PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile kosztuje zakup i montaż powietrznej pompy ciepła do domu?

Ile kosztuje zakup i montaż powietrznej pompy ciepła do domu?
Sama cena pompy zależy nie tylko od jej mocy, wydajności i rodzaju, ale też i zakresu grzewczego, czy czynnika chłodzącego. Foto. Shutterstock

Wykorzystywanie OZE do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej jest coraz popularniejsze. Decydując się na zakup powietrznej pompy ciepła zdecydowanie mamy większy wpływ na środowisko, ale także nasz budżet domowy. Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?Sam koszt montażu instalacji grzewczej wraz powietrzną pompą ciepła zależy nie tylko od ceny zakupu pompy, ale również ma na to wpływ klasa energetyczna budynku, lokalizacja inwestycji czy nawet wymagania domowników.

Sama cena pompy zależy nie tylko od jej mocy, wydajności i rodzaju, ale też i zakresu grzewczego, czy czynnika chłodzącego.

W przybliżeniu koszt całego systemu w domu o powierzchni około 150 m2 może się wahać od 28 zł do nawet ponad 43 tys. zł.

Rodzaje pomp ciepła, a ich przeznaczenie

Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, których głównym zadaniem jest pobieranie energii z odnawialnych źródeł czyli powietrza, ziemi a nawet i wody. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli pomp.

Główną zaletą tego systemu jest jednorazowa inwestycja związana z instalacją systemu i uniezależnienie się od rosnących cen paliw takich jak węgiel, drewno, groszek, pellet czy olej oraz gaz.

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem stosowanym w domach są powietrzne pompy ciepła. Są to urządzenia wolnostojące, które  umieszczamy na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Zadaniem tych urządzeń OZE jest odbieranie ciepła panującego w powietrzu atmosferycznym, a następnie po rozprężaniu, przekazywanie go do instalacji grzewczej.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Pompy Split i monoblok - czym się różnią?

Ze względu na konstrukcję możemy wyróżnić dwa podstawowe typy pomp ciepła – monoblok oraz split.

W przypadku Monoblok mamy do czynienia z jednym modułem. Powietrzne pompy monoblok możemy podzielić na  dwa podtypy.

Pierwszy to tzw. monoblok wewnętrzny, czyli możliwie najprostsza instalacja, w której pompa jak i zasobnik na wodę zamontowane są wewnątrz domu, a strumienie powietrza zaciąganego i wyrzucanego po schłodzeniu prowadzone są kanałami od zewnątrz i na zewnątrz budynku.

Drugi typ pomp monoblokowych to pompy zewnętrzne, czyli w całości montowane na zewnątrz budynku, przy czym nie dotyczy to zasobnika na wodę – ten zawsze znajduje się wewnątrz domu, a z modułem głównym połączony jest dwiema rurami.

 Koszt zakupu powietrznej pompy ciepła typu monoblok o mocy 5 kW (1 faza) wynosi ok. 18 tys. zł Jedna już przy zakupie pompy o mocy 12 kW zapłacimy ok. 24 tys. zł.

W przypadku powietrznej pompy monoblok o mocy 14 kW (1 Faza) cena wyniesie ok. 23 tys. zł, a przy tym samym typie pompy o mocy 14 kW i 3 fazach cena wzrośnie do ok. 25 tys. zł

Natomiast pompy powietrzne typu split to rozdzielone na dwa oddzielne moduły pompy monoblok. W dużym uproszczeniu – na zewnątrz przenoszona jest ten element instalacji, która odpowiada za pozyskiwanie energii z otoczenia (powietrza), zaś wewnątrz budynku umieszczana jest ta, która za zadanie ma przekazywanie pozyskanego z powietrza ciepła do instalacji grzewczej. Obie części łączą rury z czynnikiem chłodniczym.

Cena pompy cieplnej typu split o mocy 9 kW, zakresie grzewczym 15-65 st. C, czynniku chłodzącym R32 cena osiągnie ok. 20 tys. zł

Pompy typu split o mocy 14 kW, zakresie grzewczym 15-57 st. C, czynniku chłodzącym R 410A cena sięgnie już ok. 23 tys. zł.

Pompa powietrze-powietrze a pompa powietrze-woda

Inny podział pomp ciepła dzieli je na dwa typy: pompy ciepła powietrze woda, a także powietrze-powietrze. Pompa ciepła powietrze-woda, to układ wodny, w którym ogrzewamy czynnik grzewczy jakim jest woda, a pompa obiegowa tłoczy ją do instalacji z rurek i w  ten sposób efektywnie ogrzewa budynek.

Natomiast pompa powietrze-powietrze to układ nadmuchowy, w którym ogrzewamy bezpośrednio powietrze z budynku. Jednostka nawiewna wyposażona  jest w wentylator i ogrzewa lub chłodzi powietrze, a następnie tłoczy je do kanałów.

Powietrze to następnie trafia do pomieszczeń przez kratki nawiewne. Ten rodzaj pomp częściej montowany jest w krajach o cieplejszym klimacie, ponieważ w okresie letnim może służyć jeszcze jako klimatyzator.

Ile kosztuje instalacja pompy ciepła?

Koszt wykonania całej instalacji pompy ciepła wraz z zakupem urządzenia dla średniej wielkości budynku o powierzchni ok. 150 m2 waha się w przedziale 28-43 tys. zł. Skąd takie różnice?

Jak podkreślają eksperci Kratki.pl różnice cenowe wynikają z kilku czynników; wpływ na koszt instalacji ma to, czy w domu mamy ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Należy również wziąć pod uwagę klasę energetyczną budynku, rodzaj pompy ciepła czy moc grzewczą.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jak podkreślają eksperci Kratki.com, głównym parametrem doboru jest punkt biwalentny, czyli temperatura, przy której załącza się dodatkowe źródło ciepła, najczęściej w postaci grzałki elektrycznej (może to być ok. -8 czy -10°C w zależności od strefy klimatycznej).

- W centralnej części naszego kraju (w trzeciej strefie klimatycznej) temperatura, dla której liczone jest zapotrzebowanie budynku wynosi -20°C. Taka temperatura występuje bardzo rzadko. Wygenerowanie odpowiedniej ilości energii w takich warunkach przez samą pompę ciepła (bez użycia dodatkowego źródła) nie przynosi pozytywnych efektów. Wynika to z faktu, że wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej spada COP, czyli sprawność pompy, oraz wzrasta pobór prądu. Odpowiedni dobór pompy powinien więc skutkować jak największą sprawnością oraz najniższym poborem prądu przez cały sezon grzewczy - podkreśla ekspert Kratki.com

Sprawność pompy ciepła zależy również od temperatury zasilania systemu grzewczego. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, temperatura ta będzie niższa – nie powinna przekraczać 35°C.

Z kolei ogrzewanie grzejnikowe wymaga podgrzania czynnika do ponad 50°C, co również nie wyklucza zastosowania pompy ciepła, ale oznacza większe koszty jakie należy ponieść na ogrzanie domu.

Wybierając pompę ciepła, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie jej mocą. Przy porównywaniu urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę na elementy budowy, automatykę, pobór prądu oraz współczynnik COP.

Ceny pomp powietrznych spadają z biegiem lat

Pompy ciepła stały się urządzeniami tak popularnymi, że ich obecna cena stała się bardzo konkurencyjna.

- Jeszcze kilka lat temu instalacja przykładowej pompy ciepła kosztowała nawet 80 tys. zł. Dziś cena podobnego urządzenia i całego montażu powinna zamknąć się w kwocie do 50 tys. zł dla większych budynków. Z kolei dla domów o powierzchni do 150 m² instalacja będzie kosztować 38 – 43 tys. zł - podsumowują eksperci Kratki.comPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (109)

 • Hehe 2022-01-08 08:57:26
  Jakby było takie dobre to by reputacja sama sobie reklamę robiła i nie potrzeba by było tylu naganiaczy. Tak jak że striptillem.
  • Marian 2022-01-09 10:38:42
   Polaczku mały, pal dalej plastik w piecu, a z forum to pal gumę.
 • Llukasz 2022-01-06 21:47:31
  Ja tylko jestem ciekawy kto zapłaci za utylizację tych paneli . Bo przecież nie będą wieczne . Jaki będzie koszt itp. Bo o utylizację się nic nie mówi.
 • Mikki 2022-01-05 08:32:34
  Panie Bastei taki pan ekologiczny a w garażu auto typu DIESEL . Ja roboty się nie boje zamiast tracić na siłownię wolę porąbać drewno nie drzewo na świeżym powietrzu,nigdy nienawidziłem leniuchowania na kanapie i nigdy nigdy nie dopuszczę do tego aby w 100% być uzależnionym od kogoś lub czegoś.Jesli chodzi o ekologię to , niech zaczną ci co naprawdę zatruwaja środowisko.
  • Bastek 2022-01-05 08:43:15
   Tak rąbiesz drzewo na świeżym powietrzu wdychając troszkę plastiku który Twój sąsiad właśnie pali obok w kopciuchu.
   • Kris 2022-01-06 08:37:01
    Ja do sąsiada najbliższego mam kilometr więc nawet jak pali plastikiem to nic nie wdycham
   • Bastek 2022-01-06 12:00:27
    Tak Ci się tylko wydaję
   • Mayer 2022-01-09 08:41:55
    Od kiedy drewno rąbie się na drzewo 😂😂😂
 • Remek 2022-01-04 15:38:21
  Pompa ciepła = szkoda kasy W cenie pompy kupujesz fotowoltaike i ogrzewasz Dom prądem folie grzewcze kable co kto woli czy nawet promienniki Albo grzejniki akumulacyjne na prąd
  • Bastek 2022-01-04 16:38:35
   Tak ogrzanie domu 150mkw takim systemem to minimum 15000kwh a sądzę że realnie to pewnie 20000kwh do tego jeszcze trzeba ogrzać ciepłą wodę użytkowa na 4 osoby to za rok pewnie około 3000 kWh co nam daje około 22000 kWh pokaż mi instalację PV która zapewnia Ci 22000KWh , dla przeciętnego Kowalskiego dostępna jest instalacja 10 KW pików która powinna wyprodukować około 10000KWh przy dobrym roku może 11000KWh czyli około 10000Kwh musisz pobrać z sieci razy 0.70zl to wychodzi ponad 7000tys złotych faktycznie oszczędności niesamowite
   • Bastek 2022-01-04 17:05:45
    Piszę tu oczywiście o budynku wybudowanym powiedzmy w 2015 roku. W nowo budowanych budynkach a bardzo dobrej izolacji termicznej ogrzewanie na podczerwień na pewno ma sens razem z PV. Ale w takim budynku jaki ja posiadam budowanym w 2014roku gdzie moje zapotrzebowanie na energię jest większe podczerwień się nie sprawdzi. Moje ogrzewanie to pompa Panasonic 9KW plus panele fotowoltaiczne 9,96 KWP i takie połączenie wystarcza na moje zapotrzebowanie praktycznie w 90%
  • Sprzedawca PV 2022-01-04 17:01:25
   Chyba nie bardzo masz pojęcie, o czym pisze. Gdybym chciał ogrzewać swój dom pompą ciepła, potrzebowałbym instalację PV o mocy ok. 8 kW, z czego 4,5 na PC i 3,5 na pozostałe potrzeby. Przy twoim rozwiązaniu ok. 17-18 kW, z czego 14-14,5 kW na potrzeby ogrzewania.
   • Bastek 2022-01-04 17:21:37
    Zgadzam się ją właśnie mam pompę I panele PV i praktycznie pokrywa moje zapotrzebowanie. Jakbym miał folię grzewczą zamiast PC to wtedy potrzebowałbym o około 10000kwh więcej.
 • Mahdi 2022-01-03 22:22:30
  Rachunek prosty. Gość pali drzewem kupił piec za 1500zl i rocznie wydaje 6tys zł za opał. Pan który kupił pompę przy dzisiejszych cenach energii rocznie wydaje 3900zl. Kupił pompę za 28 tys i włożył raptem 10 tys zł czyli ta pompa mu się zwróci po 5 latach. Pan na drzewo jest do przodu o sporą kasę.
  • Bastek 2022-01-03 22:38:30
   Coś źle to liczysz
  • Sprzedawca PV 2022-01-04 10:22:35
   Wielu, zaryzykuję że większość posiadaczy pomp, ma instalacje fotowoltaiczne. Przy dobrze dobranej instalacji roczny rachunek za ogrzewanie to 300-500 zł za przegląd pompy.
   • Rolnik 2022-01-04 17:23:46
    Tak cudowny koszt ogrzewania mógł policzyć tylko naciągacz PV. Brawo ty. Ludzie wierzą takim magikom a potem się dziwią że jednak nie jest tak tanio...
   • Sprzedawca PV 2022-01-04 22:52:24
    @Rolnik - Ale na czym twój problem polega, świniopasie? Jeśli potrafisz, przedstaw swoje wyliczenia. Ostatnio pod artykułęm "Na jakie bariery będzie napotykał rozwój agrofotowoltaiki w 2022" zadałem ci 2 pytania, oba proste jak budowa cepa. Na żadne nie odpowiedziałeś, dlaczego? Może dlatego, że g... wiesz o temacie, potrafisz tylko stukać w klawiaturę, nie bardzo rozumiejąc, co ci wychodzi?
   • Rolnik 2022-01-05 08:49:03
    Gdybym był świniopasem to zapewne bym teraz dorabiał sprzedając ludziom panele i pompy ciepła obiecując magicznie szybki koszt zwrotu inwestycji. Ale tak nie jest. Nie pasam świń ani krów i nie wciskam ludziom bajek. Wiesz jaki mam problem? Do swojego cudownego wyliczenia zapomniałeś dodać gwiazdki i dopisać drobnym druczkiem: "przykładowy rachunek nie zawiera kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, oraz założono że instalacja PV była oddana do użytku przed 1 kwietnia 2022". Już szukam tego artykułu o którym piszesz, nie wiedziałem że coś tam napisałeś i tak nerwowo czekasz na odpowiedź.
   • Sprzedawca PV 2022-01-05 19:36:01
    Ja natomiast nie jestem naciągaczem. Nikogo nie naciągam, już ci pisałem, że większość moich klientów pochodzi z serwisu Oferteo, to osoby, które same poszukują instalatorów. Mam kilkudziesięciu zadowolonych Klientów. To ty zacząłeś od obrażania mnie. Jeszcze raz zapytam - na czym twój problem polega? Sugerujesz mi, że któryś z moich klientów został przyłączony po 1.04.2022? Wciąż nie odpowiedziałeś - dlaczego zabierasz głos na tematy, o których nie masz pojęcia?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.203.18.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.