Montaż i uruchomienie przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pozyskane dotacje i ulgi nie zawsze pozwalają na pokrycie niezbędnych kosztów pozwalających na realizację tak dużej inwestycji OZE. 

- Odnawialne źródła energii są dziś bardzo popularnym tematem. Świadomość społeczna w tej kwestii szybko rośnie, czego dowodem może być chociażby zeszłoroczny raport Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS - zauważa Magdalena Buryło, specjalista ds. promocji, Galeco. - Z opracowania dowiadujemy się, że ponad 80% Polaków uważa „zieloną energię” za nowoczesną i przyszłościową. Na tak wysoki wynik wpływ mają między innymi rosnące od kilku lat ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania - dodaje ekspertka.

Nic dziwnego, że poszukujemy nie tylko ekologicznych, ale też ekonomicznych rozwiązań pozwalających mniej płacić prąd czy ogrzewanie.

- Szukając oszczędności w domowym budżecie, coraz więcej z nas przystępuje do różnego rodzaju programów, w ramach których, dzięki dotacjom, ma możliwość montażu systemu gromadzenia deszczówki czy instalacji solarnej - podkreśla ekspertka Galeco.

Nie warto szukać oszczędności na montażu fotowoltaiki, które się nie zwrócą

Jednak część inwestorów w przydomową fotowoltaikę, idzie o krok dalej i szuka krótkowzrocznie jeszcze większych oszczędności na każdym możliwym etapie realizacji tak kosztownej inwestycji. Jednym z nich może być właśnie cena związana z montażem paneli fotowoltaicznych na dachu. 

 Nieprawidłowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych i ingerencja w pokrycie dachu przez niedoświadczoną ekipę instalacyjną może nie tylko skończyć się przeciekającym dachem, ale też i utratą gwarancji na dach. 

Z drugiej strony są inwestorzy którzy obawiają się że montaż fotowoltaiki pociągnie za sobą dodatkowe koszty związane z uszkodzeniem poszycia dachowego.

Przedstawicielka firmy Galeco zajmującej się montażem pokryć dachowych oraz systemów rynnowych podpowiada jak uniknąć powyższych problemów.

Jaki rodzaj pokrycia dachowego pozwala na montaż fotowoltaiki?

 Inwestorzy w fotowoltaiki często zastanawiają się ich pokrycie dachu pozwoli na bezproblemowy montaż  paneli słonecznych.

- Większość pokryć na to pozwala – niezależnie od tego czy jest to blachodachówka, dachówka modułowa czy ceramiczna. Z powodzeniem zainstalujemy ją także na zwykłej blasze, a także różnego rodzaju masach bitumicznych - podkreśla ekspertka Galegco. - Są jednak pewne wyjątki! Nie zaleca się montażu paneli solarnych na dachach z onduliny, eternitu i poliwęglanu, jak i na konstrukcjach w bardzo złym stanie - dodaje Magdalena Buryło z firmy Galeco.

Jak uniknąć nieszczelności poszycia dachu przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Właściciele domów jednorodzinnych, rozważający zakup systemu solarnego, nierzadko obawiają się o szczelność poszycia dachowego i jego ewentualne uszkodzenia mogące powstać w wyniku niepotrzebnej ingerencji w konstrukcję dachu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Nieprawidłowo dobrana i źle przytwierdzona konstrukcja wsporcza wykorzystane do montażu fotowoltaiki na dachu może doprowadzić do uszkodzenia poszycia i pokrycia dachowego.

- Aby się przed tym ustrzec, należy korzystać z usług doświadczonych ekip monterskich, które wykonają powierzone im zadanie profesjonalnie, zgodnie z zasadami sztuki dekarskiej - podkreśla Magdalena Buryło z firmy Galeco i dodaje:

- Instalacja paneli solarnych wraz z całą konstrukcją nie uszkodzi dachu, o ile przeprowadza ją renomowana firma, zatrudniająca odpowiednio przeszkolonych fachowców. Warto też stawiać na wykonawców, którzy oferują serwis gwarancyjny na swoje usługi i w razie nieprzewidzianych sytuacji naprawią uszkodzone elementy dachu - podsumowuje ekspertka Galeco.

Jak nie stracić gwarancji na dach z powodu montażu fotowoltaiki?

Gwarancja to dokument ważny z punktu każdego inwestora. Zważywszy że wielu producentów pokryć dachowych udziela gwarancji sięgających nawet ponad 50 lat.

Wielu inwestorów obawia się, podczas montażu stelażu na którym będą mocowane panele solarne i ingerencji w dach automatycznie pozbawi ich gwarancji na poszycie dachowe.

- Rzeczywiście, istnieje prawdopodobieństwo, iż w wyniku wadliwej instalacji fotowoltaiki możemy ją utracić. Jeżeli więc bierzemy pod uwagę zakup paneli słonecznych, powinniśmy w pierwszej kolejności skonsultować tę kwestię z producentem pokrycia i upewnić się jakie zapisy znajdują się w gwarancji. Pozwoli nam to uniknąć niemiłych niespodzianek - podkreśla Magdalena Buryło z firmy Galeco.

Zakup pokrycia i fotowoltaiki w jednym

Wielu producentów pokryć dachowych i instalacji fotowoltaicznych łączy swoje siły wychodząc z kompleksową ofertą do właścicieli domów  poszukujących jednocześnie rozwiązań dachowych i fotowoltaicznych.

Część producentów pokryć dachowych nawiązuje współpracę z producentami fotowoltaiki  nie tylko w zakresie wprowadzania do oferty modułów fotowoltaicznych, ale szczególnie w ich montażu.

Daje to nabywcom  satysfakcję z dokonanego wyboru, ale też gwarancję, że podczas montażu paneli fotowoltaicznych unikną dodatkowych kosztów związanych z uszkodzeniem pokrycia dachowego oraz utratą szczelności co więcej wieloletniej gwarancji na dach domu.