W ubiegłym tygodniu największa górnicza spółka ogłosiła, że w poniedziałki, środy i piątki w jej sklepie internetowym sprzedawane będą miały węglowe, nadające się do zużycia jako opał dla gospodarstw domowych - w specjalnie przystosowanych do tego kotłach.

W pozostałe dni robocze - wtorki i czwartki - w e-sklepie sprzedawane są lepsze gatunki węgla opałowego, standardowo stosowane przez gospodarstwa domowe - tego typu węgiel usiłują kupić tysiące odbiorców, a podczas sesji zakupowych popyt znacznie przewyższa podaż. Miniony piątek był pierwszym dniem, kiedy sklep internetowy PGG zaoferował miały węglowe.

-Na pierwszej sesji podaż przewyższała popyt. Do sprzedaży wystawiono 40 tys. ton miałów węglowych, z czego klienci kupili około 10 tys. ton węgla. Sortyment miałowy jest ciągle dostępny - poinformował w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Spółka zapowiedziała kontynuację sprzedaży miału węglowego na kolejnych sesjach w e-sklepie: w poniedziałki, środy i piątki, od godziny 16.00. "Za każdym razem udostępnionych zostanie około 30 tys. ton miałów węglowych dla gospodarstw domowych" - podał rzecznik PGG.

Sprzedaż obejmie miały węglowe luzem oraz konfekcjonowane w opakowaniach typu big-bag o wadze jednej tony. Ze względów logistycznych, odbioru zakupionych przez klientów węgli miałowych z kopalń dokonują wyłącznie przewoźnicy partnerów PGG, czyli kwalifikowanych dostawców węgla.

Oferowane przez PGG w e-sklepie miały to - ja podaje spółka - "węgiel energetyczny o uziarnieniu do 20 mm, o niskiej zawartości popiołu i spiekalności, bez zanieczyszczeń mułowych, o stabilnych parametrach i względnie wysokiej wartości opałowej". Taki węgiel może sprawdzać się jako pełnowartościowe paliwo do tradycyjnych kotłów zasypowych lub kotłów miałowych - w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale także w gospodarstwach domowych.

-PGG oferuje najlepsze jakościowo miały węglowe, które nadają się do zużycia jako opał dla gospodarstw domowych w specjalnie przystosowanych do tego kotłach. Są paliwem bezpiecznym dla użytkowników - zapewnia firma.