- Wojna w Ukrainie wyraźnie pokazała konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców i wzmocnienia niezależności energetycznej państw w Europie. Pomimo wojny nie zmniejszyła się jednak presja na zmniejszanie emisyjności, a wręcz odwrotnie, widać, że ona rośnie - zauważył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odpowiadając na pytania ws. elektrowni gazowych koncernu oraz ich roli w zabezpieczeniu dostaw energii w kontekście ryzyk związanych z wojną rosyjsko-ukraińską.

- Jeśli oparlibyśmy system wytwarzania energii wyłącznie na źródłach odnawialnych, które nie są w pełni dyspozycyjne, to cel niezależności energetycznej nie zostałby przez nas osiągnięty - ocenił prezes koncernu. Jego zdaniem rozwiązaniem byłoby zwiększenie inwestycji w magazyny energii, ale obecnie tego typu projekty są bardzo drogie.

Dlatego preferowanym sposobem na zapewnienie stabilności systemu jest uzupełnienie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, źródłami niskoemisyjnymi i takim regulowanym źródłem są elektrownie gazowe - zaznaczył szef Orlenu.

Elektrownie atomowe to przyszłość, gaz - konieczność

Jak zaznaczył, w przyszłości będą zastępowane elektrowniami jądrowymi, które przejmą funkcję źródeł podstawowych i regulacyjnych.

- W związku z tym paliwo gazowe jest paliwem przejściowym, ale koniecznym dla zapewnienia niskoemisyjnej regulacji systemu. I właśnie taki model inwestycyjny jest zapisany w strategii PKN Orlen - podkreślił Obajtek.

Zapewnił, że koncern realizuje projekty dużych źródeł zeroemisyjnych, jak offshore, "które w połączeniu z regulacyjnymi elektrowniami gazowymi zapewniają pełne bezpieczeństwo dostaw dla systemu".

CCGT Ostrołęka

Obajtek przypomniał, że CCGT Ostrołęka będzie miała moc 745 MWe netto, a 25 czerwca 2021 roku zawarto umowę z generalnym wykonawcą. Jak poinformował, rozpoczęto już prace ziemne, zamówiono kluczowe urządzenia części gazowej i parowej. Równolegle trwają prace projektowe. Zakończenie prac i oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na drugą połowę 2025 roku - podał.

Jak dodał, dla bloku parowo-gazowego w Grudziądzu w tym miesiącu podpisano umowę z generalnym wykonawcą, konsorcjum, na czele którego stoi firma Siemens Energy jako dostawca technologii głównej oraz Mytilineos. W ramach zawartych umów wybudowany zostanie blok CCGT o mocy 563 MWe netto oraz zapewniona zostanie wieloletnia umowa serwisowa. Oba bloki mają podpisane 17-letnie umowy mocowe, których realizacja rozpocznie się z pierwszym dniem stycznia 2026 r. - podał.

Przekazał, że w przypadku bloku parowo-gazowego w Gdańsku, o mocy ok. 450 MWe netto, trwają ustalenia między partnerami, czyli PKN Orlen, Energą oraz Lotosem, które mają być sfinalizowane najpóźniej do końca roku. - Obecnie zakładamy, że inwestycja ta może być zrealizowana w 2026 roku - poinformował.

Prezes koncernu wskazał, że po połączeniu z PGNiG, Grupa Orlen zapewni dostawy gazu na potrzeby produkcji energii elektrycznej i pary w nowo budowanych blokach z kilku alternatywnych kierunków.

Będą to m.in. dostawy skroplonego gazu LNG, transportowanego do Polski z wykorzystaniem obecnie już istniejących terminali w Świnoujściu i Kłajpedzie. Dostawy tego surowca mogą być realizowane m.in. z USA, Kataru czy Północnej Afryki. Od tego roku do Polski popłynie również gaz z Norweskiego Szelfu przez Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m sześc. rocznie. Nie można także zapominać o własnym wydobyciu gazu realizowanym w Polsce - zaznaczył.

Daniel Obajtek podkreślił, że wszystkie inwestycje w CCGT realizowane obecnie w Grupie Orlen oparte są o tzw. technologię "hydrogen ready" umożliwiającą w przyszłości wykorzystanie wodoru jako paliwa uzupełniającego do gazu naturalnego. Dodał, że inną zieloną alternatywą wsadu dla naszych elektrowni będzie również biogaz.