Foton Technik zaprezentował kolejny produkt wchodzący w skład oferty Comfort Home - aplikację zsynchronizowaną z instalacją fotowoltaiczną oraz w dalszej kolejności z inteligentnymi urządzeniami takimi jak pompa ciepła czy magazyny energii.

To pierwsza tego typu spersonalizowana aplikacja na rynku, która pozwoli z jednej strony na zarządzanie przepływem energii w domu, a z drugiej na kompleksowe i inteligentne sterowanie systemem urządzeń domowych, co wyraźnie podwyższy komfort codziennego życia klientów.

Aplikacja nauczy Cię, jak oszczędzać prąd z fotowoltaiki

Aplikacja Foton Home oferuje szeroki wachlarz funkcjonalności. Dzięki niej klient będzie mógł monitorować pracę swojej instalacji fotowoltaicznej, co pozwoli mu w świadomy sposób korzystać z wyprodukowanej energii.

Podstawową funkcją aplikacji jest możliwość sprawdzenia takich danych, jak:

  • ilość wygenerowanej energii;
  • wydajność instalacji;
  • zużycie energii własnej/ z sieci;
  • dane historyczne i porównanie ze stanem obecnym;
  • wpływ na środowisko.

Aplikacja pokazuje m.in. ilość wygenerowanej oraz zużytej energii – jej przepływ w czasie, porównanie z danymi z poprzednich okresów, najlepszy dzień pod względem wygenerowanej energii w ostatnim tygodniu lub miesiącu, prognozy generowania energii oraz zużycie własne i zużycie z sieci, na dany moment.

Aplikacja prezentuje dane w formie liczbowej i za pomocą wykresów. Dodatkowo program pokazuje pozytywny wpływ naszej instalacji na środowisko naturalne, podając informację, o ile mniej CO2 zostało wyemitowane do atmosfery (ilość w kg) i ile drzew dzięki temu udało się ocalić. Aplikacja ma dwa tryby – jasny i ciemny, by każdy użytkownik mógł dostosować ją do swoich preferencji.

- Aplikacja Foton Home jest zwieńczeniem pracy nad pakietem Comfort Home - systemem usług, który pozwoli naszym klientom w sposób komfortowy i świadomy korzystać z energii elektrycznej wyprodukowanej przez ich własną instalację fotowoltaiczną. Aplikacja to pierwszy krok, aby w przyszłości umożliwić naszym Klientom kompleksowe zarządzanie ekologicznym i inteligentnym domem. Aplikacja dzięki możliwości obserwacji i analizy danych, pozwala poznać osiągi instalacji fotowoltaicznej i nauczyć się jak najlepiej dysponować dostępną energią elektryczną. To nasz mały krok ku przyszłości, w której będziemy mogli zarządzać całym domem za pomocą jednego programu – powiedział Michał Skorupa, prezes zarządu Foton Technik, Grupa innogy.

Foton Home uczyni twój dom jeszcze bardzie inteligentnym

W aplikacji będą kolejno aktywowane coraz to nowe funkcje, pozwalające na inteligentne zarządzanie urządzeniami domowymi, takimi jak:

  • system ogrzewania,
  • klimatyzacja,
  • oświetlenie,
  • stacja ładująca samochody elektryczne,
  • włączniki napięcia.

Aplikacja jest kompatybilna z inwerterami – GoodWe, Fronius i SolarEdge. Jest dostępna w wersji na systemy Android i iOS.