PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?
Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych? Foto. Hewalex

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych? Czy zbyt wysokie nasłonecznienie i temperatura nie szkodzą produkcji prądu przez instalacje fotwoltaiczne?Przy wyborze paneli fotowoltaicznych stosowanych w mikroinstalacjach nie liczy się tylko potencjalna ilość wyprodukowanej energii, wyrażona procentowo w sprawności nominalnej, ale szczególne znaczenie ma podwyższona sprawność jego modułów przy słabym oświetleniu. W polskim klimacie instalacje PV pracują o średnim natężeniu promieniowania słonecznego wynoszącego ok. 800-900 W/m2. Jednak jest to tylko średnia. W okresie zimowym rzadko będzie ono przekraczać 300-400 W/m2.

Z tego powodu ważne jest, aby efektywna praca baterii została zachowana nawet w słabych warunkach słonecznych. Dlatego też należy pamiętać, że moduły z ogniwami polikrystalicznymi (wykonanymi z wykrystilizowanego krzemu) pomimo, że osiągają słabszą sprawność niż monokrystaliczne w warunkach STC to mogą wydajniej pracować w warunkach większego zachmurzenia. Z kolei panele monokrystaliczne są najbardziej wydajne w dni słoneczne.

Warto też wybierać moduły o niskotemperaturowym wskaźniku mocy, co oznacza niski spadek wydajności przy wysokich temperaturach. Standardowo każdy stopień Celsjusza powyżej 25°C oznacza spadek mocy o 0,38%.

Oznacza to, że przy wzroście temperatury otoczenia do 80°C obniżenie mocy może sięgną ponad 20% w stosunku do szczytowej mocy nominalnej modułu. Jest to istotne w przypadku fotowoltaicznych instalacji dachowych, które nie zawsze są właściwie wentylowane.

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych o modułach dostarczających mocy szczytowej sięgającej nawet ponad 370 Wp (na rynku pojawiają się panele o mocy sięgającej ponad 500 Wp) należy też sprawdzić czy będą one efektywnie współpracowały z falownikiem (inwerterem), zamieniającym wyprodukowany prąd stały w zmienny.

Wysokość napięcie modułów fotowoltaicznych musi odpowiadać zakresowi napięcia falownika, w którym będzie on optymalnie zamieniał prąd stały w zmienny. Warto także sprawdzić czy panele słoneczne wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną ARC glass, która umożliwia zwiększenie wydajności konwersji modułu z 3,5% nawet do 5%. Jakimi zatem parametrami powinny charakteryzować się panele fotowoltaiczne, aby efektywnie zamieniały energię słoneczną na elektryczną?

Jakie parametry określają sprawność paneli fotowoltaicznych?

Jednym z parametrów określających wydajność pracy panelu PV jest sprawność poszczególnego ogniwa fotowoltaicznego. Parametr ten procentowo określa ile energii słonecznej dany moduł lub ogniwo jest w stanie wykorzystać do produkcji prądu. Na jego wielkość ma wpływ moc szczytowa ogniwa lub modułu słonecznego oraz natężenie promieniowania słonecznego, jak i temperatura otoczenia. Przykładowo, moduły krzemowe mimo że zaliczane są do I generacji, wyróżniają się wysoką sprawnością (wydajnością konwersji), sięgającą 17-22%. A im większa sprawność podawana przez producentów, tym teoretycznie więcej dany moduł jest w stanie wytworzyć energii elektrycznej. Pojęcie sprawności ogniwa lub modułu wydaje się więc być całkiem obiektywnym pojęciem opisującym wydajność konwersji energii słonecznej w elektryczną, szczególnie kiedy porównujemy różne produkty. Nic bardziej mylnego.

Jaka jest rzeczywista sprawność paneli fotowoltaicznych?

Otóż producenci oznaczają swoje panele fotowoltaiczne informacją, że osiągają określone parametry pracy w standardowych warunkach nazywanych STC (Standard Test Condition). Co to oznacza?

STC to warunki laboratoryjne, w których producenci testują swoje ogniwa fotowoltaiczne, czyli w natężeniu promieniowania słonecznego1000 W/m2, spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery (poziom zachmurzenia) AM 1,5 o mocy i stałej temperaturze 25°C. Dodatkowo podają moc szczytową Wp (Watt peak) jaką osiągają ich produkty w tych warunkach. W praktyce moduły, jak i ogniwa rzadko pracują w tak idealnych warunkach.

Warto sprawdzić charakterystykę prądowo-napięciową wydajności modułów w różnych, niestandardowych  warunkach pracy. Dlatego też część producentów modułów podają wydajność ogniw lub modułów w tzw. warunkach normalnych czyli NOCT (Normal Operating Cell Temperature), czyli tych bardziej zbliżonych do naturalnych. Te normalne warunki zostały określone, jako temperatura otoczenia w zakresie 40-50°C; prędkość wiatru 1 m/s; natężenie promieniowania słonecznego 800 W/m2, przy spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery AM 1,5.

Każde ogniwo słoneczne traci efektywność w niskich warunkach natężenia promieniowania słonecznego ok. 3-4% w stosunku do warunków laboratoryjnych STC. Parametr sprawności modułu nie jest więc tak obiektywnym parametrem, biorąc pod uwagę, że rzeczywista sprawność modułów zmniejsza się nie tylko w przypadku większego zachmurzenia, ale wraz ze wzrostem temperatury panelu fotowoltaicznego.

Wraz ze wzrostem temperatury panelu obniża się napięcie jego pracy  i w efekcie spada także jego moc. Przykładowo dla temperatury panelu rzędu 70 °C (przy 1000 W/m²) moc (Pmax) będzie się obniżać do ok. 80% mocy nominalnej panelu. Jeśli była ona deklarowana np. jako np. 340 Wp, to w opisanych warunkach rzeczywistych, moc panelu spadnie do. 272 W.

Dlatego też przy wyborze paneli fotowoltaicznych ważna jest nie tylko sama prawność czy też moc szczytowa, osiągnięta w laboratoryjnych warunkach, ale też i inne parametry. Warto więc dobierać panele fotowoltaiczne z doświadczonym ekspertem, który zaprojektuje moc oraz liczbę modułów PV tak, aby realnie zaspokajała zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • Sławek 2021-03-12 10:22:00
  "W polskim klimacie instalacje PV pracują o średnim natężeniu promieniowania słonecznego wynoszącego ok. 800-9000 W/m2 " Bardzo ciekawe
  • Wlasciciel 2021-03-12 14:02:21
   Ja tam nie wiem ile pracuja ale tak jak licze to jak mam 10kwp to mi w roku zrobi ponad 10kwh oczywiscie na poludnie bo inaczej to nie warto tego zakladac. I oczywiscie za wiecej jak 3tys brutto za 1kwp tez nie warto przypominam
  • Roliwork 2021-03-13 19:08:32
   Właśnie przytakim nasłonecznieniu wystarczyło by 3kw i mamy ponad 10kw fajny błąd
 • Wlasciciel 2021-03-11 19:57:30
  Powyzej 3 tys brutto za 1kWp przeganiac z podworka.
  • Tomasz 2021-03-11 21:28:17
   To zakup sobie na aliexoress,będzie pan zadowolony A montaż z sąsiadem albo szwagrem przy browarku,tylko nie płaczcie jak wam się dach zajara.
  • Mp3 2021-03-11 22:05:18
   Taaaaak a potem jak coś się zepsuje to już firmy nie ma Takich firm co sprzedawały po 2600 już na rynku nie ma Są inne też sprzedają po 2600 ale o dziwo6ten sam właściciel Pomyśl dlaczego?
   • Wlasciciel 2021-03-11 22:26:20
    Ja mam za tyle zalozone od prawie roku juz oczywiscie z konstrukcja na gruncie. Troche bylo pilnowania ze swoim elektrykiem zeby nie zrobili fuszerki. A gwarancja? Producenta zawsze jest. A te firmy co biora po 4tys za kwp inna gwarancje oferuja? Tez producenta. Przeciez sam material to przy 3tys brutto to gdzies 50% reszta ich zarobek to malo? To prosze sobie policzyc ile nam zostaje albo w innej branzy. To sa kokosy przy 3tys za 1kwp. Pozdrawiam
  • Gringo 2021-03-12 07:33:29
   W takim razie na jakich podzespołach masz tą instalacje? Podaj proszę markę paneli i falownika. Dali Ci gwarancję na montaż?
   • Wlasciciel 2021-03-12 13:59:34
    Srednia polka na tamten czas 29x ja solary 340 hc czarna rama i falownik goodwe kable 6mm konstrukcja invendo polska zabezpieczenia tej firmy w sumie najlepszej na litere w nie pamietam dokladnie nazwy wiec nie chce przekrecac, co tam jeszcze podkladki pod uchwyty wszystko jak powinno byc Pisze to dlatego zeby ludzie zrozumieli ze to jest tanie jak barszcz tylko ktos sobie wymyslil i proboje wmowic ciemnym ludzia ze to musi kosztowac.
  • Stanisław 2021-03-13 08:46:10
   tylko żeby się nie okazało, że te 2600 za 1kWp to stary Panel z Niemiec , po kilkunastu latach pracy, po renowacji + ekipy które nie mają doświadczenia przy instalacji. Gwarancja producenta jest wtedy, jeśli były zachowane odpowiednie metody, narzędzia, uchwyty, w odpowiednim miejscu, odpowiednie śruby itp itd a nie jakieś najtańsze dziadostwo z Hipermarketu budowlanego. Jak coś się stanie złego podczas eksploatacji, to jak będzie montaż niezgodnie z kartą producenta , to zapomnij o gwarancji, a ubezpieczyciel (jeśli nawet sobie ubezpieczysz ), to pierwsze sprawdzi czy było zgodnie zainstalowane z wymaganiami producenta/kartą produktu. Więc jak ci się dach spali albo dach zerwie podczas wichury.. to policz sobie realny koszt vs te 2,6kWp które cieszyłeś się mając na papierze w dniu podpisania umowy, że tanio masz instalację. I wtedy zajrzjj w lustro i powiedz temu co tam zobaczyłeś, jaki interes życia sobie zrobiłeś.. Jak coś jest tanie, to w eksploatacji jest z reguły 2-3 razy droższe. Nie wspominam o tym że firma krzak po 2latach znika z rynku, a masz gwarancję na 15-25lat... Powodzenia z dochodzeniem roszczeń. Spokój musi kosztować i realne koszty to musi być powyżej 3 kWp za pożądny sprzet i pożądną instalację
   • Wlasciciel 2021-03-13 11:41:48
    Dla mnie to mozecie zaplacic nawet 7tys za kwp i miec gwarancje nawet na 50 lat. Ja po 8latach to raczej zmienie to na lepszy model I jeszcze mi zostanie z tych wydanych 30 tys na waciki a ty siedziec mozesz nawet z tym 30lat. Kazdy liczy inaczej ja placilem 6tys rocznir za prad wiecej jak 30 za to bym nie zaplacil. 5 lat splaci sie a w 8 zarobi na cos nowszego A ty sobie pilnuj gwarancji w tym czasie
 • Xyz 2021-03-11 19:32:53
  Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na chore ceny tego szajsu. Sraczkę wszyscy teraz mają a za dwa,trzy lata będzie taniej o połowę. Kiedy się zwrócą koszty przy obecnym zakupie?
  • Zyx 2021-03-11 21:26:59
   Im szybciej prąd pójdzie do góry, tym szybciej instalacja się zwróci.
 • Waldek 2021-03-11 17:56:13
  Witam, ja nastawiam prąd na "Koziennice" i jest wtedy najtaniej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.16.13
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.