PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile kosztuje ogrzewanie domu z pompy ciepła w porównaniu z kotłami na paliwa stałe

Ile kosztuje ogrzewanie domu z pompy ciepła w porównaniu z kotłami na paliwa stałe
Najwięcej oszczędności na ogrzewaniu daje połączenie pompy ciepła z domową instalacją fotowoltaiczną, fot. Shutterstock

Sprawdź, ile kosztuje ogrzanie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych przy użyciu pompy ciepła, kotłów na paliwo stałe oraz ogrzewania elektrycznego. Dowiedz się, jakie korzyści, nie tylko finansowe, daje połączenie pompy ciepła z przydomową fotowoltaiką.Pompa ciepła to, zaraz po panelach fotowoltaicznych, kolejny etap przekształcania domu w wysokosprawną, oszczędną energetycznie jednostkę. Z doświadczenia Foton Technik wynika, że klienci szybko nabierają zaufania do paneli PV, które w krótkim czasie okazują się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Istotny jest też fakt, że po udanym przetestowaniu jednej nowatorskiej technologii łatwiej jest sięgnąć po kolejną – zwłaszcza od tego samego, sprawdzonego już dostawcy. 

Na pompie ciepła zaoszczędzisz na ogrzewaniu nawet do 80% więcej

Dlaczego klienci tak często wybierają połączenie pompy ciepła z mikroinstalacją fotowoltaiczną?

Wygodnym, generującym wymierne oszczędności rozwiązaniem jest możliwość oddawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, a następnie odebranie jej w innym okresie (nie dłuższym niż 12 miesięcy). System ten działa więc jak magazyn energii: fotowoltaika produkuje latem duże nadwyżki energii elektrycznej.

Pompa ciepła do uruchomienia potrzebuje pewnej dawki energii, ale jest z kolei użytkowana znacznie intensywniej w okresie zimowym, zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody.

Dlatego działanie pompy ciepła jest bardzo ekonomiczne w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, gdzie do uruchomienia wciąż potrzebne jest zewnętrzne źródło energii, za które musimy płacić osobno: czy będzie to paliwo stałe lub ciekłe, czy grzałki elektryczne, które nagrzewając się, oddają ciepło do otoczenia.

– Jakiego rzędu są to oszczędności? Załóżmy, że mamy do ogrzania dom o powierzchni 150 mkw, zamieszkały przez cztery osoby. Rocznie na ogrzanie domu tej wielkości potrzebne jest ok. 12000 kWh. Kolejne 4000 kWh pochłonie podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli do ogrzewania wykorzystujemy ekogroszek, roczne koszty tego paliwa wynoszą ok. 3420 zł. Podobnie jest, jeśli korzystamy z gazu ziemnego (nowy typ pieca) – 3310 zł. Przy pellecie średnie roczne koszty rosną do 4150 zł, a przy oleju opałowym – 6194 zł. Najdroższe jest ogrzewanie elektryczne – przy podanych parametrach wyniesie prawie 9700 zł – tłumaczy Anna Kotarska, ekspertka ds. pomp ciepła w Foton Technik. – Porównajmy to z różnymi rodzajami pomp ciepła, zasilanymi energią elektryczną z sieci lub z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na rynku dostępne są urządzenia gruntowe i powietrzne, wysoko- i niskotemperaturowe. Każde z nich ma inny koszt wyjściowy, nieco inne zastosowanie i sprawdzi się w innym typie budownictwa. Użytkowanie powietrznego niskotemperaturowego urządzenia zasilanego energią elektryczną z sieci wyniesie ok. 2600 zł rocznie – niemal czterokrotnie mniej niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. W przypadku gruntowych niskotemperaturowych pomp ciepła ten koszt jest jeszcze niższy, bo ok. 2200 zł – dodaje Anna Kotarska.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką obniży koszty ogrzewania prawie do zera

Mowa o kosztach energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy, pobieranej z sieci. Jeśli korzystamy z pompy sprzężonej z domową mikroinstalacją fotowoltaiczną – koszt energii spada niemal do zera (niemal, bo na rachunkach wciąż pozostają opłaty stałe: abonamentowa, handlowa itp.), pod warunkiem, że nie będziemy przekraczać limitu pobierania energii z sieci w ramach systemu opustów.

Przy własnych panelach PV kosztem ogrzewania, który należy uwzględnić, oprócz znacznie niższych rachunków za energię, staje się amortyzacja początkowego kosztu instalacji lub spłacane raty kredytu. To samo dotyczy jednak każdego innego źródła ciepła, które musieliśmy kupić i zainstalować.

Jak pompa ciepła to z dotacją z programu Czyste Powietrze

Myśląc o wymianie źródła ciepła w domu, warto postarać się o pozyskanie dofinansowania na nową instalację. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku na termomodernizację w ramach programu „Czyste powietrze”.

Dzięki temu można uzyskać zwrot do 60 procent kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się nie tylko wymianę źródła ogrzewania oraz materiały budowlane do izolacji budynku w celu ograniczenia strat ciepła, ale też audyt energetyczny, dokumentację projektową czy ekspertyzy. 

Ogrzewanie pompą ciepła jest całkowicie bezemisyjne

Niezależnie jaką pompę ciepła wybierzemy, wszystkie tego rodzaju urządzenia są bezemisyjne, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach ogrzewania.

W przypadku tradycyjnych pieców czy kotłów niezbędne są przewody kominowe, które odprowadzają gazy powstające w procesie spalania. Ogrzewając budynek węglem, drewnem lub pelletem, musimy też regularnie pozbywać się popiołu.

Wiele gmin wprowadza restrykcyjne zasady odbioru tego odpadu, wymagające specjalnego pojemnika i transportu do zakładu utylizacyjnego (a często też specjalnej opłaty za wywiezienie). Niektórzy wykorzystują popiół do np. posypywania oblodzonych chodników lub jako nawóz.

Należy jednak pamiętać, że popiół z węgla nie może być używany do nawożenia roślin jadalnych, gdyż może zawierać pozostałości metali ciężkich. Postępowanie z popiołem do kompostowania lub nawożenia wymaga umiejętności i zaawansowanej wiedzy, w przeciwnym razie można roślinom wręcz zaszkodzić.

Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa 

Posiadacze pomp ciepła, nawet bardziej niż wymierne oszczędności, cenią sobie wygodę ich użytkowania. Obsługa urządzenia wiąże się z dużą oszczędnością czasu i miejsca. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego odpada konieczność zakupu paliwa grzewczego.

Nie trzeba więc go zamawiać, rozładowywać transportu, a następnie magazynować przez całą zimę w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, by po trochu zużywać do spalania.

Znika też problem utylizacji odpadów spalania. Pompa może pracować cały czas, nie potrzebuje uzupełniania, a sterować nią można automatycznie, nawet z poziomu smartfonu. Umożliwia to utrzymywanie w domu stałej temperatury nawet podczas nieobecności domowników.

Dotąd powrót zimą do pustego domu po kilkudniowej nieobecności wiązał się z dyskomfortem cieplnym, zanim udało się doprowadzić do ponownego ogrzania wszystkich użytkowanych pomieszczeń.

Pompy ciepła współpracują zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i tradycyjnymi kaloryferami. Dom z tym źródłem ogrzewania nie ma też przewodów kominowych, co w wielu przypadkach upraszcza projekt architektoniczny i ułatwia aranżację pomieszczeń.

Pompy ciepła powoli wypierają kotły na tradycyjne paliwa stałe

Wszystkie te zalety sprawiają, że pompy ciepła powoli, ale sukcesywnie wypierają tradycyjne metody ogrzewania. Z danych programu „Czyste powietrze” wynika, że pompy ciepła pojawiają się już w jednej piątej wniosków o dofinansowanie termomodernizacji domów. Kotły węglowe – tylko w 15 proc. wniosków.

Nie brakuje zatem osób, które chętnie sięgają po to nowatorskie rozwiązanie, zakładając, że tradycyjne metody ogrzewania domów, oparte na surowcach naturalnych, będą stale drożeć. W polskich domach odbywa się niewidoczna jeszcze dekarbonizacja, a trend ten będzie przybierał na sile.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (197)

 • Marcin 2021-09-22 08:00:46
  Proszę podawać ile kWh zużywają pompy ciepła a nie ile kosztuje Was prąd. A jeżeli podajesz ile płacisz to napisz ile masz taryf i ile płacisz za resztę zużytej energii w domu ile kosztowała maszynownia, bo może masz 3 taryfy i bufor ciepła 500l lub 1000l i zapłaciłeś za niego jeszcze 10k zł.
 • Grzegorz 2021-09-22 07:37:28
  Pompy ciepła też są na prąd 😆. Nie ma nic za darmo
 • Kinga 2021-09-21 13:59:10
  Mam pompę i fotowoltaike za pół roku dostałam rachunek w wysokości 4200zł.... Zwala z nóg taka oszczędność!!!! Taniej płaciłam za węgiel na cały sezon!!!!!!
  • Robert 2021-09-21 15:24:48
   Ktoś widocznie źle wykonał Pani instalację albo budynek jest wyjątkowo energochłonny. Ja już od ponad 10 lat ogrzewam dom wyłączanie gruntową pompą ciepła, korzystając z prądu niemal wyłącznie w drugiej taryfie. Całkowity rachunek za prąd wynosi średnio rocznie około 3500 zł.
   • Krzysztof 2021-09-22 10:58:58
    Napewno coś jest nie tak! U mnie monter Inżynier fachowiec nad fachowcami tak mi zamontował ze za 12 dni pompa pobrała prądu na 1600 zł . Kluciłem sie z nim ze pompa jest popsuta on twierdził ze jest ok ze tak ciągną prądu i ze mam źle ocieplony budynek ale ze to wiele nie zmieni . Wiec skontaktowałem sie z producentem pomp Bosch powiedzieli ze to nie możliwe zeby tyle ciagneła prądu wiec wysłali serwisantow z bosza najpierw goscia co podlaczył komputer pod pompe po 3 dniach stwierdzili ze pompa nie jest uszkodzona, potem serwisantow z Boscha . I co się okazało! Monter inżynier fachura nie w tym miejscu co poninien być czujnik pomiaru temperatury wody , mało tego niechlujnie go przytwierdził i komputer pompy źle odczytywał temperature wody ,temperatura wody faktycznie na wyjściu miała 35 stopni a czujnik pokazywał ze ma 20 wtedy pompa uruchamiała grzałki i 9 kilowatowa grzałka hodziła 24 godziny na dobę i jeszcze pompa po usunieciu problemu przez serwis Bosch pompa zaczela normalnie pracować przy -16 stopniach nie załanczały sie grzałki .wiec do minus 18 bieże 65 kw dziennie od 0 do - 15 ciagnie od 18 do 30 kw dziennie przy umiarkowanej zimie bylo od -6 do minus 20 za prad za miesiac prze normalnej taryfie bo zlikwidowalem nocna g2 zaplaciłem 650 zł puźniej mazec do maja po 250 i w okresie letnim jak tylko wode podgrzewa uzytkowa 113 zł . To jest brad nie tyko za ogrzewanie hodzi lodowka
 • Polak 2021-09-21 09:27:34
  A ja pale weglem. 160metrow ogrzewam za 1400zl przez okres grzewczy.
  • Krzysztof 2021-09-22 11:02:25
   A ja mam pompe Bosch compres 3000 i w okresie grzewczym place 2000 zł powiezchnia 189 m2 i mie rozpalam nie wzucam wegla nie dymi mi sie zawsze mam ta sama temperature i kotlownia wyglada jak piękna łazienka
 • Łukasz 2021-09-20 18:55:51
  Autor kłamie... ogromną większość prądu produkuje się że spalania węgla więc jak można powiedzieć że pompa jest bezemisyjna?
  • Antek 2021-09-20 20:58:08
   A kto montuje pompę ciepła bez instalacji fotowoltaicznej, o czym autor tekstu napisał, chyba kiepsko przeczytałeś artykuł
   • Artur 2021-09-22 10:30:18
    Nocą i w pochmurne dni i tak jedziesz z elektrowni węglowej. Oni nie zbierają twojej energii w wiaderku
  • Adam 2021-09-22 11:25:41
   Panele plus bank energii na pochmurne dni i noce i sprawa rozwiązana. U mnie śmiga tylko uśmiech się pojawia jak widzę rachunki to wiem, ze nie muszę złodziejom oddawać moich pieniędzy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 83.4.118.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.