PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Jakie trendy w fotowoltaice pojawią się w 2022 r. po likwidacji systemu opustów?

Jakie trendy w fotowoltaice pojawią się w 2022 r. po likwidacji systemu opustów?
toimy przed wyzwaniami nowych regulacji prawnych i rosnących cen prądu, które wymuszą zmiany w wykorzystaniu energii elektrycznej, produkowanej z fotowoltaiki. Foto. Jyotiska Barua, Pixabay

Koniec 2021 r. w branży OZE był czasem burzliwych dyskusji i zmian. Nowy system rozliczeń prądu z fotowoltaiki zmienia całkowicie czas zwrotu inwestycji w OZE. Stoimy przed wyzwaniami nowych regulacji prawnych i rosnących cen prądu, które wymuszą zmiany w wykorzystaniu energii elektrycznej, produkowanej z fotowoltaiki.Nowi prosumenci inwestujący w fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 r. muszą wstępnie zmierzyć się z nawet dwukrotnym wydłużeniem zwrotu inwestycji. Ta różnica związana jest z tym, że po niższej cenie będą sprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii, a kupować po ponad dwukrotnie wyższej rynkowej cenie energii uwzględniającej podatki i opłaty oraz oczywiście koszty dystrybucji. 

- Nowe regulacje pogorszą ekonomicznie istniejące zasady bilansowania energii dla prosumenta. Z kolei w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nie są zapowiadane żadne zmiany – wszystko ma zostać na dotychczas nam znanych zasadach. Tutaj warto przypomnieć, że prosument nie może zarabiać na swojej instalacji. Prosument na dotychczasowych zasadach, słusznie uważany za najbardziej opłacalne rozwiązanie przy mikroinstalacjach, jest rozwiązaniem optymalizującym koszty własne, a nie punktem wyjścia do zarobienia na sprzedaży energii. Nowe zasady net billingu pogorszą opłacalność – jeśli będziemy mieli duży stosunek energii oddanej w stosunku do skonsumowanej - podkreśla Ryszard Czajka, dyrektor sprzedaży ds. Agro w SolarSpot. - Przy czym, zmieniając sposób doboru wielkości instalacji, będziemy nadal w stanie otrzymać podobny czas zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną jak na bieżących zasadach, choć nie zmniejszymy kosztów energii do blisko zera. Pamiętać trzeba jednak, że koszt energii z roku na rok wzrasta, a im będzie większy, tym szybszy będzie zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Oczywiście w każdej chwili można zrezygnować z bycia prosumentem, zacząć płacić za zużytą energię oraz odsprzedawać nadmiar. Jaki model będzie lepszy – to wymaga analizy naszego sposobu konsumpcji energii, rozkładu dobowego i miesięcznego, oraz ile mamy miejsca na instalację - zauważa ekspert firmy SolarSpot.

Nowe zasady rozliczenia to nowe usługi

Nowy system rozliczeń prosumentów OZE ma umożliwić im sprzedaż energii wytworzone z fotowoltaiki tzw. agregatorom po cenie bieżącej oraz korzystać z (prywatnych) magazynów energii.

Na rynku pojawią się więc przedsiębiorcy, którzy zaoferują po konkurencyjnych cenach usługi związane z magazynowaniem energii, ale także obrotem energią w czasie rzeczywistym. Prosumenci zaś mają zyskać większą swobodę zawierania umów i wyboru konkurencyjnej oferty na sprzedaż nadwyżek energii, w tym za pośrednictwem agregatorów, którzy będą działać w imieniu większej grupy odbiorców.

Na rynku już działają firmy, które oferują możliwość rozliczania prądu w systemie net-billingu 1:1 w określonych strefach czasowych. Jednak prosumenci będą musieli ponieś większe koszty związane z magazynowaniem i zakupem energii elektrycznej, niezależnie, czy będą korzystać z zewnętrznej usługi, czy zainwestują w prywatne magazyny energii.

Bilansowanie i rozliczanie energii z fotowoltaiki

Nowelizacja ustawy o OZE, oprócz systemu net-billingu wprowadza mechanizm bilansowania energii elektrycznej. Sumarycznie zbilansowana ilość energii elektrycznej, wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i z niej pobrana na wszystkich fazach, będzie wyznaczana łącznie dla danej godziny tzw. metodą wektorową.

W efekcie, od sumy ilości energii elektrycznej pobranej w danej godzinie odejmowana jest suma ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ciągu tej godziny. Wynik tego działania jest traktowany na potrzeby rozliczeń energii elektrycznej wprowadzonej do lub pobranej z sieci elektroenergetycznej (w zależności od wyniku).

Wynik działania stanowi różnicę ilości energii, zaliczonej do autokonsumpcji, która nie podlega rozliczeniu w obecnie obowiązującym systemie opustów, czy opłatom za dystrybucję w przypadku prosumentów w systemie net-billingu.

Jak te zmiany w z zasadach rozliczeniowych wpłyną na rozwój rynku fotowoltaicznego, szczególnie sektora prosumenckiego?

Magazyny energii skrócą czas pobierania prądu z sieci? 

Magazyny energii zabezpieczają przed przerwami w dostawie energii. Zapewniają odporność na wszelkie awarie zasilania, anomalie pogodowe oraz inne niespodziewane wydarzenia.

Współpracują również z agregatami prądotwórczymi. Dlatego coraz bardziej takie rozwiązania stają się popularne. Dzięki nim prosumenci jak i przedsiębiorstwa będą mogli zabezpieczać się przed ogromnymi stratami na skutek braku prądu.

Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zatwierdził program, który zakłada przyznanie dofinansowania na inwestycje mające na celu stabilizowanie sieci elektroenergetycznej poprzez inwestycje w magazyny energii. Na inwestycje w tym obszarze operatorzy sieci będą mogli otrzymać dotacje pokrywające nawet do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem tego programu będą operatorzy systemów dystrybucyjnych. O ile unijne prawo ogranicza operatorom sieci możliwości wykorzystywania magazynów do działalności na rynku energii, o tyle dopuszcza tego rodzaju inwestycje, aby modernizować i stabilizować sieć.

- Wszyscy mamy coraz większą świadomość jak korzystnym rozwiązaniem są magazyny energii. Dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się one dużym wsparciem ze strony Państwa i coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych Klientów – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający Manitu Solar.

 Magazyny energii wymuszą inwestowanie w falowniki hybrydowe

W przypadku inwerterów hybrydowych jest możliwość gromadzenia energii elektrycznej w akumulatorach, co powoduje, że jest to bardzo korzystne dla Klientów ostatecznych.

Nadmiar generowanej energii nie jest przesyłany do sieci operatora, ale pozostaje do dyspozycji w przypadku, gdy nagle nie ma prądu. Wówczas energia zgromadzona w akumulatorach jest bardzo przydatna. Zalet falowników hybrydowych jest wiele.

Przede wszystkim falownik hybrydowy zmniejsza koszty i powoduje, że system fotowoltaiczny jest mniej skomplikowany. Poza tym Inteligentne oprogramowanie takiego falownika pozwala na zaprogramowanie okresów ładowania akumulatora wyłącznie wtedy, kiedy jest to dla nas korzystne. Duża korzyścią jest także możliwość obsługi instalacji za pomocą specjalnie dedykowanej aplikacji.

 - Zauważyliśmy, że coraz częściej pojawiają się zapytania o falowniki hybrydowe. Znając zalety takiego rozwiązania jest to zrozumiałe. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i już w nadchodzącym roku w naszej ofercie również przewidzieliśmy falowniki hybrydowe różnych producentów. Między innymi; GoodWe Seria ET - trójfazowy falownik hybrydowy, który współpracuje z wysokonapięciowymi bateriami m.in. serii HVM oraz HVS producenta BYD dostępnymi od nowego roku, Fronius GEN24 - jedno i trójfazowe warianty falowników hybrydowych, które podobnie współpracują z wysokonapięciowymi magazynami energii BYD, SolarEdge RWS - trójfazowa hybryda współpracująca z niskonapięciowymi bateriami m.in. serii LVS także producenta BYD –zauważa Dyrektor zarządzający Manitu Solar.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Sprzedawca PV 2021-12-28 23:17:29
  Panie Zieniewicz, może czas zapoznać się z faktami i przestać wypisywać głupoty? O 2-krotnym wydłużeniu czasu instalacji to pan pisałeś, zresztą słusznie, kiedy prąd w hurcie kosztował 26 gr/kWh. Dzisiaj korzyść to 80% z ceny prądu z opłatami brutto, czyli 50-55 gr, zależnie od operatora z każdej kWh oddanej do sieci i 59-67 gr z każdej kWh zużytej na bieżąco. Tymczasem obecnie podpisywane kontrakty na zakup prądu na cały 2022 rok to 90 gr, a kontrakty godzinowe przekroczyły nawet 2,40 zł/kWh, średnia dla listopada była 55 gr, dla grudnia będzie ok. 1 zł. Ceny wzrosną, bo za 3 dni Niemcy zamykają 4 reaktory, w ciągu roku jeden zamyka Francja, plus dużo mocy węglowych w całej UE. Dzięki temu, wbrew intencjom autorów nowelizacji ustawy, czas zwrotu instalacji... zdecydowanie się skróci. Dla domowej fotowoltaiki nadchodzi złoty rok, dystrybutorzy dopiero podniosą lament, jak okaże się, że ludzie przewymiarowują instalacje na maxa, aby nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać na sprzedaży prądu.
 • aska 2021-12-28 12:17:02
  Moim zdaniem sens ma produkcja prądu wyłącznie na potrzeby własne czyli tzw. instalacja wyspowa. Jeżeli podłączysz się z FV do sieci, to nie dość że zechcą Twój prąd niemal za darmo, to jeszcze przy braku zasilania w sieci prądu nie masz wcale, a i sieci energetyczne mogą nie odbierać twojego prądu jak akurat mają za dużo. Instalacja wyspowa wymaga drogich akumulatorów o odpowiedniej pojemności. W słoneczny dzień wykorzystujesz prąd produkowany na bieżąco przez panele i ładujesz akumulatory, aby korzystać ze swojego prądu po zmroku, a może nawet uciułasz zapas na deszczowy dzień. Jak ci braknie prądu, to bierzesz z sieci jak dotychczas. Uczysz się tak planować prace, aby maksymalnie wykorzystać swój prąd. Na zimę można zainstalować wiatrak (np. o osi pionowej) i coś ci tam jeszcze naprodukuje. Przerobiłam temat i instalacja taka na najlepszych komponentach jest paskudnie droga i nieprędko się zwróci. Drugi problem to taki, że w Polsce nikt nie potrafi jej wykonać. Oczywiście może się okazać, że ceny energii tak szybko będą drożały, że szybciej wyjdziesz na swoje, a i przy braku zasilania w sieci nie siedzisz przy świeczkach i podstawowe maszyny zasilisz.
  • Robert 2021-12-28 17:48:14
   Ile razy w roku nie masz prądu, ja przez 2 lata nie miałem prądu 2 razu po 2-3 godziny. Wiec sprawa marginalna.
  • Sprzedawca PV 2021-12-28 23:08:16
   Piszesz głupoty!!! Totalne głupoty!!! Instalacja PV zwraca się w 5-6 lat, bez dotacji 5-8, zależy od mocy oraz czy na firmę czy osobę prywatną. Instalacja wg twojej propozycji nie zwróci się NIGDY. Akumulatory, które pokryją zaledwie POŁOWĘ dziennej produkcji kosztują 80% wartości dobrze dobranej instalacji. Przy instalacji dobranej do potrzeb latem w słoneczny dzień będą naładowane na 100% ok. godz. 11-tej, a potem nadwyżka i tak pójdzie do sieci. Po zaniku napięcia z sieci instalacja NIE BĘDZIE produkować prądu. Przy tak dobranych akumulatorach latem w nocy nie wykorzystasz zgromadzonej energii, a od końca września do połowy marca będziesz ładować swoje akumulatory prądem z sieci, bo tego z instalacji nie wystarczy.
 • Piotr 2021-12-28 11:16:50
  mam nadzieję, że trend w fotowoltaice będzie wzrostowy, a polskie firmy z tej branży ( Hewalex czy Maxcom eco Energy) ciągle będą miały dla klientów atrakcyjne oferty instalacji paneli.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.