Porozumienie z Kioto określające dopuszczalną emisję dwutlenku węgla do atmosfery przez poszczególne kraje, nie jest przez Polskę w pełni wykorzystywane. Rząd część tej nadwyżki sprzedał.

Informację w tej sprawie ogłosili wczoraj na wspólnej konferencji prasowej w Sopocie, premier Donald Tusk i szef rządu hiszpańskiego Jose Luis Zapatero. Dla Hiszpanii, która zamiast redukować zwiększyła emisję CO2, jest to już czwarta transakcja tego typu. Pozyskane przez Polskę środki zostaną wykorzystane w rozwój proekologicznych kierunków branży energetycznej – zapowiedział polski premier.  Zostaną one wykorzystane między innymi do powstania sieci przesyłowych, umożliwiających dostarczanie energii z farm wiatrowych do krajowej sieci energetycznej. Znaczna część tych farm należy właśnie do hiszpańskich inwestorów.

Podobną umowę nasz kraj ma podpisać wkrótce z Irlandią. Jego wartość bedzie jednak znacznie wyższa. Dotyczy bowiem kwoty 15 mln euro. Jak twierdzi minister środowiska Marek Nowicki, negocjacje w sprawie warunków umowy są w fazie końcowej.

Źródło: farmer.pl