Jak podaje Port PC spektakularne wzrosty sprzedaży pomp ciepła w ub.r. osiągnięto w segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda, gdzie sprzedano 42 tys. sztuk, co stanowi wzrost o +108% w stosunku do wyniku z 2019 r.  Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł o około 77% w stosunku do 2019 r., a cały rynek pomp ciepła – o ok. 52%.

Analizy wskazują, że liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków po raz pierwszy przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych w 2020 r. w Polsce, a do tego przekroczyła np. liczbę sprzedanych pomp ciepła w Wielkiej Brytanii w 2020 r. Warto dodać, że rząd Wielkiej Brytanii w 2020 r. postawił na szybki rozwój tej technologii i zakłada, że do 2028 r. liczba sprzedawanych pomp ciepła przekroczy 600 tys. szt./rok. 

Co przemawia za tym, aby kupić pompę ciepła?

Pogoda także sprzyja zakupowi pomp ciepła

Według długoterminowych prognoz IMGW podczas tegorocznego lata Polskę nawiedzać będą fale upałów, przeplatane dniami chłodniejszymi. Synoptycy przewidują znaczne wahania temperatur.

Rozwiązaniem pogodowej zmienności jest pompa ciepła, która przy spełnieniu odpowiednich wymagań, oprócz ogrzewania może również być stosowana do chłodzenia pomieszczeń i pozwoli otrzymać dotację w wysokości nawet 37 tys. zł w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Pompa ciepła sposobem na klimatyzowane pomieszczenia?

Utrzymanie stałej, komfortowej temperatury w domu jest niezmiernie ważne. Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie grzewcze, które pozwala osiągnąć odpowiednie warunki termiczne. Wykorzystuje niskotemperaturową energię zakumulowaną m.in w powietrzu lub gruncie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Urządzenie jest wszechstronne.

Latem odbiera ciepło z pomieszczeń, a zimą je nagrzewa. W zależności od rodzaju zabudowy, pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić klimatyzator, ale warto pamiętać, że są pomieszczenia i lokale, w których tradycyjna klimatyzacja działa bardziej efektywnie.

Pompy ciepła wykorzystują 75% energii pochodzącej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25% zapewnia energia elektryczna. Posiadanie lub zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na całkowicie ekologiczną pracę pomp, które regulują temperaturę przez cały rok i przyczyniają się do oszczędności na ogrzewaniu i prądzie.

– Montaż pompy ciepła idealnie uzupełnia inwestycję w panele fotowoltaiczne. Obydwie technologie współpracują ze sobą, dzięki czemu użytkownicy oszczędzają zarówno na rachunkach za prąd, jak i za ogrzewanie. Obecnie, jest to najtańsza metoda ogrzewania domu i wody – mówi Piotr Szczerbiak, menadżer produktu – pompy Ciepła w Sunday Polska.

Wydatki na montaż instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła można obniżyć przez skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej lub programów umożliwiających uzyskanie dotacji. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy zakończyli inwestycje mogą odliczyć koszty termomodernizacji budynku od podatku dochodowego.

Jakie zmiany w programach Czyste Powietrze 2022 i Mój Prąd 2021?

W ramach programu „Czyste Powietrze” zaszły zmiany. Od przyszłego roku nie będzie możliwe już uzyskanie dotacji przy wymianie kotła węglowego klas od 1 do 4 zakupionego do 2017 roku. Bez zmian pozostaje jednak wymiana węglowego źródła ciepła na ekologiczne. To idealny moment na inwestycję w pompy ciepła, które pozwolą otrzymać dotacje.

Ponadto, w drugiej połowie roku, zgodnie z zapowiedziami rządu, startuje trzecia edycja programu „Mój Prąd”, w której można otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych na montaż fotowoltaiki o mocy do 50 kW. Dzięki programowi powstało już 220 tys. mikroinstalacji, które wytwarzają dodatkowe 1,2 TWh ekologicznej energii.

Jak uzyskać dotację do 37 tys. z programu Czyste powietrze?

Żeby uzyskać wyższe dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, sięgające nawet do 37 tys. zł. potrzebne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę.

Osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mogą ubiegać się o dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji polegającej na na wymianę nieekologicznego źródła ciepła np. starego pieca oraz termomodernizację domu, w kwocie maksymalnie sięgającej  37 tys. zł. 

Niezbędne jest też wykonanie określonych prac modernizacyjnych oraz obowiązkowo zainwestować w fotowoltaikę. Ten ostatni warunek trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o maksymalną kwotę (37 tys. zł) zwrotu inwestycji w postaci dotacji z programu Czyste Powietrze 2021.

Jakie rodzaje przedsięwzięć będą dotowane do 37 tys. zł w ramach Czyste Powietrze?

W celu uzyskania maksymalnej dotacji w wysokości 37 tys. zł niezbędny jest demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe np. pieca oraz:

  • zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i C.W.U. np. pompy ciepła do C.O. 
  • opcjonalnie zakup i montaż kotłowni gazowej.

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub C.W.U. (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do C.W.U.),
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
  • dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

Kwota maksymalnej dotacji po spełnieniu powyższych warunków:

  •  32 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej.
  • 37 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

Dlatego też, aby uzyskać maksymalną dotację w wysokości 37 tys. zł w ramach programu Czyste Powietrze 2021 zawsze niezbędne jest zainwestowanie w mikroinstalację fotowoltaiczną, która najlepiej współpracuje z pompami ciepła.