- Przed nami etap wdrożenia nowej strategii rozwoju. W najbliższych latach planujemy w szczególności skierowanie naszych usług do sektora przemysłowego. Cel, jaki sobie stawiamy, jest ambitny - zamierzamy ugruntować pozycję Dalkii jako partnera transformacji energetycznej w sektorze przemysłowym  - poinformował we wtorek nowy szef Grupy Dalkia w Polsce Jacek Chodkowski.

Nowy prezes kierował dotąd jedną ze spółek Grupy - Dalkia Polska Energia, dostarczającą m.in. ciepło i usługi energetyczne w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W lipcu Chodkowski objął stanowisko prezesa spółki Dalkia Polska oraz dyrektora generalnego Grupy Dalkia Polska, zastępując Thierry'ego Deschaux, który został dyrektorem zarządzającym warszawskiego biura EDF. Ma ono m.in. zajmować się przygotowaniem dla polskiego rządu oferty dotyczącej budowy w Polsce elektrowni jądrowych i partnerstwa w obszarze atomu.

Jak podano we wtorkowym komunikacie, w planach rozwoju Grupy w Polsce jest zwrócenie się w stronę klienta przemysłowego. "Nową ambicją Dalkii w Polsce jest oferowanie przemysłowi rozwiązań w zakresie dekarbonizacji i zwiększenia efektywności energetycznej, by wesprzeć transformację energetyczną tego sektora" - poinformowała spółka.

Jacek Chodkowski zaznaczył, że już Dalkia ma rozbudowane portfolio polskich, francuskich i międzynarodowych przedsiębiorstw przemysłowych, które wspiera w transformacji energetycznej.

- Doświadczenia, jakie wynieśliśmy z zagranicznych rynków, pozwalają nam lepiej rozumieć wyzwania, z jakimi będą musieli zmierzyć się przedstawiciele branży przemysłowej w Polsce - powiedział prezes.

W ocenie ustępującego szefa Dalkii w Polsce, Thierry'ego Deschaux, ostatnie miesiące umocniły pozycję firmy na polskim rynku. "Podjęliśmy ważne decyzje, dotyczące środowiskowych projektów inwestycyjnych w Dalkia Polska Energia, a także rozwoju usług grupy Dalkia Polska w kierunku wsparcia klientów przemysłowych w transformacji energetycznej" - powiedział.

We współpracy z przemysłem Dalkia chce skupić się m.in. na rozwiązaniach w zakresie oszczędności energii oraz wykorzystaniu jej lokalnych źródeł: odnawialnych lub z odzysku.

W skład Grupy wchodzi m.in. Dalkia Polska Energia - operator zajmujący się zarządzaniem, optymalizacją i rozwojem miejskich sieci ciepłowniczych, a także produkcją ciepła i energii elektrycznej, m.in. z metanu, w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Częścią Grupy jest też spółka Dalkia Polska Solutions, wyspecjalizowana w inżynierii sanitarnej, elektrycznej i automatyce. Łącznie Grupa zatrudnia w Polsce ok. 400 pracowników i wypracowuje roczne obroty rzędu 180 mln zł.