Jak podkreślił podczas konferencji wynikowej Szczeszek, obecna sytuacji na rynku energii, w której wytwarzanie z węgla jest opłacalne, nie zmienia długoterminowych celów klimatycznych UE. "To sytuacja tymczasowa i nadzwyczajna. Unia Europejska ma określone cele, ceny uprawnień nadal będą rosły, a wynoszą teraz powyżej 70 euro za tonę" - mówił.

Sytuacja na rynku węgla jest przejściowa, sugerowanie, że będzie się utrzymywała przez długi okres jest wątpliwe - dodał prezes należącej do Enei kopalni Bogdanka Artur Wasil.

Jak zaznaczył prezes Enei, otoczenie rynkowe pozostaje takie, że nie pozwala utrzymywać w ruchu dochodowych jednostek wytwórczych na węgiel, a jednocześnie dynamicznie inwestować w OZE. "Utrzymując wytwarzanie z węgla zapewne nie zdobylibyśmy finansowania w odpowiedniej wysokości dla OZE" - stwierdził Szczeszek, pytany m.in. o to, czy opłaca się wydzielać aktywa węglowe ze spółki do planowanej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Szczeszek zaznaczył, że prace przygotowawcze związane z wydzieleniem wytwórczych aktywów węglowych są w toku, wybrany został doradca - KPMG, trwają prace wewnętrzne przygotowujące grupę do wydzielenia aktywów. Priorytetem jest transformacja energetyczna przy akceptacji społecznej - podkreślił.

Paweł Szczeszek zaznaczył, że przy wszystkich elektrowniach węglowych Enei zapasy węgla są powyżej poziomu wymaganego odpowiednim rozporządzeniem. Przypomniał, że trudności z utrzymaniem rezerw mają związek ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną, ale w przypadku Enei potrzeby zostały w znaczniej mierze pokryte przez dostawy z Bogdanki.

w przyszłym roku Enea spodziewa się stabilności w regulowanym obszarze dystrybucji, dobrych wyników Bogdanki i segmentu OZE. "Natomiast spodziewamy się, że trend malejącej marży w obszarze wytwarzania może być utrzymany w perspektywie 2022 r., co się może przełożyć na wyniki realizowane przez wytwarzanie w segmencie elektrowni systemowych opalanych węglem kamiennym" - ocenił wiceprezes Enei Rafał Mucha.

Pytany o postępowanie taryfowe na 2022 r. prezes Szczeszek stwierdził, że optymalnym rozwiązaniem byłoby, by "wzrost taryfy odzwierciedlał realny wzrost kosztów i praw majątkowych".

Po trzech kwartałach 2021 roku grupa Enea zanotowała 15,3 mld zł przychodów wobec 13,5 mld zł przed rokiem. EBITDA wzrosła o 5,2 proc. rdr do 2,77 mld zł. Nakłady inwestycyjne wyniosły po trzech kwartałach 1,11 mld zł i były niższe o 32,2 proc. rdr.