Produkcja trzciny cukrowej w Brazylii w kampanii 2007/2008, wg informacji Ministerstwa Rolnictwa USA, wzrośnie o 10 proc. w stosunku do zbiorów tegorocznych. Będzie to efekt zwiększenia powierzchni jej uprawy.

Brazylia jest największym na świecie eksporterem cukru i bioetanolu - po połowie produkcji trzciny cukrowej idzie na produkcję przeznacza się na każdy z nich. Szacuje się, że produkcja cukru bez rafinacji wynosi 32,8 mln t, a bioetanolu z trzciny 20 500 mln litrów.

Uprawa trzciny cukrowej w Brazylii zwiększa się w miarę wzrostu popytu na rynku krajowym na bioetanol. Ok. 80 proc. pojazdów, które są aktualnie sprzedawane na brazylijskim rynku jest w tzw. typie flex-fuel, czyli mogą one być napędzane zarówno benzyną, jak i etanolem lub ich mieszanką w dowolnej proporcji. Jest to tylko kwestia wyboru kierowcy. Większość zmotoryzowanych wybiera bioetanol, gdyż jest on o 30 proc. tańszy. W marcu br. Brazylia i USA, głowni producenci na świecie bioetanolu (z trzciny cukrowej w Brazylii i z kukurydzy w USA) podpisały porozumienie o współpracy, która promuje rozwój i handel biopaliwami.

Źródło: farmer.pl