Dopłaty do materiału siewnego zbóż, roślin motylkowych i ziemniaków mają wzrosnąć o 100 proc. Mojzesowicz mówił, że środki na meliorację pochodzić będą z oszczędności uzyskanych ze środków przeznaczonych na dopłaty do paliw - 500 mln zł i ubezpieczenia płodów rolnych - 200 mln zł.

Minister poinformował także, że wystąpi do Komisji Europejskiej o zwiększenie kwot produkcji mleka dla Polski. Minister, aby kwota mleczna była przydzielana w zależności od liczby mieszkańców w danym kraju.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też, że chce wprowadzić obowiązek opiniowania przez izby rolnicze sprzedaży i dzierżawy ziemi.

Podkreślił, że zależy mu na silnej reprezentacji polskich środowisk rolniczych w Brukseli. Dlatego zwróciłem się do organizacji rolniczych, aby nie konkurowali ze sobą, ale tworzyli silną reprezentację. Chcemy postawić przede wszystkim na izby rolnicze, wpierane przez związki zawodowe - mówił.

Mojzesowicz obiecał również, że jego resort zminimalizuje skutki opóźnienia realizacji dopłat dla rolników, spowodowanego problemami w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Powiedział, że w związku ze zmianami w rządzie, w agencjach rolniczych będą przeprowadzone małe zmiany, które jednak nie będą mieć charakteru politycznego. Dodał, że o zmianach kadrowych będą decydować kompetencje osób pełniących określone funkcje.

Źródło: PAP