PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe do ogrzania domu?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe do ogrzania domu? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe? Foto. justynkalp Pixabay

UOKiK ostrzega, że zakup kotła niespełniającego wymagań ustawowych może w ciągu najbliższych lat wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów demontażu niedozwolonego urządzenia oraz zakupem nowego. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe?W 2020 r. pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej sprawdzili 37 954 aukcje kotłów sprzedawanych na popularnych platformach (m.in. Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl). 

Zakwestionowali 7 223 aukcje, na których sprzedawcy oferowali kotły niezgodne z wymaganiami. Prezes UOKiK poinformował właścicieli tych platform o obowiązujących przepisach i wnioskował o usunięcie takich ofert lub poprawienie ich. W większości przypadków zostały one usunięte.

- W wielu polskich domach znajdują się przestarzałe kotły, w których spalane są złej jakości paliwa, a w najgorszych przypadkach nawet odpady. Emitują one do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia szkodliwe substancje w wysokich stężeniach. Kotły i piece starej generacji często nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych niebezpiecznych substancji, są zwyczajnie „trucicielami” – dodaje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. 

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie kotła na paliwo stałe? 

Kupujesz kocioł na paliwo stałe? Zwróć uwagę na:

 • Znak CE - musi być nim oznaczony każdy kocioł.
 • Wykonanie kotła – np. jakość spawów, występowanie ostrych krawędzi, o które można się zranić.
 • Wyposażenie kotła - kocioł musi mieć zawory bezpieczeństwa (np. przy sterowniku) oraz łatwo dostępny ogranicznik temperatury bezpieczeństwa (STB) – czyli system zabezpieczający wytwornicę ciepła przed przegrzaniem. Powinien być wyposażony w zawirowywacze, które montuje się w kanałach spalinowych kotłów. Zaburzają one ruch spalin po to, aby wymiana ciepła między gazami spalinowymi a krążącą w wymienniku kotła wodą była intensywna. Przekłada się to na wysoką sprawność urządzenia. Kocioł nie może mieć dodatkowego rusztu.
 • Materiały, z jakich wykonano komorę kotła - w przypadku kotłów węglowych sprawdź, czy palenisko jest wyposażone w elementy ceramiczne, które akumulują ciepło. To pozwala uzyskać wysoką temperaturę, w której następuje dokładne spalanie substancji lotnych wydzielających się z paliwa i oznacza mniejszą emisję szkodliwych związków do atmosfery.
 • Wskazanie rodzaju paliwa, jakim można palić w kotle – im więcej rodzajów paliwa można stosować, tym niższa może być sprawność urządzenia. Ponadto stosowanie paliwa innego niż wskazane przez producenta może zwiększyć emisję szkodliwych związków do atmosfery lub uszkodzić kocioł. Zwróć także uwagę czy tam, gdzie mieszkasz, nie obowiązuje zakaz używania danego rodzaju paliwa.
 • Sprawność kotła wskazana przez producenta - im wyższa sprawność kotła, tym więcej ciepła można uzyskać z porcji paliwa, a zatem mniej go zużywać, nie zmniejszając komfortu cieplnego domowników.
 • Sposób podawania paliwa - czy paliwo jest podawane ręcznie czy automatycznie – ten drugi sposób oszczędza twój czas.
 • Sposób spalania paliwa - kotły ze spalaniem dolnym zużywają mniej paliwa. W takich piecach pali się tylko niewielka jego część, w dolnej części komory zasypowej.
 • Pojemność komory zasypowej przy automatycznym podawaniu - jak długo kocioł będzie grzał bez konieczności uzupełniania paliwa.
 • Sposób czyszczenia – produkty spalania (np. sadza) osadzają się na elementach kotła i mogą prowadzić do zmniejszenia jego sprawności lub nawet samozapłonu. Łatwy dostęp do paleniska pozwoli na utrzymanie urządzenia na odpowiednim poziomie sprawności. Kocioł może być wyposażony w system półautomatycznego oczyszczania, co ułatwi dbanie o jego sprawność. Jeżeli do czyszczenia i konserwacji konieczne są profesjonalne narzędzia (np. specjalne szczotki), to powinny być one dostarczone wraz z kotłem.
 • Umieszczone przez producenta piktogramy ostrzegawcze, np. oznaczenie powierzchni, które mogą nagrzewać się podczas pracy lub wskazujących występowanie zagrożenia elektrycznego – producent powinien minimalizować zagrożenia dla użytkownika podczas eksploatacji kotła.
 • Instrukcję obsługi, która musi być dla ciebie zrozumiała. Z instrukcji dowiesz się, jak zainstalować kocioł, czym i w jaki sposób palić. Jednocześnie w instrukcji lub dołączonej do kotła dokumentacji powinny się znaleźć informacje dotyczące demontażu, recyklingu lub utylizacji kotła po zakończeniu jego eksploatacji.
 • Etykietę energetyczną, którą znajdziesz w miejscu sprzedaży. Pomoże ci ona porównać oferty i ułatwi wybór urządzenia, które jest jednocześnie oszczędne i wydajne. Najważniejszym parametrem pokazanym na etykiecie jest klasa efektywności energetycznej. Obecnie skala wynosi od A+++ (najlepsza) do D. Im wyższa klasa, tym bardziej efektywny kocioł i mniej energii zużywa do ogrzewania pomieszczeń. Wzory etykiet wraz z objaśnieniami dostępne są na stronie: www.uokik.gov.pl/kotly.
 • Kartę informacyjną produktu, w której znajdziesz takie dane jak nazwa dostawcy lub jego logo, identyfikator modelu, klasa efektywności energetycznej, znamionowa moc cieplna w kW, współczynnik efektywności energetycznej czy sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń czyli informację na temat sprawności kotła (im wyższa, tym lepiej) oraz poziomu emisji pyłu, tlenku węgla czy tlenków azotu (czyli wpływu kotła na jakość powietrza).


Graniczne wartości emisji (mg/m3)

Cząstki stałe Organiczne związki gazowe Tlenek węgla Tlenek azotu
Automatyczny sposób podawania paliwa 40 20 500 200 w przypadku kotłów na biomasę oraz 350 w przypadku kotłów na paliwa kopalne
Ręczny sposób podawania paliwa 60 30 700
Dopuszczalne wartości graniczne emisji szkodliwych związków (im niższa, tym kocioł mniej ich emituje). Źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze oferty na Giełdzie Rolnej!Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (43)

 • zbyszek 2021-02-22 00:15:27
  karol, .....bufor 500 litrów to za mało miałem podobny teraz dobudowałem pomieszczenie i mam obecnie 2tys litrów, szczędności są bardzo duże. Byłem sporo w Norwegii tam mają powszechnie zbiorniki 1200 litrów. zwiedzałem tam szkołę i był bufor 10 tys litrów
 • Tomasz 2021-02-21 13:08:22
  Witam wszystkich najlepsza konkluzja ekologiczna jest taka że gaz do ogrzewania domów jest Eko A ten sam gaz z większą akcyzą stosowany do napędu aut już nie
 • Ja 2021-02-21 10:08:22
  Wychodzi na to że trzeba coś zmienić bo opał jest teraz zbyt tani w porównaniu do zarobków. Jeszcze 10 lat temu na opalenie 160 m2 domu nalezalo wydać 2 przecietne pensje pracownika. Obecnie wystarczy 1 pensja. Oni myślą żeby ludziom nie żyło się zbyt dobrze.
  • Xeon 2021-02-28 10:10:52
   Najlepiej palmy gównianym węglem i śmieciami, jeździjmy starymi dieselami bez filtrów a potem chlip chlip panie bożu czemu mam raka, i wiem że nie tylko gówniane powietrze powoduje raka ale jest to czynnik na który nie mam wpływu bo cóż że ja będę palił gazem i jeździł rowerem, jak oszczędny somsiad będzie sypał węgiel do swojego kopciucha
   • ? 2021-02-28 11:42:15
    Xeon weż sobie coroczne raporty zanieczyszczenia powietrza z ostatnich lat i pomyśl, to nie boli. Czemu od roku jest znaczący spadek zanieczyszczenia,mimo że poprzednie zimy były łagodne, a obecna według tamtych-syberyjska! Ludzie przestali się ogrzewać, wszyscy wymienili piece na eko? Wystarczył coronawirs i ograniczenie ruchu lotniczego, oraz samochodowego, aby cała Polska w raportach pogodowych zrobiła się zielona. A była upstrzona na czerwono! W ubiegłych latach, gdy kładłem się na trawce latem, to miałem niebo porysowane spalinami samolotów jak kartka małego dziecka i kilka samolotów ciągnących nowe smugi. Teraz patrzę w pogodne niebo i mam czysty błękit. Najlepiej to wszystko zwalać na obywatela, a walka o czyste powietrze będzie skuteczna przy wspólnym, odpowiedzialnym i uczciwym współdziałaniu. Hipokryzja, to porażka
 • W. 2021-02-21 10:04:19
  Mam 8 ha. własnego lasu , głównie sosna , brzoza i hektar podmokłej olszyny . Dom duży , piętrowy , ale docieplony styropianem i dzwi i okna wymienione . Piec 20 Kw daje sobie spokojnie radę i nawet w największe mrozy jest ciepło . Przygotowanie opału kosztuje grosze , bo to koszt benzyny do piły i trochę ropy do traktora + własna praca , a suche drzewo jest tak samo eko jak pellet , nie mówiąc już o ekogroszku , który z ekologią nie ma nic wspólnego , jest jeszcze kwestia usuwania z lasu chorych drzew opanowanych przez korniki , to też jest dbanie o zdrowotność lasu i jest pro- eko . Ceny pieców na pellet są kosmiczne , a dofinsowanie niezbyt duże , pellet dobrej jakości kosztuję krocie , oczywiście nie ma co ukrywać że piec na pellet jest bezobsługowy, ale pod względem ekonomicznym nie może konkurować ze zwykłym na drzewo . Myślę że na wsiach powinno być większe wsparcie finansowe do ocieplana domu i wymiany starych okien i drzwi niż samych pieców , bo to pozwala zaoszczędzić masę opału i zmniejszyć znaczącą CO2 .
  • AB 2021-02-21 11:02:24
   CO2 z biomasy jest neutralny dla środowiska.
   • Yrek 2021-02-28 10:13:42
    Większej głupoty w życiu nie słyszałem ale jak masz jakieś naukowe źródła które potwierdzą twoje zdanie to chętnie poczytam
   • Fx431 2021-02-28 10:21:48
    A niby czym się różni wydzielanie do atmosfery CO2 ze spalania biomasy od CO2 wydzielanego podczas spalania ropy naftowej nieuku, CO2 to CO2 nie ma znaczenia skąd pochodzi, zamiast pisać tu takie kocopoły to wziąbyś się trochę doedukował
  • Ja pieca nie wymienię 2021-02-22 13:38:59
   Stoi sobie w pokoju i grzeje kiedy kocioł nie daje rady. Nie rozumiem, jak może się wypowiadać publicznie ktoś, kto nie wie czym się różni kocioł od pieca?
   • W 2021-02-22 14:18:06
    Piec to nazwa potoczna , a kocioł to fachową . Nie jestem hydraulikiem o ni nie muszę używać fachowych terminów , ważne aby każdy zrozumiał w czym rzecz , ale jak widać ty wolisz szukać dziury w całym . Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania z programu czyste powietrze będziesz musiał pieczke trwale wyłączyć z eksploatacji ( czyli rozwalić )
   • Ta 2021-02-23 15:18:12
    bo w kotłowni nie stoją kotły tylko piece... Szkoda słów.
   • W. 2021-02-23 15:51:08
    Czemu jesteś taki upierdliwy ? Termin piec co funkcjonuje w potocznej mowie i często jest używany dla urządzenia ogrzewającego cały dom, , częściej używa się sformułowania " idź podłóż drzewa do pieca " niż " weź podłóż drzewa do kotła" . Każdy kto czytał mój komentarz wiedział że chodzi mi o piec centralnego ogrzewania , a nie piec kaflowy czy kozę .
   • Mówisz 2021-02-26 11:40:03
    że nie warto uczyć się i funkcjonować jak nieuki, żeby cię przypadkiem nie wytknęli palcem? Nie chcesz wyróżniać się z tłumu wiedzą? Jakie jeszcze pobudki Tobą kierują, że masz w pogardzie wiedzę i osiągnięcia poprzedników? Słowa piec i kocioł od razu określają z jakim rodzajem źródła ciepła mamy. Piec oddaje ciepło bezpośrednio do otoczenia. Kocioł stoi gdzieś z boku, grzeje wodę lub inną substancję, która przenosi ciepło do grzejników. Bez uściślania, bez kontekstu, bez bzdurnych tłumaczeń. Jeśli dzieci mówią na g..no "papu" to nie znaczy, że dorośli mają to jeść.
   • W. 2021-02-26 12:14:19
    Serio ??? Taki z ciebie fachowiec od kotłów i pieców , a nie wiesz że piec może być również z płaszczem wodnym , cegiełką . Może więc ogrzewać nie tylko to pomieszczenie w którym stoi , ale też inne .
 • Roksana 2021-02-21 08:38:16
  Ta cała ekologia to tylko nabijanie kasy wielkim koncernom, a ty szaraczka w ogóle się nie liczysz. Dopłaty do kotłów eko 5 tysięcy, śmiechu warte,cała masa urzędasów dbających o przyznawanie dopłat na wymianę kotła,ale czy normalna rodzinę stać wyłożyć z kieszeni 15 tysięcy i otrzymać zwrotu tylko5,,,niech dadzą prąd i gaz za darmo to wszyscy będziemy eko,a jak nie niech ugryzą się w tyłek, A samoloty dalej latają i nie mają dpfu,i całego tego gówna,grupa oszołomów chce narzucać swoje chore idee ogółowi.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.186.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.