Docelowo kwalifikowanych składów węgla z PGG ma być w całej Polsce ponad 100. Od wtorku działają cztery pierwsze, a wkrótce dołączy do nich ponad 20 kolejnych. Cała sieć ma działać w najbliższych tygodniach. "Sukcesywnie podpisywane są umowy z wybranymi partnerami" - powiedział w środę PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wtorek był pierwszym dniem, kiedy klienci kupujący węgiel w e-sklepie PGG mogli zadeklarować odbiór paliwa nie bezpośrednio w wybranej kopalni, ale u kwalifikowanego dostawcy w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie), Brzesku i Proszowicach (woj. małopolskie) oraz Uhercach Mineralnych (woj. podkarpackie). Taką formę odbioru wybrało ponad 300 klientów.

Pierwszy, pilotażowy dzień sprzedaży z usługą KDW potwierdził bardzo duże zainteresowanie taką formą odbioru paliwa. Wykorzystany został cały tonaż węgla przeznaczony do odbioru w kwalifikowanych składach - poinformował rzecznik PGG.

W najbliższych dniach kwalifikowani dostawcy odbiorą z kopalń pierwsze transporty kupionego przez klientów węgla - paliwo powinno trafić do odbiorców szybciej, niż gdyby mieli odbierać je indywidualnie z kopalni. Za pomocą KDW klient może odebrać kupiony węgiel w wybranym składzie, ale może też wykupić usługę dostawy do domu.

Jak zapowiada PGG, w kolejnych dniach pojawi się dalszych ponad 20 KDW, m.in. w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim.

Kwalifikowani dostawcy przewożą węgiel kupiony przez klientów w sklepie internetowym do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców i wydają surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwia to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.

PGG zapewnia, że wybór partnerów do sieci KDW miał charakter otwarty i transparentny - każdy z przedsiębiorców mógł wziąć w nim udział, a głównym kryterium była cena za usługę dostawy.

Ogłaszając w czerwcu br. nabór na kwalifikowanych dostawców, spółka postawiła wymagania - partnerzy PGG muszą dysponować m.in. utwardzonym i zabezpieczonym składem węgla. Skład musi być ubezpieczony i posiadać niezbędną infrastrukturę: legalizowaną wagę oraz odpowiednie samochody zdolne odbierać z kopalni węgiel i dostarczać odbiorcom finalnym.

W ostatnich tygodniach PGG poprawiała funkcjonalności swojego e-sklepu dla odbiorców indywidualnych, podniosła jednak też cenę (o ok. 20 proc.) i obniżyła limit jednorazowego zakupu w swoim sklepie z 5 do 3 ton.

Od początku roku w e-sklepie PGG zaopatrzyło się w opał w ponad 190 tys. klientów. Za pośrednictwem e-sklepu do gospodarstw domowych trafiło w tym czasie ok. 800 tys. ton węgla w cenie producenta. Powszechnie dostępny sklep internetowy ma pozostać dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego z PGG dla gospodarstw domowych.