Podwyżki prądu coraz bardziej uszczuplają budżety gospodarstw domowych. Na szczęście, istnieje alternatywa dla drożejącej energii elektrycznej z paliw kopalnych. Są nim panele fotowoltaiczne.

Prezentujemy listę dotacji i dofinansowań na instalacje fotowoltaiczne, z których każdy może skorzystać. Jednak warto określić jaki są ogólne koszty instalacji fotowoltaicznej która sprawdzi się w domu.

Jaki jest koszt założenia instalacji fotowoltaicznej w domu?

Koszty związane z zakupem i  montażem instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym najlepiej oszacować, opierając się na konkretnych przykładach.

Jak podaje Sunday Polska Energia, ciągu roku, 4 osobowa rodzina zużywa ok. 4 200 kWh energii elektrycznej i musi za to zapłacić ok. 2,5 tys. zł. Gdy zainstaluje fotowoltaikę o mocy 5 kW to zapłaci za to około 25 tys. zł, które zwrócą się już w ciągu 5-7 lat.

Jeśli ten koszt wydaje się za duży to warto przypomnieć że z roku 2019 na 2020 ceny prądu wzrosły aż o 12%, a z 2020 na 2021 o kolejne 10%.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej można częściowo uwolnić się od spirali rosnących cen energii elektrycznej, która drenuje domowy budżet. Warto też sięgnąć po bezzwrotne 

Zdobądź dotację bezzwrotną z programu Mój Prąd

Jak poinformował oficjalnie NFOŚiGW, od 1 lipca br. ruszy kolejna 3. edycja programu Mój Prąd. Jednak wnioskodawcy, którzy zakupili instalację fotowoltaiczną po 31.01.2020 r., jeszcze przed ogłoszeniem naboru, będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie Mój Prąd.

Beneficjentami programu „Mój Prąd” mogą być osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby i które mają ważną umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii wyprodukowanej z fotowoltaiki. W ramach dofinansowania można było otrzymać 5 000 zł jako dotację do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji. 

Ulga termomodernizacyjna to też ulga na fotowoltaikę 

W ramach ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego można także odliczyć koszty poniesione na zakup i instalacji fotowoltaicznej. 

Prawo do takiego odliczenia przysługuje zarówno osobom, które rozliczają się w różnych skalach podatkowych (17% i 32%), jak i odprowadzającym podatek liniowy i opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

Ulga na fotowoltaikę przeznaczona jest dla właścicieli lub współwłaścicieli domu jednorodzinnego. Kwota wydatków, którą można odliczyć, nie może przekroczyć 53 tys. zł na jednego podatnika. 

Zdobądź dofinansowane z programu Czyste powietrze

Głównym celem programu „Czyste Powietrze” jest likwidacja starych kotłów grzewczych, a przede wszystkim zachęcenie właścicieli domów jednorodzinnych do ich kompleksowej termomodernizacji celem ograniczenia emisji szkodliwych substancji i zanieczyszczeń do środowiska.

W ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie do 37 000 zł na termomodernizację własnego domu jednorodzinnego, w tym jest 5 000 zł na instalację paneli fotowoltaicznych