Koszty ogrzewania w roku 2022 r. wzrosną co odbije się na rachunkach za ogrzewanie domu.  Ogrzewanie może będzie tańsze tylko przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku ze wglądu na ustawę osłonową. Jednak później ceny za prąd i gaz znowu skoczą w górę.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Ceny paliw do ogrzewania domu podskoczyły w 2022 r.

W przypadku wykorzystania gazu do ogrzania domu, właściciele  (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą nawet o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej, co jest równoznaczne ze wzrostem płatności o 58 proc.

Z kolei przy wykorzystaniu prądu to musimy liczyć się, że średnio rachunki miesięczne wrosną nawet o ponad 21 zł netto gdyż Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.  Sprzedaż i dystrybucja w grupie G11 wyniesie nawet ok. 24 proc. więcej w 2022 r. w stosunku do roku 2021 r.

Ogrzewający domy paliwami stałymi też muszą się liczyć z podwyżkami. W minionym roku ceny węgla przeznaczonego do ogrzewania domów, skoczyły nawet o 40%.

Sprawdź ceny węgla na Giełdzie Rolnej

Z kolei ceny groszku (ekogroszku) już przekroczyły granicę 1600 zł za tonę.

Także w przypadku ogrzewania pelletem musimy się liczyć z wydatkami rzędu od 1300 zł do ponad 1500 zł za tonę. A przecież jeszcze na przełomie października-listopada 2021 r. za tonę pelletu płaciliśmy średnio ok. 1100-1200 zł.

Dla osób, które chcą porównać tylko stawki za jedną kilowatogodzinę ciepła w zależności od rodzaju paliwa, eksperci PORT PC także przygotowali porównanie. Zgodnie z ich obliczeniami najdroższy przy ogrzewaniu domu jest propan a najtańsze jest drewno w przypadku domu 100 m kw, 4 osoby zużywające 200 l dzienne wody.

 

Koszt uzyskania 1 kWh ciepła [gr/1kWh ciepła użytkowego] w zależności od rodzaju paliwa. Źródło PORT PC
Koszt uzyskania 1 kWh ciepła [gr/1kWh ciepła użytkowego] w zależności od rodzaju paliwa. Źródło PORT PC

Jak te podwyżki cen paliw wpłyną na koszty ogrzewania domów? To policzyli eksperci PORT PC

O ile wzrosną koszty ogrzewania domu w 2022 r.?

Eksperci Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC ) przygotowali specjalny arkusz kalkulacyjny (roczne koszty - VDI 2067), na podstawie których możemy policzyć ile wyniesie szacunkowy koszt ogrzewania domu oraz wody użytkowej w zależności od doboru instalacji grzewczej (pompa ciepła, kotły na paliwa stałe jak: pellet, drewno, węgiel oraz płynne: gaz, propan olej).

Pamiętajmy że kalkulacja ta nie uwzględnia obniżki VAT za gaz oraz za energię elektryczną, gdzie do końca marca 2022 r. stawka zostanie obniżona.

Autorzy tego arkusza mimo że dołożyli wszelkich starań, aby wykluczyć błędy w tym narzędziu to nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne ukryte błędy w arkuszu kalkulacyjnym, oraz za wszelkie negatywne skutki i straty wynikające z jego użytkowania.

Pamiętajmy też, że w obliczeniach nie uwzględniono strat systemowych układu grzewczego i zasobnika.

Przykładowy dom, dla którego przeprowadzono kalkulacje, to budynek wybudowany według warunków technicznych z 2014 roku o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

Zmieniliśmy tę wartość i przedstawimy obliczenia kosztów rocznego ogrzewania dla domu o pow. 100 m kw., zamieszkałego przez 4 osobową rodzinę. Każdy mieszkaniec domu zużywa średnio ok. 50 l wody dziennie (w sumie 200 l dziennie). Te parametry w arkuszu też można zmienić.

Roczny koszt ogrzewania budynku 100 mkw. w 2022 r. dom w standardzie WT 2014 oraz podgrzewanie W.C.U. Źródło: PORT PC
Roczny koszt ogrzewania budynku 100 mkw. w 2022 r. dom w standardzie WT 2014 oraz podgrzewanie W.C.U. Źródło: PORT PC

Z arkusza przygotowanego prze ekspertów PORT PC wynika, że najwyższy koszt ogrzewania poniesiemy przy wykorzystaniu kotła gazowego kondensacyjnego na propan - ok. 6310 zł na rok dla domu o pow. 100 mkw.

W przypadku ekologicznego kotła kondensacyjnego zasilanego gazem ziemnym ten koszt wyniesie już ok. 4220 zł rocznie

Najtańsze ogrzewanie domu będzie przy użyciu drewnem. Kocioł o sprawności 85 procent zasilany kawałkami drewna zmniejszy roczne wydatki za ogrzewanie do kwoty 1680 zł.

W przypadku kotła na pellet roczny koszt ogrzewania w 2022 r. wyniesie ok. 3640 zł na rok. 

Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie pompy ciepła do ogrzania domu to koszt roczny będzie się wahać w przedziale 2030 zł a 3040 zł. Skąd tak rozbieżność?

Otóż autorzy uwzględnili w obliczeniach różne rodzaje pomp - nie tylko powietrzne ale też gazowe i solankowe.

Ogromne znaczenie będzie miał współczynnik SCOP (określa stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym do pobranej w tym czasie energii elektrycznej) - im wyższy jest współczynnik SCOP, tym mniejszy rachunek za ogrzewanie.

Na koszt ogrzewania pompach ciepła ma te ogromy wpływ rodzaj dolnego źródła - w przypadku ogrzewania podłogowego rachunki będą niższe niż przy wykorzystaniu grzejników. Po uwzględnieniu obniżonej stawki VAT za energię elektryczną, koszt ogrzewania powinien być niższy w przypadku pomp.