PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jak szybko otrzymać dofinansowanie na powietrzną pompę ciepła?

Jak szybko otrzymać dofinansowanie na powietrzną pompę ciepła?
Pompa ciepła to świetny wybór jeżeli chodzi o ogrzewanie domu. Sprawdź jak otrzymać dofinansowanie na jej zakup. Foto. Global Energy Systems, Pixabay

Powietrzne pompy ciepła są oszczędne i ekologiczne. Nic więc dziwnego, że Polacy wybierają je do ogrzewania wody i pomieszczeń domu. Zakup pompy ciepła można sfinansować z dotacji z programów “Czyste Powietrze” lub “Mój Prąd”. Można także skredytować zakup pompy dzięki preferencyjnym kredytom antysmogowym.Pompy ciepła pod względem komfortu użytkowania, kosztów eksploatacji i ekologii wygrywają z innymi źródłami ciepła. Wybór pompy ciepła jako samodzielnego źródła centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych i komercyjnych jest coraz popularniejszy, a sam rynek sukcesywnie rośnie.

W samym tylko segmencie pomp ciepła typu powietrze-woda w minionym roku zanotowano spektakularny wzrost sprzedaży o +108%, czyli aż o 42 tys. sprzedanych pomp zgodnie z danymi opublikowanymi przez PORT PC.

Taki trend potwierdza założenia Komisji Europejskiej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, zgodnie z którymi ten sposób ogrzewania będzie stanowić do 2050 roku aż 70 proc. zasobów mieszkalnych.

Jakie koszty i dotacje na zakup pompy powietrznej?

Klienci są już doskonale wyedukowani w zakresie zalet użytkowania pomp ciepła, dlatego dla inwestorów, dla których wyższy wydatek na instalację nie stanowi problemu, jest ona od kilku lat pierwszym wyborem.

Dla części wciąż jednak przeszkodą pozostają konieczne do poniesienia na starcie koszty. Eksperci analizując ofertę rynku rozprawiają się z mitem wyższych kosztów.

Przede wszystkim oferta pomp ciepła na rynku z roku na rok jest coraz szersza, a producenci konkurują nie tylko technologią, gwarancją i jakością, ale również cenami.

– W ostatnim roku wprowadziliśmy na rynek aż 19 modeli pomp ciepła powietrze-woda Rotenso Aquami typu Split oraz Monoblock: o mocach od 6 kW do 16 kW. Przeciętnie koszt takiej pompy w zależności od mocy może być wyższy o kilka do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do kotła zasypowego na paliwo stałe. Z drugiej jednak strony, w przypadku nowych budynków, instalacja pompy ciepła nie wymaga kosztochłonnej budowy komina i odrębnej kotłowni, lub, jak w przypadku ogrzewania gazowego, poniesienia kosztów projektu i przyłączenia do sieci. Finalnie więc koszty zakupu są de facto porównywalne. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji, to te przemawiają już zdecydowanie na korzyść pompy ciepła – podkreśla Krzysztof Burzyński, dyrektor działu rozwoju firmy Thermosilesia. 

Właściciele budynków modernizowanych mogą też liczyć nie tylko na korzystne dotacje w ramach programu “Czyste Powietrze”, ale także na korzystne kredyty.

– Wzmożonego zainteresowania spodziewamy się od lipca w związku z niedawną zapowiedzią NFOŚ uruchomienia tzw. “kredytów antysmogowych" na preferencyjnych warunkach – podkreśla Krzysztof Burzyński.

Kredyty antysmogowe i dotacje Czyste Powietrze na zakup pompy 

Wiadomo już, że w pierwszej połowie kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podpisze umowy na realizację programu Czyste Powietrze z wybranymi bankami, w ramach których w latach 2021-2022 będą one dysponować łącznym limitem 1,5 mld złotych na uruchomienie preferencyjnych kredytów "antysmogowych" z przeznaczeniem na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termoizolację domów jednorodzinnych. Dzięki gwarancjom Banku Gospodarstwa Krajowego udzielane kredyty nie będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń.

Pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem Czyste Powietrze i dotację na częściową jego spłatę będzie można prawdopodobnie złożyć już w połowie tego roku.

Dotacje w programie Czyste Powietrze pokrywają od 30 do nawet 60 proc. kosztów wymiany ogrzewania. Przykładowo, na wszystkie pompy ciepła powietrze-woda Rotenso Aquami Split, Multisplit i Monobloc, zakwalifikowane do listy zielonych urządzeń programu Czyste powietrze w kategorii urządzeń o podwyższonej efektywności energetycznej (w tym przypadku podstawowy poziom dofinansowania to 45 proc. a podwyższony poziom dofinansowania to 60 proc.), można dostać minimalnie 13,5 tys. zł dofinansowania, i aż 18 tys. w przypadku uprawnienia do wyższego poziomu dofinansowania.

Poza możliwościami jakie stwarza program “Czyste powietrze” niezależnie wiele gmin, walcząc z problemem niskich emisji, realizuje własne programy dopłat na budowę odnawialnych źródeł energii, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

Pompa ciepła to ekologiczny i oszczędny wybór

Zachęty w postaci wysokich dopłat idą w parze z rosnąca świadomością ekologiczną Polaków. Jako społeczeństwo coraz bardziej cenimy wartość jaką jest zdrowie, nasze i naszego otoczenia.

Wiadomo, że główną przyczyną złej jakości trującego nas powietrza i smogu są liczne kotły zasypowe starej generacji, w szczególności na węgiel. Z uwagi na konieczność pełnej obsługi właściciele takich kotłowni na co dzień mają kontakt z pyłami i dymem. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji.

Nie zachodzi w nich bowiem proces spalania. Zasada działania polega na tym, że pompa ciepła nie wytwarza energii cieplnej, ale wykorzystuje ciepło występujące naturalnie w otaczającym nas środowisku – ok. 75 proc. energii pochodzi z otoczenia, ok. 25 proc. to energia napędowa. 

Jaka dotacja z programu Mój Prąd na zakup  pompy ciepła?

Energia elektryczna, która napędza pompę, jeżeli pochodzi z elektrowni, wciąż jest produkowana z węgla, ale jej udział jest nieznaczny, jak wspomniano, nie przekracza 25 proc.

Koszty zużycia energii potrzebnej do działania pompy ciepła można jednak zredukować instalując dodatkowe źródło wytwarzające prąd, takie jak panele fotowoltaiczne, a nadwyżki z produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej wykorzystać właśnie do ogrzewania domu i wody użytkowej.

W ostatnich dniach pojawiała się długo wyczekiwana przez wielu informacja, zgodnie z którą nabór wniosków w trzeciej edycji rządowego programu „Mój Prąd rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 20 grudnia 2021 r.

Kluczowym celem nowej odsłony programu Mój Prąd pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy są zdeterminowani do modernizacji swoich budynków w kierunku oszczędności i ekologii. Przykładem ubiegłych lat trzeba jednak reagować szybko, aby nie przegapić terminów i tym samym nie stracić szansy na finansowanie.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • MAREK 2021-03-29 11:39:23
  Pompa powietrza bardzo dobra sprawa polecam , 3 lata temu wstawiłem piec na ekogroszek i to był mój błąd . Te wynoszenie popiołu , ciągły syf w kotłowni i bieganie ze szmatką . Dom 189 m razem z garażem spalam ok 3 ton niby nie dużo ale trzeba przy tym chodzić. Kolega wprowadził się rok póżniej za moją namową i wstawił pompę powietrzną i jest mega zadowolony koszt w okresie zimowym grzewczym czyli od listopada do kwietnia to ok 200 zł ostatnie ciepły dni pompa się wyłącza nie pracuje . Na chwilę obecną będzie montował fotowoltaikę i ogrzewania ma za darmo bezobsługowe. Kwestia czasu jak u siebie też zmienię tylko szkoda mi nowego pieca defro za który zapłaciłem 12 tys jak znalazłby się na niego kupiec to od razu sprzedaje i montuję pompę . W Niemczech pompy przynajmniej od 10 lat są już wstawiane u nas wpaja się ludziom że to jest badziew sam w nie wątpiłem ale jak pojeździłem trochę po krajach sąsiednich to stwierdziłem że jesteśmy zacofani i powtarzamy głupoty - może to lobby węglowe,,,
  • Mid 2021-04-02 10:45:15
   Ekogroszek to fakt roboty jest i bród czasami duży ale o jakiej pompie ciepła mówisz bo są rożne rodzaje a dotacja zależy od typu pompy i do tych najtańszych typu powietrze powietre dotacji jest max. tylko 6 tys .zł a np. do gruntowej pompy ciepła z instalają footowoltaiczną gdzie koszt takiej inwestycji to ok. 60.000 zł dotacja wynosi zaledwie 15 tys .zł więc może to i wygoda ale ekonomicznie to się nie spina totalnie.
 • Mariusz 2021-03-28 08:37:28
  Za dużo ogólników za mało konkretów.Mój znajomy brał udział w takim programie pompa koszt 30 tyś.Zrezygnował na własne życzenie gdyż nowiutkie okna trzy szybowe nie spełniały norm o czym dowiedział się z innych źródeł niż urzędnicy którzy przydzielają dotacje.Mają ono prawo sprawdzić cię do 2-óch lat w razie nie spełnienia wymogów wracasz pieniądze wraz z odsetkami.Nie chciał ryzykować i zasponsorował sobie pompę sam.Jeszcze nie mieszka a pompa zepsuła się mu już dwa razy w ciągu niecałych dwóch lat ,gwarancja na pięć.A później trzeba bulić na serwis.
 • 2many 2021-03-28 04:59:57
  No wszystko pięknie. Poprostu miód malina. Pompeczka będzie grzać domek i wodę. Ale jak będzie tak -15 , -20 czy też lepiej to co wtedy? Kredycik na karku a ognisko na środku chałupy bo pompeczka nie wysoki.
  • Ttttyyy3333 2021-03-28 06:44:35
   A władca wiedza że pompa ciepła poniżej-20 sobie nie poradzi ? Tak ,wiem , z Internetu, od innych , którzy nawet na żywo nie widzieli pompy ciepła. Ale coż, taka mamy kulturę, że lubimy powielać bzdury.
   • 8i78 2021-07-06 21:04:09
    Mam powietrzna i nie daję rady mam dodatkowo piec gazowy i muszę się gazem dogrzewać. W innych modelach jest grzałka czyli grzejemy się bardzo eko poniżej 0 stopni powietrzną pompą.
  • Adiii 2021-03-28 08:18:16
   Gdzie ty takie bzdury wyczytałeś? Zerowa wiedza na temat pomp ciepła
  • hering 2021-03-28 10:46:31
   Większość producentów oferuje pompy produkujące ciepło od -20st.C. Są też takie od -25. Poza tym zawsze instaluje się opcję bezpieczeństwa. Grzałkę w zasobniku lub, jak u mnie, elektryczny kocioł przepływowy. W krajach skandynawskich się sprawdza ale wg ignorantów w Polsce już nie. To jak kiedyś z drewnianymi domami szkieletowymi. Brak słów na tępotę niektórych głów.
  • Monika 2021-03-28 15:57:58
   Mam pompę ciepła Panasonic i przy tych mrozach, które były nawet -27 nie bylo problemu z grzaniem. Jestem bardzo zadowolona z pompy.
  • www.recool.pl 2021-03-30 13:41:49
   Nie ukrywam, że byłoby lepiej wypowiadać się w temacie, jeśli się coś o nim wie. Pompy ciepła to doskonałe źródło ciepła w każdych warunkach, oczywiście ich sprawność jest uzależniona od temperatury, ale wybierając dobre urządzenie, nie koniecznie najtańszego chińczyka mamy gwarancje, że urządzenie nie zawiedzie nawet jeśli na zewnątrz jest -20stopni. Z autopsji mogę powiedzieć, że nawet duża pompa o mocy 14kW MEL Zubadan wygrzewając wodę do 55stopni przy temperaturach ze stycznia i lutego tego roku trzymała cop na poziomie 2, co zaowocowało i tak mniejszymi wydatkami na "opał" niż klasyczny ekogroszek (fakt był źle dobrany). Grzałki również nie zostały odpalone nawet na chwilę. Spodziewając się łagodniejszych zim, śmiało można założyć cop w okolicach 3, a mowie o wysokim parametrze wody na wyjściu i stosunkowo dużej mocy (budynek 300m2 z przeszkloną witryną zajmującą 90% ściany frontowej)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.85.80.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.