Instalacje fotowoltaiczne wciąż cieszą się  niesłabnącym zainteresowaniem. Wielu klientów zaczyna zastanawiać się jak trzeba dbać o panele słoneczne, aby działały prawidłowo i pozwalały pozyskiwać darmowy prąd ze słońca przez wiele lat.

Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce pracuje już blisko 700 tys. instalacji fotowoltaicznych, a do końca 2021r. ma być ich prawie milion. Fotowoltaika jest popularna ze względu na możliwe do uzyskania oszczędności i wygodę.

Na co dzień nie trzeba wysiłku, żeby pozyskiwać energię ze Słońca i tym samym obniżać rachunki za prąd. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie urządzeń w następnych latach.

Co należy gruntownie sprawdzić w instalacji fotowoltaicznej, aby niezawodnie działała?

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak samochód – aby działała niezawodnie przez wiele lat wymaga dbania o jej stan. Przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu konstrukcji i połączeń elektrycznych oraz wykonywanie pomiarów elektrycznych powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi instalacji fotowoltaicznej.

- W Edison Energia w ramach przeglądu nasz specjalista przeprowadza oględziny wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej, dokonuje analizy stanu modułów, inwertera, przewodów, zabezpieczeń elektrycznych oraz innych elementów instalacji – mówi Bartosz Majewski, członek zarządu ds. operacyjnych, Edison Energia.

- Przeprowadzana jest także kontrola konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących pod kątem stabilności i wytrzymałości oraz ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Edison Energia.

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, przeglądy elektryczne należy dokonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat, jednak w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej zaleca się coroczną weryfikację.

Termowizja to sposób na sprawdzenie czy ogniwa są uszkodzone

Ciekawostką na rynku fotowoltaicznym stały się również pomiary termowizyjne pracy poszczególnych ogniw w panelach. Pozwalają one na szczegółowe określenie stanu modułów, np. po gradobiciu, kiedy podejrzewamy, że instalacja mogła ulec uszkodzeniu.