Pytany w TVP Info o to, czy powinny nastąpić zmiany w polityce dekarbonizacji w Polsce i jak rozwiązać problem z zapewnieniem zaplecza energetycznego dla odnawialnych źródeł energii, Suski powiedział: "od wielu lat polski rząd, przynajmniej rząd PiS, mówi o tym, że polityka Unii Europejskiej (UE) pod dyktando Niemiec doprowadzi do katastrofy".

I właśnie dzisiaj jesteśmy w sytuacji katastrofy, kompletnego bankructwa polityki lewicowej (...) nawet dzisiaj, kiedy Putin zakręca gaz, kiedy odłączane są źródła energii rosyjskiej, słyszymy, że rozwiązaniem jest tak naprawdę budowanie energetyki odnawialnej, która w podstawie nie daje stabilności systemu - wyjaśnił.

Przypomniał, że "od wielu lat zwalczano polskie kopalnie, polski węgiel". - Przypomnę te kary nałożone na Turów. To wszystko była polityka absurdalna, która miała zmierzać do uzależnienia m.in. polskiej gospodarki od energii dostarczanej przez Niemcy - energii pochodzącej z rosyjskich źródeł - powiedział polityk PiS.

- My musimy odblokować nasze możliwości. Polska stoi węglem, a tego węgla UE nam nie powalała wydobywać, co jest pewnym paradoksem" - zaznaczył. "My byliśmy eksporterem węgla - teraz musimy importować. A chodziło o to, by uzależnić gospodarkę polską od surowców z Rosji z udziałem Niemiec. To wszystko, jak mówię, zbankrutowało - ocenił Suski.

Przypomniał, że dzisiaj Niemcy "nas proszą o to, żebyśmy im pomogli w dostarczaniu chociażby np. ropy przez nasz naftoport, bo oni nie mają teraz surowca do przerobu". - To po prostu pokazuje, jak krótkowzroczna była tamta polityka - ocenił.

Będziemy sprowadzać węgiel - no chyba, że nam UE zabroni, bo to wariactwo tam jest nieprzewidywalne - będziemy sprowadzać węgiel z zagranicy - z innych kierunków, niż z Rosji. Będziemy zwiększać nasze wydobycie i też będziemy zużywać pewne surowce energetyczne, które do tej pory nie były używane - zapowiedział Suski.

Ocenił, że plan dekarbonizacji "dzisiaj się zawalił w całej UE".

Pytany, "czy polski rząd wycofa się z planu dekarbonizacji", Suski powiedział: "polski rząd będzie inwestował w źródła energii odnawialnej". - Niedawno temu, jak dwa tygodnie, byłem na otwarciu farmy fotowoltaicznej wybudowanej właśnie przez Eneę (w Jastrowiu). To absurd, mówienie o tym, że my niszczymy fotowoltaikę. Inwestujemy w fotowoltaikę - podkreślił.

Jest przygotowywany w tej chwili duży projekt budowy paneli fotowoltaicznych w Polsce. Podpisana została teraz umowa z amerykańską firmą na budowę małych instalacji jądrowych na Kongresie 590, który się w ubiegłym tygodniu odbył - podkreślił. - Więc polski rząd inwestuje w energetykę odnawialną - tylko tego się nie da zrobić w ciągu jednego roku - przekonywał polityk PiS.

Pytany, "czy do węgla trzeba wrócić", Suski powiedział: "nie ma innego wyjścia". - Teraz musimy zadziałać wbrew temu, co wydumała UE, lewica i te wszystkie liberalne nurty, które dziś w UE rządzą - powiedział poseł PiS.