Istnieją zabrudzenia niemożliwe do usunięcia poprzez opady atmosferyczne. Chodzi przede wszystkim o ptasie odchody, które zasychają na powierzchni modułów fotowoltaicznych.

Kiedy zabrudzenia obniżają efektywną pracę modułów fotowoltaicznych?

Standardowe zanieczyszczenia paneli słonecznych mogą powodować spadek mocy nawet o kilka procent w porównaniu do idealnie czystej powierzchni modułów.

Grubsza warstwa brudu może doprowadzić do ich przysłonięcia i w konsekwencji do zmniejszenia uzysku. Tak jak staramy się uniknąć zacienienia, tak powinniśmy uważać na stan i czystość posiadanych paneli.

- W przypadku urządzeń elektrycznych należy wystrzegać się pochopnych, nierozważnych decyzji – a do takich należy samodzielna próba naprawy czy właśnie oczyszczenia instalacji. Błędne użytkowanie zakupionych urządzeń może doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożarów czy porażeń prądem, więc to kwestia bezpieczeństwa - dodaje Bartosz Majewski, członek zarządu ds. operacyjnych Edison Energia.

Jeżeli inwestor mieszka przy ruchliwej drodze gruntowej, to po lecie z małą ilością opadów atmosferycznych, warto przemyć panele w okresie jesiennym, aby zapewnić jak największy uzysk.

Ile kosztuje usługa czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się samodzielnego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Warto w tym celu zatrudnić firmę zewnętrzną, która specjalizuje się w usługach tego typu.

Korzystając z usługi należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokiego ciśnienia wody. Dlatego nie należy sięgać po popularne myjki, mimo że ich użycie wydaje się najpraktyczniejszym wyborem.

- Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do mikrouszkodzeń. Należy unikać też wszelkich szorstkich gąbek i szczotek, które rysują powierzchnię panelu słonecznego – mówi Agnieszka Kamińska-Strzelec, Szefowa Działu Serwisu Edison Energia.

Warto skorzystać z usługi myjącej profesjonalnej firmy, kiedy właściciel instalacji fotowoltaicznej musi mierzyć się z dużymi i uporczywymi zabrudzeniami, będącymi efektem zaniedbania oraz koniecznością wykonania tej pracy na wysokości (dachu domu).

- Odradza się wtedy stosowania silnych detergentów, które mogłyby wejść w niekorzystną reakcję chemiczną z materiałami używanymi do produkcji modułów fotowoltaicznych – dodaje Agnieszka Kamińska-Strzelec.

Średni koszt mycia paneli fotowoltaicznych nie przekracza 8-10 zł za 1 metr kwadratowy oczyszczanej powierzchni. Oczywiście możemy znaleźć tańsze oferty związane ze świadczeniem usług oczyszczania i konserwacji paneli, ale lepiej w tej kwestii zweryfikować doświadczenie oraz zapoznać się z technologią oczyszczania stosowaną przez taką firmę.