Podwyżki cen gazu ziemnego o 54 proc., energii elektrycznej o 24 proc., a także znaczne wzrosty cen węgla, pelletu i drewna, które stały się faktem już z końcem minionego roku, oznaczają dla większości znacząco wyższe wydatki na ogrzewanie, a te w naszej strefie klimatycznej pozostają ważnym składnikiem budżetu każdego gospodarstwa domowego.

W skrócie w 2022 r. wszyscy zapłacimy więcej, bez względu na to czy ogrzewamy dom gazem, ekogroszkiem, pelletem czy pompą ciepła. Czy jest jakaś dobra wiadomość?

Właściciele nowych i lepiej docieplonych domów mogą się cieszyć gdyż  ogrzewanie będzie realnie tańsze niż słabo izolowanych budynków. Dlaczego?

Otóż wzrost cen, jak wspomniano, dotyczy wszystkich paliw opałowych, zaś termomodernizacja, poza względami ekologicznymi, oznacza mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię cieplną, a tym samym niższe koszty ogrzewania.

Jaką kwotą będą różnić się koszty ogrzewania w 2021 r i 2022 r.?

Skoro jednak wiemy, że ogrzewanie będzie droższe, to sprawdźmy o ile i dla kogo najbardziej? Aby to policzyć eksperci Rotenso Aquami wykonali kalkulację uwzględniającą aktualne koszty najpopularniejszych paliw opałowych oraz energii.

Obliczenia przeprowadzono dla nowego domu o powierzchni do ogrzania 140 m2 wybudowanego zgodnie ze standardem WT2021 o całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło 11677 kWh/rok, zamieszkałego przez 4 osobową rodzinę, której każdy członek zużywa dziennie 50 l ciepłej wody użytkowej. 

W kalkulacji brali pod uwagę ceny gazu według taryf spółki PGNiG dla okręgu wrocławskiego, ceny prądu z cennika taryfy G11 z TAURON Polska Energia S.A. oraz uśrednione rynkowe ceny ekogroszku i pelletu.

Takie same wyliczenia przeprowadzono także dla nieco starszego budynku o porównywalnej powierzchni, wybudowanego lub zmodernizowanego do standardu WT2014, którego zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe i wynosi 19657 kWh/rok.

Porównanie kosztów ogrzewania na rok 2022 w przypadku lepiej docieplonego domu zgodnie z wymaganiami zawartymi w Warunkach Technicznych z 2021 r. Źródło: Rotenso Aquami
Porównanie kosztów ogrzewania na rok 2022 w przypadku lepiej docieplonego domu zgodnie z wymaganiami zawartymi w Warunkach Technicznych z 2021 r. Źródło: Rotenso Aquami

Zakładając, że tegoroczna zima będzie porównywalna pod względem temperatur do ubiegłorocznej to z wyliczeń wynika, że podwyżki najmocniej odczują właściciele domów ogrzewanych za pomocą kondensacyjnego kotła gazowego.

Jeżeli jesteśmy właścicielami nowego domu to nasz rachunek za ogrzewanie gazem w tym sezonie grzewczym wyniesie ok. 4 188,36 zł brutto, podczas gdy w ubiegłym roku zapłaciliśmy ok. 2 786,45 zł brutto.

Jeżeli nasz dom jest nieco starszy, będzie spełniał warunki technicznie WT 2014 , a co za tym idzie słabiej izolowany, podwyżkę odczujemy jeszcze dotkliwiej ponieważ rachunek wyniesie już ok. 6 675,93 zł brutto, co w porównywaniu z ubiegłorocznym w wysokości ok. 4 316,00 zł brutto oznacza wzrost o 35,35%.

Sprawdź ceny węgla na Giełdzie Rolnej 

Porównanie kosztów ogrzewania na rok 2022 w przypadku słabiej docieplonego domu zgodnie z wymaganiami zawartymi w Warunkach Technicznych z 2014  r. Źródło: Rotenso Aquami
Porównanie kosztów ogrzewania na rok 2022 w przypadku słabiej docieplonego domu zgodnie z wymaganiami zawartymi w Warunkach Technicznych z 2014 r. Źródło: Rotenso Aquami

Koszt ogrzania nowego energooszczędnego domu spełniającego WT 2021 pompą ciepła powietrze - woda np. Rotenso Aquami zakwalifikowaną w programie „Czyste Powietrze” jako urządzenie o podwyższonej klasie efektywności energetycznej  to z kolei wydatek w bieżącym roku rzędu 2 366,23 zł brutto w 2022 r., w stosunku do 2 083,01 zł brutto w 2021 r. czyli jeszcze przed podwyżką ceny prądu, wydaje się do przyjęcia.

Prawie tyle samo zapłacimy decydując się na ogrzewaniem nowego domu za pomocą kotła na ekogroszek bo 2 393,72 zł brutto.

Decydując się jednak na tradycyjny kocioł na paliwo stałe musimy mieć na uwadze konieczność pełnej obsługi tzw. brudnej kotłowni oraz problem niskiej emisji.

Prognozy na 2022 r., lepiej wybrać pompę ciepła czy kocioł na gaz?

Z analizy HRE Investments wynika, iż w 2021 r. w Polsce powstało około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań. To najwięcej od ponad 40 lat. Wszyscy Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali w jakie źródło ciepła zainwestować stoją obecnie przed trudnym wyborem.

Ten sam dylemat dotyczy osób  zamierzających wymienić stary piec na nowe źródło ciepła. Wiadomo, że rezultatem podwyżek cen gazu może być mniejsza liczba wniosków o dotację w programie „Czyste powietrze”, w szczególności wśród tych wnioskodawców, którzy planowali wymianę starego kopciucha na kocioł gazowy. Jaka jest obecnie rozsądna alternatywa dla kotłów na paliwa stałe?

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

- Nie ulega wątpliwości, że podwyżki cen gazu, prądu i innych paliw opałowych poważnie uszczuplą portfele Polaków. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wybór oszczędnego źródła ogrzewania, przed którym stoją osoby zarówno planujący budowę domu jak i modernizację kotłowni. Po raz pierwszy, mimo podwyżek cen prądu, przy aktualnym wzroście cen gazu, ogrzewanie za pomocą pompy ciepła stało się znacząco tańsze od ogrzewania domu gazem ziemnym. Dotąd, te dwa sposoby ogrzewania były ze sobą zestawiane ze względu na komfort użytkowania. W przypadku pomp ciepła zwraca się dodatkowo uwagę na to, że jest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania - ocenia Piotr Miklasz menedżer produktu ds. Pomp Ciepła Rotenso Aquami.