną wielkoskalową produkcję zwierzęcą, bo inaczej nawet się nie zbliżasz. Jeszcze raz napiszę, bo do pustego łba chyba nie dotarło - jeśli jakiś przedstawiciel handlowy wyrządził ci krzywdę, to w ten sposób swojej psychiki nie wyleczysz. Jedyne, co potrafisz, to szczekać pod mim adresem. Ale to akurat każdy kundel potrafi.
   • Rolnik 2022-01-23 17:28:16
    No właśnie bądź poważny i nie pisz bzdur typu "Branża pojedzie jeszcze ze 2 lata z prostej przyczyny - każdy, kto będzie miał założyć PV, założy ją, zostaną tylko komercyjne projekty." Jeśli to się tak będzie opłacało to dlaczego nowi klienci mają się do tego nie przekonywać? Dorastają nowe pokolenia, ludzie budują nowe domy, prąd będzie drożał, zniknie URE więc dlaczego twierdzisz ze w dwa najbliższe lata "każdy, kto będzie miał założyć PV, założy ją,"?A potem co?Tylko projekty komercyjne? Jak to będzie tak opłacalne to nawet taki wg. ciebie prosty chłop jak ja czy moi znajomi którzy funkcjonują w branży PV założą u siebie instalacje. Poza tym cała Europa idzie w kierunku OZE i nic się nie zanosi żeby za dwa lata to się zmieniło. Może to jednak eksperci z branży mają rację, że te wszystkie pseudo firemki i handlarzyny które w ostatnim czasie wyrosły jak grzyby po deszczu znikną a na rynku zostaną tylko duże stabilne firmy?(oni to nazywają uzdrowieniem rynku) A może problem tkwi w infrastrukturze energetycznej? Jeszcze jedno. "Nie jestem głąbem twojego pokroju który oczekiwał, że to będzie wieczne."-to są twoje słowa, więc nie rozumiem tego "czy li co, sugerujesz, że jeśli nastąpi zapaść w branży, albo ja z niej odejdę, to ich instalacje przestaną pracować, czy co? " To ty w końcu prognozujesz rozkwit czy zapaść branży? Na czym ta zapaść ma polegać?(jak pisałem wyżej nie zabraknie klientów) Nie sugeruję że ich instalacje nagle przestaną działać tylko nie powiesz im że: to był szybki skok na kasę, co mi się udało sprzedać to moje, ja poszukam teraz "świadomych" klientów w innej branży a wy sobie radźcie/ szukajcie stabilniejszej firmy a tymi moimi wyliczeniami czy gwarancjami możecie sobie tyłek wytrzeć. PS. Nie ma kur znoszących złote jajka, ani obory czy tam innej hodowli a ta twoja warunkowość dochodów w rolnictwie zalatuje świniopasem. Jeśli chodzi o komfort pracy, KRUS też byś się zdziwił. 300kW? Oczywiście... Nie musisz się chwalić swoim prostactwem także zapanuj nad słownictwem którego używasz.
   • Sprzedawca PV 2022-01-23 20:59:47
    @Rolnik - Już teraz w bardzo szybkim tempie zmieniają się proporcje mocy mikroinstalacji do małych instalacji (50+ kW) produkujących na potrzeby firm oraz farm nastawionych wyłącznie na sprzedaż energii. W tej chwili ta druga forma już wyraźnie przeważa pod względem mocy. MIkroinstalacje to kwestia dwóch lat i nastąpi spadek o kilkadziesiąt procent, bo wszyscy będą je mieli, z wyjątkiem tych, którzy nie mają gdzie, nie będzie się im opłacać przy minimalnym zużyciu prądu, albo takich jak ty, bojących się, że kury przestaną mleko dawać, a krowy jajka znosić. Ile masz tych nowych domów w stosunku do 5 mln obecnych? Rocznie 1% tej liczby - to wg ciebie miałoby zapewnić zainteresowanie na zbliżonym poziomie? Czy myślenie aż tak bardzo cię boli? "A potem co?Tylko projekty komercyjne?" - tak twierdzę, może nie "tylko", ale 90+% nowo instalowanych mocy. "Jak to będzie tak opłacalne to nawet taki wg. ciebie prosty chłop jak ja czy moi znajomi którzy funkcjonują w branży PV założą u siebie instalacje. Poza tym cała Europa idzie w kierunku OZE i nic się nie zanosi żeby za dwa lata to się zmieniło." - twoje krowy są bardziej inteligentne od ciebie. Przecież chyba jasno wytłumaczyłem - co, sądzisz, że ludzie będą zakładać drugą czy trzecią? "Może to jednak eksperci z branży mają rację, że te wszystkie pseudo firemki i handlarzyny które w ostatnim czasie wyrosły jak grzyby po deszczu znikną a na rynku zostaną tylko duże stabilne firmy?" - też bym sobie tego życzył, ale, niestety, na razie trend jest odwrotny - przejrzyj raporty okresowe spółek PV notowanych na giełdzie, totalny zjazd! To ty twierdzisz, że "nie zabraknie klientów" - ja sądzę inaczej i wyjaśniłem, dlaczego tak sądzę. "tylko nie powiesz im że: to był szybki skok na kasę, co mi się udało sprzedać to moje, ja poszukam teraz "świadomych" klientów w innej branży a wy sobie radźcie/ szukajcie stabilniejszej firmy a tymi moimi wyliczeniami czy gwarancjami możecie sobie tyłek wytrzeć" - sorry, ale zapytam wprost - co ty czubku (...)? Co ma moja osoba do funkcjonowania instalacji? Czy jeśli zepsuje ci się telewizor z media marktu, to idziesz do sprzedawcy, który ci go sprzedał, czy do Media Marktu? A jak sprzedawca po roku pracuje w Euro RTV-AGD? Czy tym prostym przykładem rozjaśniłem ci, jak głupie i dalekie od realiów jest twoje myślenie? Czego ty ode mnie chcesz - spójrz w lustro na siebie - i martw się bardziej o swoją branżę - 90% twoich kolegów po fachu, ty zapewne też, nie jest zdolnych do funkcjonowania w warunkach normalnej konkurencji. Pomimo kroplówki w postaci kilkunastu miliardów euro rocznie, niepłacenia ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych (ochłapy które pokrywają parę procent kosztów), dofinansowań po klęskach żywiołowych nie ma kwartału, żeby rolnicy nie protestowali. Jeśli ich praca jest niedochodowa, dlaczego jej nie zmienią? Bo podobnie jak ty mają mentalność chłopów pańszczyźnianych przypisanych do ziemi. Całą swoją aktywność zawodową spędzisz robiąc to samo i zdechniesz na tej ziemi. Więc odp... się ode mnie i mojej branży, pasożycie.
 • Marek 2022-01-17 19:04:30
  Dlaczego powstają pożary? Za mały przekrój przewodów lub użycie tanich falowników.Kto zaplaci w razie pożaru właściciel instalacji ubezpieczyciel znajdzie winnego a instalator się wyprze.
 • Serwisant niezależny 2022-01-17 16:47:33
  To jest racja, że sprzedawcy PV to nieuki jakich mało, jednak coś tam wiedzą na temat tego co sprzedają, mają jakieś 5% wiedzy. Jednak osoba podpisująca się jako sprzedawca PV ma rację, bo większość tu piszących wie jeszcze mniej od sprzedawców i tylko pisze żeby pisać.
 • zenon 2022-01-17 12:59:15
  arogancja ,..sprzedawcy pv jest porażająca, widać że to jeszcze chłystek.
  • Sprzedawca PV 2022-01-17 15:58:01
   Rozwiniesz swoją złotą myśl? Postaraj się na przyszłość nie wyciągać wniosków, bo bardzo słabo ci to wychodzi.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 83.28.105.139
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.