Zarząd województwa podlaskiego wybrał te inwestycje, które zostaną dofinansowane w ramach programu. Wartość wszystkich inwestycji, które powstaną dzięki tym dotacjom, to 134 mln zł - poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

To ostatni konkurs w Podlaskiem na dotacje pochodzące z RPO na inwestycje w odnawialne źródła energii. Cieszył się on dużym zainteresowaniem; o pomoc unijną rywalizowało 91 projektów o wartości 480,6 mln zł. O pieniądze mogły się starać zarówno samorządy, jak i przedsiębiorcy. Wnioski można było składać od połowy grudnia 2012 roku do końca stycznia 2013 r.

Dzięki dotacjom powstaną m.in. jedne z pierwszych w regionie biogazownie rolnicze. Na budowę biogazowni w Michałowie Unia dołoży 4,9 mln zł, podczas gdy wartość inwestycji spółki Zielona Energia Michałowo to 12,3 mln zł. Inwestycja w Pokaniewie, realizowana przez spółkę WPRS, ma kosztować 11,9 mln zł, z czego dotacja wyniesie 4,7 mln zł. Biogazownia w gminie Szepietowo, budowana przez CHP ENERGIA za 12,5 mln zł, może liczyć na 5,9 mln zł pomocy, a w Sokółce - na 5,9 mln zł z UE; ta ostatnia inwestycja, warta 12,2 mln zł, ma być zbudowana przez spółkę EKO-FARMenergia.

Największą dotację, przekraczającą 7,1 mln zł, otrzymało Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. z Siemiatycz, które z wykorzystaniem osadów pościekowych chce produkować energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu. Wartość inwestycji to ponad 11,8 mln zł.

W regionie mają też powstać elektrownie słoneczne fotowoltaiczne Kolno I, Kolno II, elektrownie w Jedwabnem, Lipsku, Grabowcu (gmina Dubicze Cerkiewne) i w Wasilkowie. Dotacje na takie inwestycje dostały także firmy RUBINNUT (2,8 mln zł) i Coral z Choroszczy (ponad 1,6 mln zł dofinansowania).

Inwestycje w Kolnie, Jedwabnem i Lipsku realizować będzie jeden inwestor - spółka Amber Energia Wytwarzanie sp. z o.o. z Warszawy, która dostała ponad 13,9 mln zł z UE. Łączna wartość tych inwestycji przekracza 34,8 mln zł.

4,8 mln zł dofinansowania dostało także m.in. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno-ściekowej z Kolna sp. z o.o, które za 12,2 mln zł chce zmodernizować i rozbudować system ciepłowniczy Kolna. Firma chce zamontować system kogeneracyjny, wytwarzający energię elektryczną i cieplną z paliw odnawialnych. Zaplanowano też termomodernizację budynków ciepłowni.