NFOŚiGW poddał, że od początku trwania programu "Czyste powietrze", czyli od 19 września 2018 roku, złożono 151 457 wniosków na kwotę ponad 3 mld zł (dotacje i pożyczki).

Fundusz dodał, że w nowej odsłonie programu, czyli od połowy maja br. beneficjenci złożyli już ponad 12 tys. Od 10 czerwca z kolei złożono 1008 wniosków drogą elektroniczną. W "Czystym powietrzu 2.0" wnioskodawcy zawnioskowali o ponad 123 mln zł dotacji.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Budżet programu to 103 mld zł.

Od 15 maja ruszyła nowa odsłona programu, która uzależnia wysokości dotacji od efektu ekologicznego inwestycji. Uproszczono też formularz wniosku, tak by jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników. Od 10 czerwca wnioski w "Czystym powietrzu" można składać elektroniczne za pośrednictwem serwisu gov.pl.