PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowy system rozliczeń prądu z fotowoltaiki wydłuży czas zwrotu inwestycji do 16 lat

Według analizy przygotowanej na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego  opłacalność instalacji fotowoltaicznych drastycznie się obniży z powodu zmiany przepisów dotyczących zasad rozliczania prądu wyprodukowanego z OZE. Jak podaje PAM czas zwrotu inwestycji w domową fotowoltakę wydłuży się do 16 lat. • System rozliczeń proponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wydłuża czas zwrotu z inwestycji o 50-80%.
 • Na przykład dla gospodarstw domowych przyłączonych do sieci Tauron Dystrybucja SA z 7 do 13 lat (wg cen z roku 2020).
 • Zwiększa się ryzyko inwestycyjne, ponieważ gospodarstwa domowe nie są w stanie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny na Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii na przestrzeni najbliższych 20 lat

Dr Jan Rączka, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, przygotował analizę, w której  policzył opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaicznych.

W swoich rachubach wziął on pod uwagę cztery scenariusze: obecny system wsparcia, nieaktualny już projekt poselski autorstwa Jadwigi Emilewicz, przegłosowane już w parlamencie nowe zasady rozliczania prądu z fotowoltaiki autorstwa Ministerstwa Klimatu oraz propozycję społeczną. 

Okazuje się, że według raportu najmniej korzystny dla prosumenta, czyli producenta własnego prądu, jest przegłosowany już projekt rządowy. 

Jak podkreśla dr Jan Rączka, po wejściu nowych przepisów, czyli od 1 kwietania 2022 r. inwestycja w fotowoltaikę spłaci się dopiero po 16 latach (dostawca Enea). To najgorsza z opcji.

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę z analizy prognozowanych cen energii w 2020 r. Opracowanie: Polski Alarm Smogowy
Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę z analizy prognozowanych cen energii w 2020 r. Opracowanie: Polski Alarm Smogowy

U innych dostawców energii nie będzie lepiej – czas zwrotu waha się od 12,5 do 14,5 roku. Dla porównania: w obecnym systemie wsparcia instalacja zwróci się po 6,5 do 9,5 roku.

– Analiza jaką przygotowaliśmy pokazuje, że przedstawiona przez Ministerstwo Klimatu propozycja zaszkodzi prosumentowi i, wbrew temu co twierdzi Ministerstwo, zaszkodzi obywatelom produkującym własny prąd – powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - W obliczu rosnących cen energii działanie na szkodę obywateli poprzez zmniejszenie opłacalności ich inwestycji w fotowoltaikę jest zupełnie niezrozumiałe. Apeluję do ministra odłożenie zaproponowanych zmian i spokojne przygotowanie rozwiązań, które będą uwzględniać interesy obywateli - dodaje lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaika z analizy prognozowanych cen w 2022 r. Opracowanie: Polski Alarm Smogowy
Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaika z analizy prognozowanych cen w 2022 r. Opracowanie: Polski Alarm Smogowy

To zły moment na zmianę systemu rozliczeń prądu z fotowoltaiki

Obniżona opłacalność inwestycji w fotowoltaikę to nie jedyne mankamenty propozycji rządowej. Dr Jan Rączka podkreśla w analizie inne niekorzystne czynniki, które utrudnią rozwój domowej fotowoltaiki.

Zdaniem eksperta to bardzo zły moment na na zmianę systemu rozliczeń energii elektrycznej. Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną może być skutecznym antidotum na bardzo wysokie ceny energii elektrycznej i innych nośników energii.

One rosną gwałtownie od początku 2021 roku. Ceny hurtowe energii elektrycznej w rocznych kontraktach terminowych wzrosły o 70% między wrześniem 2020 roku a wrześniem 2021 roku.

Jak podkreślają ekspert Polskiego Alarmu Smogowego, orzyszłych prosumentów zaskoczono zmianą systemu rozliczeń. Przez wiele lat rząd zachęcał gospodarstwa domowe do aktywności w tym obszarze. Nawet jeżeli zmiany mają nastąpić, to z odpowiednio długim vocatio legis, liczonym raczej w latach niż w miesiącach.

W rządowym pomyśle na fotowoltaikę obywatel będzie handlował wyprodukowaną przez siebie energią i skazany będzie na wahania na rynku cen energii. Zwiększy to ryzyko inwestycyjne, ponieważ gospodarstwa domowe nie są w stanie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny prądu we najbliższych latach. Niepewność nie sprzyja inwestycjom. Swoimi działaniami rząd powinien redukować niepewność, a nie ją zwiększać.

Zdaniem ekspertów z Polskiego Alarmu Smogowego pomysły na przebudowę rynku prosumenta powinny być przemyślane, dopracowane, a reforma stabilna w długim horyzoncie. Należałoby ją odłożyć do momentu uruchomienia krajowej platformy wymiany danych. Reforma systemu rozliczeń prosumentów jest konieczna. 

Trzeba odciążyć Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, pozyskać zasoby elastyczności do bilansowania Krajowego Systemu Energetycznego oraz wdrożyć dyrektywę unijną dotyczącą rynku energii elektrycznej.

Sprawdź dostępny pełny raport "Analiza propozycji systemów rozliczania energii produkowanej przez prosumentów"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Łukasz 2021-11-10 19:04:39
  Chyba Ministerstwo deklimatu jak coś rządowe to napewno ma na celu udupić oobywatela ...Powiedział nasz wielki Pinokio "za miskę ryżu " i to jedyna obietnica która spełni
 • brzoza 2021-11-09 16:47:41
  Czym więcej Foto i wiatraków tym energia droższa . A ropę zaczęli używać do ogrzewania domów. Jak postawią fermy na morzu to podrożeje o 50%
  • Max 2021-11-11 11:40:07
   Wytłumacz ten fenomen - węgiel i gaz zdrożały na świecie o 300-400%. Zbiegło to się z podwyżkami cen energii. A ty twierdzisz, że to wina foto i wiatru? Rozjaśnij mi, bo nie ogarniam.
   • brzoza 2021-11-12 21:51:51
    Ceny emisji spowodowały blokadę nowych inwestycji w energetyce , stare elektrownie zostały wycofane z produkcji . Prąd z wiatraków jest droższy od prądu z węgla prąd z PV droższy od wiatraków a najdroższy z farm morskich. Okresowość produkcji oze powoduje spadek opłacalności w produkcji konwencjonalnej. Nord Strem spowodował że Rosja jest prawie monopolistom w dostawie energi UE inwestycje w inne kierunki są obarczone dużym ryzykiem finansowym a zwłaszcza politycznym ponieważ Niemcy są beneficjentami Nord Strem. Trump dławił ceny ropy by gospodarka mogła się rozwijać , Biden nie jest w stanie tego robić . Powoduje to przewagę producentów i wzrost cen a faktycznie ich dyktat . Stocznia Szczecińska nie upadła z powodów finansowych , politycy ogłosili że przewidują ją likwidacji .Banki wycofały kredyty nawet na budowane już statki i po stoczni . Cenami rządzi polityka w 60% a rynek w 40% . Ale wątpi by ten wywód miał znaczenie ponieważ w pytaniu została zawarta odpowiedz .
   • Max 2021-11-12 23:38:27
    @brzoza - masz urojenia i zero pojęcia. To dlaczego prąd na TGE oraz na rynkach unijnych jest droższy, kiedy nie wieje? Mylisz ch... z palcem. Raz piszesz, że winne są OZE< a innym razem, że normy emisji. Jesteś pewien, że to jest to samo? Nord Stream jeszcze nie działa, poza Błękitnym Potokiem system dostaw gazu do Europy nie zmienił się w ciągu kilku lat. Rosja NIE jest monopolistą na dostawy gazu. Jeśli jakiś kraj uzależnił się od Rosji to na własne życzenie, bo tak było taniej. Sprawdź informacje, zanim zaczniesz wypisywać podobne głupoty!
 • Sprzedawca PV 2021-11-09 14:24:41
  Trudno o większe bzdety. Czas zwrotu "w cenach z 2020 roku". Czyli założenia są nieaktualne już w momencie pisania tych wypocin, a co dopiero po zatwierdzeniu cenników przez URE za miesiąc? Jest jeszcze drugi wykres, o którym ani słowa w tekście. Z pewnością jest bliższy prawdy, szkoda tylko, że nie podano żadnych konkretnych liczb, na których oparto wyliczenia. A może je wzięto z palca, sufitu, kapelusza, rękawa lub wydłubano z nosa?
 • Mieszkaniec wsi 2021-11-09 12:40:08
  Podziękujemy twórcom nowych przepisów przy wyborach a nie jest nas mało !
  • zax 2021-11-09 14:21:07
   Jasne tylko w ogóle nie powinno być wsparcia czyli zakładasz PV na własny koszt i co wyprodukujesz to masz na bieżąco a nie produkujesz sobie latem niby dużo gdy prądu potrzeba mało a wyciągasz z elektrowni zimą gdy prądu brakuje- kto taki idiotyczny i pasożytniczy system wymyślił w ogóle?
   • Max 2021-11-09 19:18:40
    Tak samo nie powinno być wsparcia dla 500+, publicznej służby zdrowia czy oświaty. Dlaczego mam na to płacić podatki, jeśli z tego nie korzystam? Tylko czy na pewno tędy droga?
   • zax 2021-11-10 10:31:33
    Są dotacje czy zapomogi czy inne wsparcie to jak się należy to trzeba je brać ale jakby nie było to byłoby może sprawiedliwiej ale wtedy bogaci powiedzieliby to na co idą te nasze wysokie podatki i zawsze źle. Bogaci to by chcieli albo nie płacić podatków albo żeby ich podatki do nich tylko wracały bo przecież zawsze można być bogatszym a prawda jest taka że one do nich wracają jak nadwyżki reinwestują bo jest pełno różnych ulg i odliczeń dla bogatych ale trzeba inwestować w gospodarkę, firmę, nowe technologie, maszyny, systemy i pracowników a nie konsumować na kolejne puste apartamenty, kamienice, działki, luksusowe jachty, terenówki czy quady po to tylko żeby się pokazać. Druga kwestia bogaci często słychać jak użalają się i jęczą, że rzekomo przez wysoki socjal w Polsce ludzie nie chcą pracować ale tak naprawdę to socjal wcale nie jest za wysoki tylko płace są nadal o wiele za niskie czyli znowu to nie wina rządu a pracodawców, którzy chcą się szybko wzbogacić tanią siłą roboczą, bz inwestycji, bez własnego wysiłku bo od początku kapitalizmu tkwi w nim grzech pierworodny taki, że nie stworzono kultury biznesu gdzie biznes i dobrobyt tworzy się albo na genialnym pomyśle właściciela albo na tytanicznej pracy długimi latami tylko stworzono albo raczej pozwolono na powstanie pato kultury wyzysku pracowników w Polsce .
   • Paweł 2021-11-10 13:43:24
    Nie idiotyczny tylko logiczny. Tak działa fotowoltaika. Produkcja duża wiosną i latem w ciągu dnia oczywiście a zużycie dla typowego domu największe zimą i jesienią a już najbardziej przy ogrzewaniu powietrzną pompą ciepła które to rozwiązanie jest typowe, bardzo częste dla osób które inwestują w fotowoltaike. Czy to bzdury ? Nie ! Skoro ktoś kto zakłada porządnie wykonaną instalację 10 kw z optymalizatorami , dobrym falownikiem i musi zapłacić za taką instalację 50 tysięcy złotych (oddając operatorowi 20% wyprowadzonej energii) to nie po to inwestuje tak duże pieniądze aby wspierać wariatów od zielonej ideologii tylko po to by ta inwestycja w realnym czasie np 8-10 lat się zwróciła a potem zaczęła przynosić zysk. Jeśli ma nie przynosić zysków to naprawdę nie ma sensu zawracania sobie tym głowy. Te 50 tysięcy można zainwestować np na giełdzie , zarabiać 10 - 15 % rocznie i dopłacać do wyższych rachunków
   • Daniel 2021-11-11 07:55:19
    Prądu to latem często brakuje.Klimatyzacje to na wi-fi działają ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.89.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE


KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.