20 megawatów z hektara
Około 80 proc. rodzimej produkcji ziarna owsa przeznaczane jest na pasze, 15  proc. na materiał siewny, reszta - na cele konsumpcyjne. W miarę poznawania właściwości chemicznych tego swojskiego zboża odkrywane są coraz nowsze możliwości jego wykorzystywania. Owies znalazł zastosowanie w:

  • dietetyce
  • lecznictwie i przemyśle farmaceutycznym
  • przemyśle kosmetycznym
  • przemyśle chemicznym,
  • ciepłownictwie

Kaloryczność ziarna owsa wynosi około 4 MWh/tonę, a jego przeciętna roczna produkcja to 5 ton/ha. Optymalna wilgotność ziarna owsa do spalania wynosi 10 – 13 proc. Ponieważ ze wszystkich zbóż ma najlepsze cechy do spalania: ma stabilne właściwości wilgotności i zawartości energetycznej, doskonale nadaje się na materiał grzewczy. Do spalania używa się  głównie owsa słabej jakości oraz takiego, który nie nadaje się konsumpcji. Przewaga owsa nad innymi roślinami energetycznymi polega na prostocie jego uprawy. Na polskim rynku dostępne są wszelkie niezbędne do tego maszyny, podczas gdy wieloletnie rośliny energetycznie wymagają dodatkowych nakładów.

W efekcie nadprodukcji żywności ceny zbóż spadają, przez co ziarno staje się ekonomiczną alternatywą dla paliw tradycyjnych. Obecnie producenci systemów grzewczych wprowadzają na rynek kotły przystosowane do spalania każdego rodzaju zboża, a dodatkową zachętą dla rolników jest możliwość odzyskania 50 proc. kosztów inwestycji od Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Pomimo żmudnej procedury wypełniania wniosku, wielu rolników zdobyło dofinansowanie i stosuje obecnie piece na owies, dzięki czemu znacząco obniżyli koszty ogrzewania

Kotły i ich wydajność
Wyprodukowanie 10.000 kW ciepła wymaga zużycia około 3 ton owsa (tyle samo ciepła da spalenie 1 mszesc. oleju opałowego). Kotły do spalania owsa są zazwyczaj wielopaliwowe -  są przystosowane do spalania ziarna zbóż (np. owies, rzepak) jako paliwa podstawowego, ale również jako dodatkowe paliwo można w nich stosować pelety i zrębki drzewne. Średnie zapotrzebowanie na ziarno w sezonie grzewczym (5 – 6 miesięcy w roku) wynosi 6 – 7 ton, uzależnione jest to od powierzchni ogrzewanej i termoizolacji budynku. Miesięczny koszt ogrzewania średnio ocieplonego budynku o powierzchni 200 mkw owsem wynosi około 300 zł (na ogół potrzeba trochę ponad tonę miesięcznie), co daje koszt od 1500 zł w czasie sezonu grzewczego. W przypadku węgla jest to koszt od 1600 zł, a w przypadku gazu ziemnego 3000 zł. Koszty oczywiście uzależnione są w dużym stopniu od termoizolacji. Przykładowy piec o mocy 50 kW wystarcza na ogrzanie domu  o powierzchni 340 mkw oraz zasobnika c.w.u. o pojemności 200 litrów. Spalanie ziarna na dobę wynosi 60 kg zboża, a przy stosowaniu pieca tylko do ogrzewania wody ilość ta wystarcza na 3 – 4 dni. Zadawanie ziarna do kotła jest w pełni zautomatyzowane, stosowane są zabezpieczenia na wypadek awarii i systemy regulacji komory spalania.

Przykładowe typy kotłów na zboże i wybrane dane techniczne

Firma

Typ kotła

Moc [kW] 

Zasobnik paliwa [dmszesc.]

Zużycie paliwa [kg/h]

ECOTEC S.A.

CSI/g

18 - 99

130 - 170

4,5 – 6

GIZEX 

CSI/g

18 - 99

130 - 170

4,5 – 6 

HS TARM

Multi-heat

15 - 40

200 – 600

6 – 11 

KLIMOSZ

Ling COMBI

23 - 49

240

2,2 – 11,8 

KLIMOSZ

Ling

15 - 75

240 

1,5 – 17,4

RAPID

CSI/g

18 - 99

130 - 170

4,5 – 6

THERMOSTAHL

HL  Bioplex

23 - 291

200 - 600

5 – 40

VERNER

A 25

7 – 18

240

5,5


Przeciętna sprawność kotłów wykorzystujących owies jako paliwo podstawowe waha się w granicach 85 proc., natomiast wilgotność surowca nie może przekraczać 25 proc. (w niektórych przypadkach jest to 20 proc.).

Dlaczego owies?
Ceny zboża utrzymują się na stabilnym poziomie (do 300 złotych za tonę owsa w sezonie grzewczym, poza sezonem do 250 złotych) podczas gdy ceny paliw nieodnawialnych (np. ropopochodnych) wzrastają z roku na rok.

Palenie ziarnem zbóż w piecach może się spotkać z nienajlepszym odbiorem w społeczeństwie, w którym wciąż żywy jest (przynajmniej na poziomie deklaratywnym) „kult chleba”. Coraz częściej jednak rozwijana jest kwestia nadprodukcji żywności, co w pewnym stopniu przekonuje rolników do stosowania tego typu opału. Innym istotnym zagadnieniem jest to że do spalania wykorzystuje się ziarno owsa, które nie nadaje się do celów konsumpcyjnych  - jest chore i słabe. Jak dotąd, nowy segment rynku paliwowego coraz szybciej się rozwija.

Źródło: farmer.pl