PRZEGLĄD PRASY: W tym roku do wykorzystania jest 650 mln zł. Kujawsko-Pomorskie dostało z tej puli 40 mln zł. W pierwszej majowej turze nie udało się wypłacić nawet połowy kwoty - mówi Domicela Duszka z Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Dopłaty do paliwa rolniczego przyznano wtedy 23 tys. gospodarzy. W regionie jest ich około 70 tys., większość nie skorzystała więc ze wsparcia.

Kolejną szansę na otrzymanie dopłat rolnicy będą mieli już we wrześniu. Liczymy na większe zainteresowanie i na to, że chłopi będą pamiętali o fakturach za kupiony olej napędowy. Bez nich nie wypłacimy pieniędzy - ostrzegają urzędnicy.

Do każdego litra paliwa kupionego między 1 marca a 31 sierpnia tego roku przysługuje dopłata w wysokości 55 groszy. Maksymalnie limit wynosi 86 litrów na hektar. Pieniądze w listopadzie będą wypłacały urzędy gmin. Każdy rolnik musi zaznaczyć we wniosku, czy chce odebrać gotówkę w kasie urzędu, czy też woli dostać dopłatę przelewem na konto - wyjaśniają w gminach.

Być może w przyszłym roku stawka dopłat wzrośnie o 40 groszy. Zgodę na przekwalifikowanie niewykorzystanych środków m.in, z ubezpieczeń rolniczych musi wyrazić sejmowa komisja finansów. Jeszcze tego nie zrobiła.

Źródło: Gazeta Pomorska